Kliknij, aby przejść do Aktualności

Wszystkie drużyny z naszej szkoły
w najlepszej 10 województwa śląskiego

20 czerwca br. uczniowie klasy 1B, 2C oraz 3B brali udział w wycieczce do Częstochowy. Okazja była podwójna. Zwiedzanie zespołu klasztornego zakonu Paulinów na Jasnej Górze oraz regionalne podsumowanie X edycji Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej.

Średniowieczny zwyczaj nakazywał nowo powstającym klasztorom nadawać miłe i pięknie brzmiące określenia. W ten wdzięczny sposób starano się upowszechnić wśród wiernych przekonanie o radości płynącej z życia zakonnego. Istnieje też związek nazwy Jasna Góra z usytuowaniem klasztoru na wapiennych (jasnych) skałach.

Jakie by nie było pochodzenie nazwy, klasztor jasnogórski jest jednym z ważniejszych miejsc kultu maryjnego i od setek lat, najważniejszym centrum pielgrzymkowym w Polsce. Uczestnicy wycieczki kierowani przez ks. Wojciecha Mrochena i prof Beatę Ziembę obejrzeli kaplicę z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej oraz zbiór dzieł sztuki, najczęściej sakralnej, stanowiących w większości dary wotywne wiernych, które znajdują się w klasztornym skarbcu.

Kolejnym miejscem do którego udali się uczestnicy wycieczki była aula Wydziału Zarządzania Politechniki Częstochowskiej, gdzie odbyła się uroczystość podsumowująca X edycję SIGG w województwie śląskim. Do Częstochowy zjechali się najlepsi inwestorzy tegorocznej edycji. Galę otworzył dziekan wydziału prof. zw. dr hab. Arnold Pabian, który opowiedział o działalności organizacyjnej i edukacyjnej tamtejszej uczelni. Uczestnicy gali dowiedzieli się na jakich kierunkach możemy studiować na Politechnice Częstochowskiej oraz z jakimi znanymi osobistościami uczelnia współpracuje.

Koordynatorem SIGG w województwie śląskim była Ewa Pilniewicz, która prowadziła ceremonię wręczania wyróżnień 10 najlepszym zespołom w województwie śląskim. Były wśród nich wszystkie trzy drużyny z naszej szkoły, które na ponad 600 startujących zespołów zajęły:

4 miejsce - zsp21 w składzie Agnieszka Cichało, Kamila Cyran i Katarzyna Janicka,
5 miejsce - Wigingowie2011 w składzie Jarosław Dzobinski, Damian Piekorz, Rafał Kozaczuk
10 miejsce - zsp22 w składzie Dawid Dziobiński, Sebastian Pająk, Damian Piotrowicz.
Opiekunem zespołów był Ireneusz Wróbel.

Przypomnijmy, że SIGG to nowoczesny projekt edukacyjny, który od praktycznej strony uczy młodych ludzi inwestowania na giełdzie, analizowania sytuacji na rynkach, podejmowania decyzji i pracy w grupie. Dzięki dostępowi do giełdowego systemu transakcyjnego, zespoły uczestniczące w grze inwestowały wirtualne 100 000 zł w akcje spółek notowanych na warszawskim parkiecie. Do ich dyspozycji była również tzw. krótka sprzedaż, czyli strategia, która pozwala zarabiać również na spadkach kursów. Nasze drużyny zarabiając po kilkanaście procent wygrały z bessą, bo w tym czasie WIG20 - najważniejszy indeks Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych spadł o 1,76% a świat borykał się z problemami finansowymi Grecji i Włoch. Zaś na notowania spółek giełdowych większy wpływ miały oceny agencji ratingowych i wypowiedzi polityków niż wyniki finansowe.

Wyjazd w tak licznym gronie nie doszedłby do skutku, gdyby nie życzliwość i wsparcie dyrekcji KWK Mysłowice -Wesoła. Serdecznie dziękujemy!!!
















dodał: Administrator
data: 23.06.2012r.

Kolejny Prezydent Mysłowic z naszej szkoły

Bycie prezydentem ponad 70 tysięcznego miasta to nie lada wyzwanie dla dorosłego człowieka, a co dopiero dla młodego. Miałam okazję pełnić funkcje Młodzieżowego Prezydenta Miasta Mysłowice przez jeden dzień, 1 czerwca 2012 roku. Był to bardzo ciekawy, ale szalenie wyczerpujący dzień. A oto szczegóły:

Już o 7.30 przyjechał samochód służbowy, który w kilkanaście minut dowiózł mnie do Urzędu Miasta. Tam na uroczystym spotkaniu z praworządnie urzędującym w naszym mieście Prezydentem została przekazana mi jego władza. Mając pełnię uprawnień i błogosławieństwo Prezydenta, zaczęłam swój pracowity dzień. Oczywiście zasiadłam w prezydenckim fotelu i poczułam się wyjątkowo, na cały ten dzień był tylko mój.

Harmonogram urzędowania był ściśle uzgodniony z urzędnikami Kancelarii Prezydenta. Na początku był czas dla reporterów. Pierwsze spotkanie na jakie byłam umówiona, to spotkanie z Naczelnikiem Wydziału Bezpieczeństwa. Dowiedziałam się na nim, jak władze dbają o bezpieczeństwo swoich mieszkańców. Zagadnienia, jakie poruszyliśmy w trakcie spotkania uświadomiły mi wiele spraw z zakresu dbałości władz o problem bezpieczeństwa .

Kolejne, umówione spotkanie odbyłam z panią Naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu. W związku z tym, że jestem uczennicą i patrzę na edukację właśnie z punktu widzenia ucznia, rozmowa była bardzo ciekawa i owocna. Okazuje się, że młodzież Mysłowicka ma wiele perspektyw rozwoju swoich zainteresowań w mieście, jednak nie do końca wiadomo, jak z tych propozycji skorzystać.

Po dwóch spotkaniach, około godziny 12.00, wyruszyliśmy, wraz z moim zastępcą do domu dziecka. Bardzo chciałam odwiedzić to miejsce i podarować dzieciakom coś słodkiego, by wiedziały, że to ich święto. Dlatego też wcześniej postanowiłam zebrać pieniądze w naszej szkole na słodycze dla nich. I udało się. Dzieciaczki dostały mnóstwo słodyczy. Jednak nie to było najważniejsze. Podopieczni domu dziecka przygotowali dla gości krótki program artystyczny pt: „Trędowaty, bo niekochany”. To, co zobaczyliśmy wzruszyło nasze serca i zmusiło do niekoniecznie radosnych refleksji na temat losu dzieci z takich placówek. Mimo, że podopieczni domu dziecka maja tylko siebie, to są szczęśliwi, przekonywali gości. Ich talent, pasja, zaangażowanie wywarły na mnie ogromne wrażenie. Czegoś takiego w życiu nie widziałam. Znalazłam też czas dla najmłodszych. Te iskierki potrafią wywołać uśmiech na twarzy każdego człowieka. Prosto z wizyty w domu dziecka udaliśmy się do muzeum pożarnictwa, gdzie dzieci brały udział w grach i zabawach zorganizowanych specjalnie z okazji ich święta.

O 13.00 odbyłam kolejne dwa spotkania z Naczelnikiem Ochrony Środowiska i Finansów. Ochrona środowiska i gatunków roślin, zwierząt to teraz dość częste tematy do rozmów. Miałam okazję zgłębić swoją wiedzę na ten temat. Nawet nie miałam pojęcia, że w Mysłowicach mamy tyle gatunków fauny i flory pod ochroną.
Na zakończenie tego pracowitego dnia, udałam się z Panem Prezydentem Edwardem Lasokiem z i moim zastępcą na uroczysty obiad podsumowujący moją działalność. Spotkanie to przebiegało w bardzo miłej atmosferze. Prezydent Lasok okazał się miłym, ujmującym człowiekiem.

Przeżycie takiego dnia i podjęcie takiej odpowiedzialności to niesamowite doświadczenie. Życzę, by każdy z Was mógł kiedyś coś takiego przeżyć.






dodał: Administrator
data: 23.06.2012r.

Mamy kolejny powód do dumy

Uczeń naszej szkoły, Kamil Małolepszy okazał się najlepszy i 26 maja odebrał nagrodę za zajęcie pierwszego miejsca w konkursie „Multimedia środkiem do edukacji ekologicznej”. Konkurs organizowany był przez Powiatowy Zespół Szkół w Lędzinach oraz Międzygminne Przedsiębiorstwo Gospodarki odpadami i Energetyki Odnawialnej „MASTER” w Tychach.
Celem konkursu było rozwijanie wiedzy dotyczącej przekazywania wiedzy ekologicznej za pomocą najbardziej powszechnych programów komputerowych a tematem bardzo aktualna kwestia, mianowicie „Euro 2012, a sprawa odpadów”.
Przejrzysta, innowacyjna i poprawna merytorycznie prezentacja naszego kolegi okazała się najbardziej trafna i do gustu przypadła jury. Kamil zawarł w niej najistotniejsze przepisy prawne dotyczące gospodarowaniem odpadami podczas organizacji imprez masowych, zaprezentował ciekawe sposoby zbierania odpadów, przewożenia i ich przetwarzania oraz zagospodarowania.
Gratulujemy Kamilowi i życzymy dalszych sukcesów!








dodał: Administrator
data: 28.05.2012r.

Wyróżnienie dla Szymona Kosmy,
ucznia klasy I b

Szymon Kosma, uczeń naszej szkoły otrzymał wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Ekologicznym „Eko - Planeta” organizowanym przez Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy i Kultury Regionu . Konkurs miał na celu upowszechnienie wiedzy o ochronie środowiska i zagrożeniach wynikających z rozwoju gospodarczego. Gratulujemy!


dodał: Administrator
data: 28.05.2012r.

„Podstępne wzw” - nasz udział w olimpiadzie

Dnia 24 maja uczennice naszej szkoły, Dominika Figura i Monika Klein reprezentowały naszą szkołę w Olimpiadzie wiedzy organizowanej przez Śląski Państwowy Inspektor Sanitarny w ramach upowszechniania wiedzy na temat zagrożeń wynikających z zakażeń wirusami HBV i HCV oraz sposobów zapobiegania im.
Olimpiada odbywała się pod hasłem „Podstępne wzw” a składała z dwóch etapów. Etap wstępny polegał na przygotowaniu multimedialnego spotu, który charakteryzował się ogólną wiedzą o wirusowym zapaleniu wątroby typu B i C oraz profilaktyce a także wyróżniał się ciekawym ujęciem formalnym.
Spot przygotowany przez nasze koleżanki okazał się niezwykle interesujący i pozwolił im na udział w drugim etapie. Drugim etapem był test wiedzy. Tutaj szczęście niestety nie dopisało i zabrakło dosłownie kroku do wygranej. Mimo wszystko gratulujemy dziewczynom i jesteśmy z was bardzo dumni oraz czekamy na dalsze sukcesy.








dodał: Administrator
data: 28.05.2012r.

Kamila Cyran z IIc
młodzieżowym prezydentem Mysłowic !!!

24 maja 2012 r. Kamila Cyran, uczennica II klasy o profilu technik logistyk, wygrała konkurs „Zostań Prezydentem Mysłowic”. Organizatorzy, którymi byli: Prezydent Miasta Mysłowice, Młodzieżowa Rada Miasta i Mysłowicki Ośrodek Kultury tak jak w ubiegłym roku swój pomysł skierowali do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
Cel jaki sobie założyli to zainteresowanie mysłowickiej młodzieży sprawami miasta, popularyzacja wiedzy o Gminie oraz promocja Mysłowic.
Uczestnicy konkursu mieli przygotować strategię rozwoju miasta, której przewodnim tematem miało być hasło „Mysłowice - miasto przyjazne dzieciom i młodzieży”. Praca konkursowa mogła przybrać formę prezentacji multimedialnej lub wypracowania.
Kamila wybrała pierwszą z możliwych form i przygotowała prezentację ukazującą realne rozwiązania wspomagające proces kształcenia, rozwoju i wypoczynku dzieci i młodzieży zamieszkujących nasze miasto. Główne zadania, jakie ujęła w swojej strategii osiągnięcia założonych celów to m.in.:
  1. Stworzenie bazy dydaktyczno - zdrowotnej
  2. Organizowanie spotkań pod hasłem „Z biblioteką na TY”
  3. Propagowanie idei „Bezpieczny Internet w szkole i poza nią”
  4. Stworzenie „sal warsztatowych”
  5. Stworzenie Centrum Integracji Społecznej
  6. Stworzenie programu propagującego zdrowy tryb życia
  7. Stworzenie Młodzieżowo - Dziecięcego Centrum Rozrywki
  8. Stworzenie Mysłowickiego Studia Filmowego
  9. Reaktywacja turystyki regionalnej
  10. Modernizacja kąpielisk otwartych i zamkniętych
  11. Imprezy plenerowe
W drugim etapie konkursu, mając 5 konkurentów, Kamila przedstawiła przygotowany projekt przed Komisją Konkursową oraz zaprezentowała swoją osobę uzasadniając swój udział w konkursie deklaracją - „Dlaczego będę dobrym Młodzieżowym Prezydentem Miasta”. Okazało się, ze jej praca konkursowa oraz przytoczone argumenty były najlepsze.
W dniu 1 czerwca Kamila będzie pełnić funkcję Młodzieżowego Prezydenta Miasta Mysłowice i brać udział w licznych imprezach związanych z Dniem Dziecka. Natomiast 24 czerwca pojedzie do Warszawy zwiedzić Sejmu RP i jedną z najnowocześniejszych europejskich instytucji ukazujących związek nauki z kulturą i codziennością - Centrum Nauki Kopernik.
Warto przypomnieć, iż w ubiegłym roku konkurs ten wygrał Karol Berger - tegoroczny maturzysta, obecnie już absolwent naszej szkoły.
Gratulujemy Kamili sukcesu, jesteśmy przekonani, iż jak nikt inny będzie godnie reprezentowała dzieci i młodzież naszego miasta. Mamy nadzieję, że szereg pomysłów, jakie Kamila zaprezentowała w pracy konkursowej, znajdzie swych orędowników wśród włodarzy naszego miasta i faktycznie Mysłowice staną się miastem przyjaznym dzieciom i młodzieży.


dodał: Administrator
data: 28.05.2012r.

Wycieczka programowa do Oświęcimia

We wtorek 22 maja 2012 r. uczniowie klasy II c, III c oraz III d pod opieką pani prof. Beaty Ziemby oraz pani prof. Agnieszki Jóźwik udali się na wycieczkę programową do Oświęcimia. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od obozu koncentracyjnego Auschwitz - Birkenau. Zanim weszliśmy na teren obozu obejrzeli 20 - minutowy film przedstawiający wyzwolenie tego obozu przez Armię Czerwoną.
Po krótkim seansie podzieleni na dwie grupy zwiedzających pod kierunkiem przewodników przeszliśmy przez bramę z napisem „Arbeit macht frei?” czyli „Praca czyni wolnym?”, przez którą jak się dowiedzieliśmy tysiące więźniów przechodziło tylko w jedną stronę.
Na terenie muzeum dowiedzieliśmy się o życiu w ekstremalnych warunkach, o śmierci, która była codziennością, o morderczej pracy, o głodzie, chorobach dziesiątkujących ludzi, o eksperymentach wykonywanych na ludziach. Pani przewodnik często odnosiła się do opowiadań Borowskiego, którego przeżycia osobiste jako więźnia obozu w Auschwitz miały bezpośredni wpływ na jego późniejszą twórczość artystyczną. Stosy butów, włosów, okularów, strzępy ubrań, protezy, garnki, walizki uzmysłowiły nam, że to działo się naprawdę, że to „ludzie ludziom zgotowali ten los”. Jeszcze chwila skupienia przy „ścianie śmierci”, by przejść do krematorium.
Następnie po Auschwitz przejechaliśmy ok. 3 km do Brzezinki. Wielkość obozu i skrajne warunki „mieszkalne”, jakie mieliśmy okazję poznać, przeraziły nas. To było kwintesencją tego co usłyszeliśmy, a zarazem przestrogą dla kolejnych pokoleń.
Drugim punktem programu było poznanie elementów kultury żydowskiej. W tym też celu udaliśmy się do Centrum Żydowskiego w Oświęcimiu. Pani przewodnik przedstawiła nam krótką historię Żydów w naszym kraju, by później skupić się na dziejach rodzin żydowskich zamieszkujących przedwojenny Oświęcim. Po krótkim rysie historycznym zaprosiła nas do synagogi - żydowskiego domu modlitwy. Wymieniła szereg nazw, jak np. jarmułka, bima, menora, amud, Tora, Talmud, parochet, pokazując je w świątyni i tłumacząc ich znaczenie. Na zakończenie padło kilka pytań m. in. Co to znaczy koszerny?
Wycieczka dobiegła końca. Zmęczeni, ale bogaci w nowe doświadczenia i wiedzę wróciliśmy do naszych domów.
















dodał: Administrator
data: 28.05.2012r.

Konkurs
,,BEKANTE PERSÖNLICHKEITEN IN DEUTSCHLAND, ÖSTERREICH UND IN DER SCHWEIZ''

Konkurs dotyczący znanych postaci krajów niemieckojęzycznych, odbył się 17 maja o godzinie 10.25 w sali 27. W Konkursie wzięli udział wszyscy chętni uczniowie z klas I, II i III. Odpowiadali na zamknięte pytania, zaznaczając jedną poprawną odpowiedź. Uczestnicy musieli wykazać się wszechstronną wiedzą z różnych dziedzin życia.
Pytania dotyczyły prezydentów Niemiec, Austrii i Szwajcarii, następnie pisarzy niemieckiego bądź szwajcarskiego pochodzenia tj. Thomasa Manna, Güntera Grassa oraz Maxa Frischa i Fridricha Dürrenmatta. Następnie musieliśmy się przenieść w przeszłość odpowiadając na pytania historyczne, m.in. kim była znana Księżniczka Sissi, oraz których kompozytorów nazywano ,,Wiener Klassiker'' czyli ,,Klasycy Wiedeńscy''.
Wygranym został Tomasz Jaszczuk z klasy 2 C. Jego wygrana była przeważająca, z 11 pytań na 10 odpowiedział poprawnie. Zwycięzca wygrał dwa bilety do kina. Są to vouchery na dowolnie wybrany film. Zadowolony wygrany 28 maja odebrał bilety, także nie pozostaje nam nic innego jak życzyć Tomaszowi miłego seansu!


dodał: Administrator
data: 28.05.2012r.

Wyjazd gimnazjalistów do zabytkowej kopalni „Guido”

W dniach 7 – 8 maja 2012 r. nasza szkoła, we wsparciu KHW S.A. KWK Mysłowice – Wesoła, zorganizowała wycieczkę do zabytkowej kopalni Guido. W wyjeździe wzięła udział grupa uczniów mysłowickich gimnazjów, zainteresowanych być może podjęciem nauki w naszej placówce o profilu technik górnictwa podziemnego.
Młodzież miała okazję zapoznać się z warunkami pracy górnika dawniej i dziś. Po zjeździe górniczą szolą zobaczyli jak zmieniała się kopalnia i praca w niej na przestrzeni wieku: prymitywny osprzęt górniczy, stajnie końskie, murowane komory służące do odwadniania kopalni. Wielu z nich nie wierzyło, że kiedyś w takich warunkach i przy zastosowaniu „osiągnięć techniki” XIX wieku w ten sposób wydobywano węgiel. Mamy nadzieję, że wyjazd ten był dla gimnazjalistów żywą lekcją na temat zawodu górnika.


dodał: Administrator
data: 10.05.2012r.

Nadszedł czas pożegnań…

27 kwietnia w auli naszej szkoły odbyła się uroczystość pożegnania absolwentów klasy maturalnej. W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście m. in. Naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu pani Iwona Nowak, dyrektora KHW reprezentował pan Michał Pałys Główny Specjalista ds. Adaptacji Zawodowej, dyrektora KWK „Mysłowice - Wesoła reprezentował Dyrektor ds. Administracyjno – Pracowniczych pan Zdzisław Aksamit oraz pan Jarosław Roik , ponadto dyrekcja szkoły, licznie przybyli rodzice, wychowawcy i nauczyciele.
W pierwszej części imprezy dyrektor szkoły pani Ewa Zając wręczyła absolwentom świadectwa oraz wyróżnienia i nagrody rzeczowe dla najlepszych uczniów. Również rodzice zostali uhonorowani listami gratulacyjnymi. Następnie głos zabrali przybyli, honorowi goście i rodzice, gratulując absolwentom i życząc powodzenia na zbliżających się egzaminach maturalnym i z przygotowania zawodowego.
Druga część spotkania była ostatnim występem klasy IV bd. Na scenę byli zapraszani kolejno przedstawiciele dyrekcji oraz wychowawcy, dla których zostały odczytane laudacje. Następnie uczniowie klas trzecich przedstawili prezentację multimedialną, w której podsumowali szkolną działalność czwartoklasistów oraz wręczyli im upominki. Na zakończenie przedstawicielki szkolnego chóru, dołączając się do życzeń zaśpiewały piosenkę „I have A dream” zespołu ABBA.






















dodał: Administrator
data: 23.05.2012r.

Wręczenie nagród - konkurs matematyczny

26 kwietnia 2012 roku w auli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Mysłowicach uroczyście wręczono nagrody i wyróżnienia laureatom Rejonowego Konkursu „Matematyka dla wszystkich” pod patronatem Wydziału Matematyki Stosowanej Instytutu Matematyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Laureaci:
I miejsce - Huchro Tomasz z I LO Mysłowice
II miejsce- Mikunda Sara II LO Mysłowice
III miejsce Baran Krzysztof ZSP nr 2 Mysłowice

Wyróżnienia:
Szczepanek Monika- Powiatowy Zespół Szkół Lędziny
Korcz Zuzanna - II LO Mysłowice.



dodał: Administrator
data: 30.04.2012r.

Program profilaktyczny „Noe”

W dniu 25 kwietnia 2012 r. klasy drugie ZSP nr 2 miały okazję uczestniczyć w cyklicznej edycji programu profilaktycznego „NOE”, prowadzonego przez zespół Marii Kołeckiej - Ruseckiej.
W spotkaniu wzięli udział również nauczyciele, prowadzący zajęcia w klasach. Młodzież, po raz kolejny, miała okazję zetknąć się z ważną dla nich problematyką profilaktyki antyalkoholowej. Omówione, na przykładach z życia, konsekwencje nadużywania alkoholu oraz skutki jakie przynosi w życiu osobistym, rodzinnym i społecznym, były okazją do przemyślenia postawy wobec używania alkoholu oraz osób cierpiących na chorobę alkoholową.
Prowadzący dostarczyli również uczniom wiedzy na temat możliwości radzenia sobie z problemem alkoholowym oraz miejsc, w których można otrzymać pomoc. Zdaniem uczestników zajęć, spotkania ze specjalistami z zakresu profilaktyki zajmują ważne miejsce w procesie edukacji młodych ludzi.

dodał: Administrator
data: 30.04.2012r.

Wycieczka programowa
do kopalni „Pomorzany”

24 kwietnia 2012 r. uczniowie górniczych klas III g oraz III d uczestniczyli w wycieczce programowej do kopalni rudy cynku i ołowiu „Pomorzany” koło Olkusza. Opiekunami wycieczki byli prof. Włodzimierz Glonek oraz prof. Jerzy Znój.
Po przyjeździe na miejsce zostaliśmy przeszkoleni w zakresie BHP oraz poznaliśmy historię kopalni. Następnie przebraliśmy się w ubrania robocze i dwa specjalne samochody zwiozły nas krętymi wyrobiskami korytarzowymi pod ziemię. Na dole kopalni pokazano nam cały proces technologiczny wydobywania rudy cynku i ołowiu. Zobaczyliśmy maszyny wydobywające i transportujące rudę oraz maszyny kotwiące górotwór. Powyższe informacje poszerzyły nasza wiedzę górniczą.
Zwiedzanie kopalni dobiegło końca, więc wyjechaliśmy na powierzchnię, gdzie po umyciu i przebraniu, udaliśmy się w drogę powrotną do domu z bagażem cennych oraz miłych doświadczeń.







dodał: Administrator
data: 30.04.2012r.

Akcja krwiodawstwa

Każda kropla krwi ratuje życie. Dołącz do grona honorowych dawców krwi.
W dniu 23 kwietnia 2012r. w godzinach od 900 do 1200 w naszej szkole odbyła się pierwsza akcja krwiodawstwa przeprowadzona przez pracowników Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach. Serdecznie dziękujemy wszystkim naszym uczniom, którzy zgłosili się do udziału w akcji (26 ochotników). Do oddania krwi zostało zakwalifikowanych 10 naszych uczniów oraz 5 osób z zewnątrz.
Na terenie naszej szkoły 15 dawców oddało 6, 750 ml krwi, z czego 12 po raz pierwszy w życiu. Mamy nadzieję, że rozpoczęta w bieżącym roku akcja będzie kontynuowana w latach następnych przyczyniając się do rozwoju postaw prospołecznych i altruistycznych naszej młodzieży.
Dla przypomnienia - krew oddawać mogą osoby pełnoletnie, między 18 a 65 rokiem życia, zdrowe, ważące co najmniej 50 kg. Mężczyźni bez szkody dla zdrowia mogą oddawać krew 6, kobiety 4 razy w roku. Minimalna przerwa między kolejnymi donacjami powinna wynosić 2 miesiące. Wskazane jest aby krwiodawca w dniu poprzedzającym oddawanie krwi wypił ok. 2,5 litra płynów, ograniczył w diecie tłuszcze zwierzęce, palenie papierosów, zgłosił się do oddania krwi wyspany i wypoczęty, a także po spożyciu lekkiego posiłku.
Po oddaniu krwi należy wstrzymać się z paleniem papierosów przez godzinę, prowadzeniem samochodu, do czasu powrotu dobrego samopoczucia, pić dużo płynów oraz unikać większego wysiłku fizycznego. Nie należy również nosić ciężarów w ręce, z której pobrano krew.

dodał: Administrator
data: 30.04.2012r.

Udział w VI Międzyszkolnym Konkursie
Młodych Elektroników
w Częstochowie

Zespół Szkół im. Bolesława Prusa w Częstochowie zaprosił nas na VI edycję Międzyszkolnego Konkursu Młodych Elektroników, który odbył się w dniu 20 kwietnia 2012.
Konkurs był przede wszystkim przewidziany dla miłośników elektroniki, a przecież w naszej szkole takich nie brakuje, więc zorganizowaliśmy grupę uczestników, składającą się z uczniów klasy IV bd/elektroniczna: Patryk Hoinkis, Michał Jamrozy i Marcin Noga oraz uczeń klasy III b/ elektroniczna: Adrian Piekorz.

W konkursie wzięło udział 6 szkół; cztery szkoły z Częstochowy, jedna szkoła z Lublińca no i nasza szkoła. Liczba uczestników wynosiła 29. Pan Dyrektor Zespołu Szkół im. B. Prusa, bardzo ucieszył się, że przyjechała szkoła ze Śląska. Przywitał nas bardzo serdecznie.

Zadanie konkursowe polegało na rozwiązaniu testu sprawdzającego wiadomości i umiejętności, właściwe dla zawodu technik elektronik. Test składał się z 70 pytań, które dotyczyły wiedzy z wszystkich przedmiotów elektronicznych, jakie mamy w naszym programie nauczania, czyli układów analogowych, cyfrowych, procesorowych, urządzeń elektronicznych, automatyki oraz elektrotechniki.

Jury zdecydowało, że nagrody zostaną przyznane uczestnikom, którzy znaleźli się w pierwszej dziesiątce. Po komisyjnym sprawdzeniu prac, ogłoszono wyniki. Adrian Piekorz zajął 7 miejsce. Pozostali uczestnicy zajęli miejsca w drugiej dziesiątce.

Pan Dyrektor pogratulował wszystkim uczestnikom, gdyż konkurs można było uznać za trudny. Na ręce naszej opiekunki, Pani mgr inż. Jadwigi Balickiej został przekazany dyplom dla naszej szkoły, jako uznanie dla uczniów, uczestników konkursu, i nauczycieli przedmiotów elektrycznych i elektronicznych.

Uczestnictwo w tym konkursie dało nam możliwość sprawdzenia swojej wiedzy elektronicznej, poznania nowych zagadnień i przy okazji porozmawiania z uczniami ze szkół częstochowskich i lublinieckiej.














dodał: Administrator
data: 26.04.2012r.

Wycieczka programowa klasy II c
do bazy logistycznej w Mysłowicach

W dniu 20.04.2012 uczniowie klasy II c technik logistyk brali udział w wycieczce programowej do Bazy Logistycznej CAT Logistik w Mysłowicach.
Podczas wycieczki wysłuchali prezentacji na temat funkcjonowania i pracy Bazy. W trakcie wycieczki uczniowie zapoznali się z zadaniami logistyka, a także z pracą i funkcjonowaniem magazynu logistycznego.






dodał: Administrator
data: 23.04.2012r.

Konkurs poezji lagrowej

19 kwietnia 2012 r. w Rudzie Śląskiej odbył się finał konkursu recytatorskiego poezji lagrowej więźniarek w Ravensbrück. W uroczystości udział wzięły także uczennice klasy II c z naszej szkoły: Klaudia Huhulska oraz Aneta Biegun.
28 marca 2012 r. zakwalifikowały się one do finału w etapie rejonowym, który miał miejsce w II LO im. Powstańców Śląskich w Mysłowicach.
Finał konkursu w Rudzie Śląskiej przybrał formę uroczystego koncertu poświęconego więźniarkom niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Ravensbrück. Dla uczestniczek konkursu, mimo nie uzyskania najwyższych lokat, było to ogromne wyróżnienie. Udział w tym przedsięwzięciu stał się nietypową lekcją historii opowiedzianą prozą i poezją. Możliwość spotkania byłych więźniarek obozu Ravensbrück oraz tragiczne wspomnienia życia obozowego opowiedziane w prezentowanym filmie były powodem wzruszenia, emocji i ukradkowych łez.







dodał: Administrator
data: 23.04.2012r.

Rejonowy Konkurs Matematyczny
„Matematyka dla wszystkich”
w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Mysłowicach
pod patronatem Instytutu Matematyki Politechniki Śląskiej.

19 kwietnia 2012 roku w ZSP nr 2 w Mysłowicach odbyła się IX edycja konkursu matematycznego przeznaczonego dla uczniów klas III i IV szkół średnich z powiatów: katowickiego, mysłowickiego i bieruńsko-lędzińskiego.
Uczestnicy, 25 uczniów reprezentujących następujące szkoły: I LO M-ce, II LO M-ce, ZSP nr 1 M-ce, ZSP nr 2 M-ce, ZS nr 4 Katowice oraz Powiatowy Zespół Szkół z Lędzin, w ciągu 120 minut musieli zmierzyć się z 10 zadaniami przygotowanymi przez pracowników naukowych Wydziału Matematyki Stosowanej Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
Poziom zadań, jak stwierdziła młodzież był trudniejszy niż typowych zadań maturalnych. Politechnikę Śląską reprezentował Prodziekan Wydziału Matematyki Stosowanej dr hab. inż. Waldemar Hołubowski, a nad organizacją całości czuwały Panie Ewa Zając, Małgorzata Utzig i Agnieszka Szyndler.
Ogłoszenie wyników i uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 26 kwietnia 2012 roku w ZSP nr 2 w Mysłowicach.






dodał: Administrator
data: 23.04.2012r.

Uczymy się zasad fair play
- „ Jestem kibicem przez duże K”

W dniach 13 i 17 kwietnia w naszej szkole, w ramach kampanii Wojewody Śląskiego oraz Śląskiego Kuratora Oświaty ”Młodzież kibicuje bezpiecznie” odbyły się prelekcje dla młodzieży klas I i II „Jestem kibicem przez duże K”. Komisarz Andrzej Szczerba spotkał się z uczniami by poruszyć tematykę bezpiecznego i kulturalnego kibicowania.
Celem zajęć prowadzonych w ramach kampanii jest przygotować młodzież do świadomego i kulturalnego uczestnictwa w imprezach sportowych. Omówiono zasady fair play, szacunku i tolerancji wobec zawodników oraz kibiców przeciwnych drużyn.


dodał: Administrator
data: 18.04.2012r.

Zaśpiewali po śląsku

13 kwietnia w Sali widowiskowej „Piast” w Lędzinach odbyły się eliminacje rejonowe do XIX Regionalnego Przeglądu pieśni „Śląskie Śpiewanie” im. Prof. Adolfa Dygacza. W eliminacjach wzięli udział zarówno soliści, chóry jak i zespoły wokalno instrumentalne z pobliskich miejscowości (w sumie 18 podmiotów wykonawczych).
Wszystkich wykonawców oceniało 3 osobowe jury (Magdalena Makaruk, Elżbieta Mrowiec, Tomasz Wrona). Do konkursu przystąpili również nasi chórzyści, którzy pod czujnym okiem prof. Leszka Dudka wykonali 3 utwory:
- „Walczyk Górniczy”
- „Już zachodzi czerwone słoneczko”
- „Hymn Górniczy”
Do udziału w konkursie finałowym, który odbędzie się w Piekarach Śląskich, niestety nie zakwalifikowali się. Ale pełni nadziei i sił na przyszły rok już zaczynają ćwiczyć…..


dodał: Administrator
data: 18.04.2012r.

II Międzyszkolny Konkurs Talentów

Co prawda 13 i to w piątek o 13.00, a jednak szczęśliwie, uczniowie naszej szkoły wystąpili w II Międzyszkolnym Konkursie Talentów zorganizowanym przez Samorząd Uczniowski Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Mysłowicach. Kilkunastu uczniów z mysłowickich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych zaprezentowało swoje różnorodne uzdolnienia. Na scenie wystąpili piosenkarze, tancerze, zespoły muzyczne, i teatralne.
Młodzież z naszego Szklonego Koła Teatralnego zaprezentowała swoje umiejętności kabaretowe, przygotowując dwa skecze o tematyce „z życia wzięte”. Karol Berger(IV bd), Mateusz Kwiatkowski(IV bd), Krzysztof Jureczko(IV bd) oraz Krzysztof Simonicz (IId) okazali się bezkonkurencyjni. Zachwycili jury(w skład, którego wchodziło sześć osób) i publiczność swoim talentem aktorskim i swobodą bycia na scenie.
Po raz kolejny udowodnili swój kunszt aktorski, gdyż są oni laureatami kilku konkursów teatralnych. Gratulujemy zwycięzcom i mamy nadzieją, że znajdą się wśród uczniów ZSP nr2 godni następcy, a czwartoklasistom życzymy powodzenia na zbliżających się egzaminach.




dodał: Administrator
data: 18.04.2012r.

Konkurs I pomocy przedmedycznej

13. 04. 2012 r. zwarta grupa dziewcząt z klasy II c pod opieką pana profesora Adriana Dużego wzięła udział w konkursie dotyczącym Pierwszej Pomocy Przedmedycznej. Konkurs ten odbył się w Gimnazjum nr 1 w Mysłowicach, a uczestnicy podzieleni byli na dwie kategorie wiekowe: uczniów gimnazjów oraz przedstawicieli szkół ponadgimnazjalnych.
W drugiej kategorii rywalizowały między sobą 4 zespoły. Zmagania konkursowe składały z dwóch części: dziewczęta musiałyśmy rozwiązać test sprawdzający wiedzę teoretyczną, a następnie wykorzystać tę wiedzę w praktyce. Wprawdzie zajęły ostatnie 4 miejsce, to i tak oznajmiły, że nie zrezygnują z udziału w kolejnej edycji konkursu już za rok. I obiecały, że tym razem będzie lepiej.










dodał: Administrator
data: 18.04.2012r.

Najlepsi w naszej szkole zmierzyli się z historią

13 kwietnia 2012 r. 20 miłośników historii w naszej szkole przystąpiło do 9 edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy historycznego Olimpiada Wiedzy HISTORIA - OXFORD.PLUS 2012. Od godziny 10.15 grupa [piszących rozwiązywała test złożony z 25 pytań dotyczących zarówno historii powszechnej, jak i historii naszego kraju. Były to pytania z polityki, gospodarki, kultury i społeczeństwa.
Po zasięgnięciu „języka” wśród uczestników można było wyczuć nutę zadowolenia, gdyż uznali, ze test ten nie należał do najtrudniejszych. Jak dodali pytania nie wykraczały poza program nauczania i z większością z nich mieli okazję się zapoznać. Cóż, czas pokaże. Zostało nam teraz czekać na ogłoszenie wyników i dalej dogłębnie studiować dzieje ludzkości.






dodał: Administrator
data: 18.04.2012r.

Umowa patronacka naszej szkoły z Politechniką Śląską w Gliwicach

7 lutego 2012r. sfinalizowano trwające od dłuższego czasu rozmowy pomiędzy Politechniką Śląską Wydziałem Transportu a naszą placówką. Obie strony tego dnia podpisały Umowę Patronacką. Przedmiotem niniejszej umowy było określenie zasad współpracy stron w ramach patronatu nad nasza szkołą w klasie profilowanej przygotowującej do wykonywania zawodu: technik logistyk.
W wyniku podpisania umowy patronackiej z Politechnika Śląską nasza szkoła może liczyć na wzrost poziomu kształcenia na kierunku ”technik logistyk” poprzez realizację następujących działań:
1) udział wybranych uczniów w Studenckiej Sesji Naukowej - najlepsi uczniowie będą mieli okazję przedstawić swoje osiągnięcia z zakresu transportu, spedycji i logistyki przed gronem uznanych autorytetów oraz zasięgnąć opinii i porad przy rozwiązywaniu problemów transportowych
2) uczestnictwo w wykładach i zajęciach zorganizowanych specjalnie dla uczniów naszej szkoły uczących się zawodu logistyka, uczniowie będą mieli okazję podjąć dyskusję o zastosowaniu wiedzy naukowej z logistyki w praktyce oraz możliwość obserwacji pracy maszyn i urządzeń transportu przemysłowego
3) stała opieka nad kształceniem zawodowym pod względem merytorycznym, bowiem nauczyciele prowadzący zajęcia będą mieli możliwość zasięgnąć porad oraz informacji o procesach zachodzących w transporcie, spedycji i logistyce na najwyższym poziomie 4) dostęp do aktualnej wiedzy - nauczyciele prowadzący zajęcia będą posiadali dostęp do nowoczesnych rozwiązań transportowych kształtujących się w gospodarce
Wszystkie te działania zmierzają ku temu, by absolwenci kończący szkołę na kierunku „technik logistyk” byli rzetelnie przygotowani do wykonywania pracy zawodowej.

dodał: Administrator
data: 10.04.2012r.

V Mysłowickie Targi Edukacyjne

W dniach 03 i 04 kwietnia w Centrum Kształcenia Praktycznego odbyły się V Mysłowickie Targi Edukacyjne dla klas III mysłowickich gimnazjów, których organizatorem był Wydział Edukacji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Mysłowice. W otwarciu tegorocznej imprezy edukacyjnej uczestniczyli m.in. I Zastępca Prezydenta Miasta Grzegorz Brzoska, Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Iwona Nowak, dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych oraz przedstawiciele KWK Mysłowice -Wesoła. Również nasza szkoła przygotowała interesujące stanowisko wystawiennicze z materiałami dydaktycznymi oraz reklamowymi wzbogaconymi o pokazy multimedialne. Uczestnicy targów mieli możliwość zapoznania się osiągnięciami naszej szkoły i propozycjami kierunków kształcenia. Mamy nadzieje, że udział w Targach pomoże gimnazjalistom w ostatecznym podjęciu decyzji dotyczącej kierunku kształcenia i konkretnej szkoły. Targi odwiedziło ok. 30 klas mysłowickich gimnazjów i 2 klasy z Imielina.










dodał: Administrator
data: 23.04.2012r.

V Rejonowy Konkurs Małych Form Teatralnych
„ Pół żartem, pół serio”.

28 marca 2012 roku na deskach Teatru Korez w Katowicach odbył się konkurs teatralny zorganizowany przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 z Mysłowic. Honorowy patronat nad nim objęli: Prezydent Miasta Mysłowice Pan Edward Lasok, oraz Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Sosnowcu Pan Grzegorz Raczek. Przybyli , by zobaczyć zmagania uczestników następujący goście: z-ca prezydenta Pan Grzegorz Brzoska, Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Pani Iwona Nowak i przedstawiciel sponsorów Pan Sebastian Czogała.

Kolejny, tym razem jubileuszowy, piąty raz dzięki uprzejmości dyrektora Teatru Korez Pana Mirosława Neinerta na profesjonalnej scenie miała możliwość zaprezentować się młodzież z gimnazjów oraz szkół średnich z Katowic, Mysłowic i powiatu bieruńsko-lędzińskiego.

W tym roku wystąpiło 7 uczestników w kategorii Turniej Jednego Aktora, oraz 6 grup teatralnych. Prezentowany repertuar był bardzo różnorodny począwszy od klasyki literatury m.in. Skąpiec, Moralność pani Dulskiej, po zabawne scenki i skecze m.in. Grunt to rodzinka, Wigilia, często własnego autorstwa.

Na początek, by wprowadzić w atmosferę sztuki żywego słowa poza konkursem wystąpiła młodzież z ZSP nr 2 ze scenkami „ Historia pewnej lekcji” i „ Czajniczek”, która w ten sposób pożegnała się ze sceną, gdyż w tym roku kończy szkołę.

Po zaciętej rywalizacji i wspaniałym przedstawieniu prezentowanych utworów oraz scenek, w trakcie obrad Jury goście, uczestnicy razem z opiekunami zaproszeni zostali na słodki poczęstunek- dar mysłowickich piekarni z Morgów, oraz Krasów.

Po burzliwych obradach Jury w składzie: Bożena Podbielska- metodyk j. polskiego, Grzegorz Noras- dyrektor studenckiego teatru Nie na żarty, Jarosław Filipski- reżyser i instruktor teatralny ogłosiło werdykt:
- w kategorii Turniej Jednego Aktora:
I miejsce Daria Hollain z II Liceum Ogólnokształcącego z Mysłowic
Dwa równorzędne II miejsca: Dominika Stencel z Gimnazjum nr 4, oraz Patrycja Oleś z ZSP nr 2 z Mysłowic

- w kategorii grupy teatralne:
I miejsce Szkolne Koło Teatralne z ZSP nr 2
Dwa równorzędne II miejsca: Zespół Teatralny „Niewyraźnie napisani” z Gimnazjum nr 2 i Grupa Teatralna z Gimnazjum nr 4 z Mysłowic.

Laureaci otrzymali atrakcyjne nagrody ufundowane przez sponsorów: SKOK Wesoła, Purus PUHP Sp.z o.o., związki zawodowe: NSZZ Solidarność KWK Wesoła, WZZ Sierpień 80, Związek Zawodowy Górników w Polsce, Carbo Asecura, statuetki ufundowane przez władze Miasta Mysłowice i pamiątkowe dyplomy.


















dodał: Administrator
data: 02.04.2012r.

Udział uczniów naszej szkoły
w III Ogólnopolskim Konkursie
„Z energetyką w przyszłość”

Dyplomy laureatów



 Reportaż z konkursu
 Prezentacja konkursowa


dodał: Administrator
data: 02.04.2012r.

Rekolekcje Wielkopostne w naszej szkole

Od 19 - 21 marca 2012 r. w parafii Matki Boskiej Fatimskiej w Mysłowicach - Wesołej trwały Rekolekcje Wielkopostne dla naszej szkoły. Prowadził je ks. Krzysztof Tabath, kapelan w Górnośląskim Centrum Medycznym - Ośrodku Kardiologii w Katowicach - Ochojcu, archidiecezjalny duszpasterz chorych i służby zdrowia.
Ksiądz rekolekcjonista zachęcał młodzież do osobistego wyboru Jezusa na swojego Pana i Zbawiciela. Dzielił się wieloletnim doświadczeniem pracy w szpitalu. Jego zachęta została bardzo pozytywnie przyjęta przez Grono Uczniowskie i Radę Pedagogiczną.
Bardzo wiele osób podjęło decyzję, o możliwości transplantacji swoich organów dla potrzeb życia drugiej osoby. W ten sposób realnie ratujemy życie drugiej osobie. Nasz szkolny chór, pod dyrekcją P. inż. Leszka Dudka, wystąpił na Mszy Świętej kończącej rekolekcje pięknie ubogacając liturgię.


dodał: Administrator
data: 02.04.2012r.

Byliśmy najlepsi!

13 marca 2012 r. w Centrum Kształcenia Praktycznego grupa młodzieży reprezentowała naszą szkołę w XV Międzyszkolnym Konkursie Sprawności Zawodowej. Konkurs ten przebiegał w następujących etapach:
- Test z zakresu wiadomości teoretycznych
- Przygotowanie projektu realizacji prac związanych z wykonaniem zadania praktycznego – część opisowa
- Praktyczne wykonanie zadania konkursowego zgodnie z zasadami sztuki zawodowej i przepisami BHP
- Udzielenie odpowiedzi na wylosowanie pytania oraz wskazanie elementów elektronicznych i podzespołów układów elektrycznych, natomiast w zawodach mechanicznych – elementów podzespołów maszyn oraz narzędzi kontrolno – pomiarowych.

  Spośród uczestników konkursu na podium stanęli:

  - w klasyfikacji zawodów elektrycznych:
Patryk Hoinkis I miejsce kl. IV bd
Marek Ciołczyk II miejsce kl. IV bd
Adam Bołdys III miejsce kl. II b

  - w klasyfikacji zawodów mechanicznych:
Piotr Janicki II miejsce kl. II b
Dawid Bończyk III miejsce kl. III d
  Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


dodał: Administrator
data: 15.03.2012r.

Dni otwarte w naszej szkole

9 marca 2012 roku na szkolnej auli goszczono trzecioklasistów z gimnazjum z Wesołej, oraz Kosztów.

Tym razem młodzież przygotowała dla nich szkolną telewizję HD w ZSP nr 2, program dnia był prowadzony przez „ Jolantę Pieńkowską i Kamila Durczoka”, czyli Kamilę Cyran i Krzysztofa Simonicza aktorów z koła teatralnego, którzy w serwisie informacyjnym przedstawili najnowsze informacje ze szkoły i okolicy, zarówno te śmieszne, jak i poważne. Oczywiście nie obyło się bez Rozmowy dnia, gościem tego wydania był dyrektor do spraw administracyjno - pracowniczych KWK Mysłowice-Wesoła Pan Zdzisław Aksamit, który opowiedział o pracy na kopalni i przedstawił perspektywy zatrudnienia dla absolwentów naszej szkoły. A więcej informacji o szkole goście dowiedzieli się z przygotowanego przez młodzież z koła multimedialnego filmu o ZSP nr 2.

Młodzież gimnazjalna miała okazję poznać poszczególne kierunki kształcenia oferowane od września przez ZSP nr 2 i tak w technikum: technik górnictwa podziemnego, technik elektryk, technik elektronik, oraz mechanik i logistyk, w zasadniczej szkole zawodowej: górnik eksploatacji podziemnej i ślusarz. Przygotowane w tym celu prezentacje multimedialne przedstawiały szczegóły dotyczące nauki na poszczególnych kierunkach i możliwości, jakie daje zdobycie konkretnego zawodu.

O zmianach jakie nastąpią od września w szkolnictwie zawodowym poinformowała zaproszonych gimnazjalistów dyrektor szkoły Pani Ewa Zając.

Ale nie sama nauką żyje człowiek, a uczniowie ZSP nr 2 mają wiele talentów, które warto pokazać, dlatego m. in. wystąpili młodzi tancerze trenujący taniec towarzyski, a do wspólnej zabawy zaproszono wybranych gimnazjalistów nagrodzonych potem za występ zabawnymi nagrodami.

Na koniec w śmiesznych scenkach kabaretowych Czajniczek, czyli jak nie kupować kota w worku i Lekcja w krzywym zwierciadle zaprezentowali się uczniowie klasy IV technikum, którzy tym występem pożegnali się ze sceną.


dodał: Administrator
data: 15.03.2012r.

Historia na dużym ekranie

W dniu 6.03 nasza klasa – IIC wybrała się na film pt : „Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać” do Miejskiego Ośrodka Kultury w Mysłowicach.
Równo o godzinie 10.30 wyruszyliśmy spod szkoły aby dotrzeć na miejsce na godzinę 11.30.Gdy już dotarliśmy na miejsce ,postanowiliśmy zająć najwygodniejsze miejsca. Nim rozpoczęła się projekcja usłyszeliśmy kilka słów od zastępcy producenta oraz aktora grającego jedną z głównych ról w tym filmie.
Po przemówieniu rozpoczął się seans. Film ukazuje nam nie tylko historię walki i akcji zbrojnych, ale też miłość, szczęście, bunt i zdradę, które towarzyszyły życiu młodych partyzantów.
Tytułowy Rój to starszy sierżant Mieczysław Dziemieszkiewicz. Młody, dwudziestoletni działacz polskiego antykomunistycznego podziemia, a oprócz tego żołnierz Narodowego Zjednoczenia Wojskowego i Narodowych Sił Zbrojnych, dowódca oddziału partyzanckiego.
Losy Roja kończą się po sześciu latach działania oddziału, kiedy w 1951 roku ginie w obławie zorganizowanej przez  KBW, UB i LWP. Historia Roja oraz podlegających mu żołnierzy w okresie PRL została zafałszowana i pozostaje właściwie nieznana do dnia dzisiejszego. Historia ta poruszyła nasze serca oraz odmieniła nasz światopogląd. Niestety film ten mogliśmy zobaczyć tylko w wersji roboczej, ponieważ twórcom filmu zabrakło pieniędzy aby go dokończyć i dopracować.
W związku z tym po projekcji filmu odbyła się zbiórka pieniędzy oraz sprzedaż naszywek – Śmierć Wrogom Ojczyzny. Po projekcji wróciliśmy do domu. Z chęcią wybralibyśmy się po raz drugi na ten film.


dodał: Administrator
data: 15.03.2012r.

Spotkanie z miejskim rzecznikiem praw konsumenta

28 lutego 2012 r. w naszej placówce miało miejsce spotkanie z Miejskim Rzecznikiem Praw Konsumenta, panią Anną Rosłoń. Podczas godzinnej prelekcji uczniowie klasy IV BD oraz II H mieli okazję zapoznać się z zadaniami Miejskiego Rzecznika Praw Konsumenta, a tym samym dowiedzieć się o przysługującym im prawom jako konsumentom.
Na zakończenie młodzież miała szansę uzyskać informację na temat procedur dotyczących zwrotów czy reklamacji uszkodzonego produktu.


dodał: Administrator
data: 15.03.2012r.

Konkurs „Muzyczne tete a tete z językiem angielskim”

Na początku lutego Powiatowy Zespół Szkół w Lędzinach ogłosił konkurs ” Muzyczne tete a tete z językiem angielskim”.
Konkurs podzielony był na 2 etapy. W pierwszym z nich uczennica Kamila Cyran nagrała w naszej szkole video klip do piosenki Celin Dion - My heart will go on. Z tą piosenką mimo licznej konkurencji dostała się do finału konkursu.
Odbył się on 27 lutego 2012 r. w auli Powiatowego Zespołu Szkół w Lędzinach. W finale wzięły udział 4 osoby w kategorii szkół gimnazjalnych oraz 4 w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. Podczas finału Kamila zaśpiewała przygotowaną wcześniej piosenkę w formie karaoke: Abba - Thank you for the music.
Po występach wszystkich finalistów jury konkursu udało się na krótką naradę i ogłosiło wyniki:
W kategorii szkół ponadgimnazjalnych:
I miejsce - Klaudia Drobny - LO im. Powstańców Śląskich
II miejsce - Patrycja Małecka - Powiatowy Zespół Szkół w Lędzinach
III miejsce - Kamila Cyran - ZSP 2 w Mysłowicach
Gratulujemy!!!






dodał: Administrator
data: 15.03.2012r.

Konkurs Wiedzy o Logistyce, Transporcie i Spedycji

W dniu 24.02.2012 W Zespole szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Katowicach odbyła się druga edycja Konkursu Wiedzy o Logistyce, Transporcie i Spedycji. W konkursie tym wzięli udział uczniowie naszej szkoły technikum logistycznego tj: Karolina Kozak, Kamila Cyran, Jarosław Dzobinski, Damian Piotrowicz.
Konkurs był 2- etapowy część pierwsza składała się z pytań testowych natomiast w części drugiej uczniowie mieli za zadanie rozwiązać logistycznie zadanie problemowe. W wyniku zmagań uczennica Kamila Cyran zajęła 3 miejsce.
Gratulujemy.




dodał: Administrator
data: 25.02.2012r.

Sukces naszych elektryków!!!
I i III miejsce indywidualnie oraz I miejsce drużynowo!

W dniu 24. 02. 2012 r. odbył się finał III edycji konkursu międzyszkolnego „Wiedzy o elektryczności” w Zespole Szkół nr 4 w Katowicach.
Udział w tym konkursie wzięli uczniowie z klasy III b w składzie: Łukasz Domański, Piotr Gibas i Patryk Mol.
Tematyka zadań, z którymi się zmagali obejmowała zagadnienia z zakresu: elektrotechniki, instalacji elektrycznych, maszyn elektrycznych, elektroenergetyki itp. Konkurs odbywał się dwuetapowo. W I części konkursu uczestnicy rozwiązywali test składający się z 30 pytań. W II etapie każdy uczestnik musiał wykazać się umiejętnościami praktycznymi. Najlepszymi uczestnikami konkursu okazał się Patryk Mol, który zajął indywidualnie I miejsce oraz Piotr Gibas, który zajął II miejsce indywidualnie, a i drużynowo wypadliśmy najlepiej – także I miejsce.
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!


dodał: Administrator
data: 25.02.2012r.

Bieg uliczny „Ku pamięci"

4 lutego 2012 r. by uczcić pamięć tragicznie zmarłych, 25 lat temu w kopalni KWK Mysłowice, górników zorganizowano bieg uliczny „Ku pamięci”. Mimo nie najlepszych warunków atmosferycznych (temperatura - 15 ? C) w biegu na dystansie 5 kilometrów wystartowali także uczniowie naszej szkoły oraz pan prof. Marek Mikuła. Byli to:
- Łukasz Rokosz kl. 4 bd
- Bartłomiej Sterkowicz kl. kl. 3 b
- Krystian Mondry kl. 2 d
- Kamil Ruk kl. 2 d
Spośród wymienionych uczestników reprezentujących nasza szkołę najlepiej pobiegł Bartłomiej Sterkowicz. Niezależnie od uzyskanej lokaty każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal i dyplom. Mimo, że nie udało nam się stanąć na podium to cieszy nas fakt, że młodzież w taki właśnie sposób chciała uczcić pamięć o tragicznych wydarzeniach. W rolę










dodał: Administrator
data: 25.02.2012r.

Dlaczego nie tak?

Nie siedzieli w domu, nie bali się zimna - postanowili aktywnie spędzić czas. Z inicjatywy naszych profesorów wychowania fizycznego p. Marka Mikuły oraz p. Adriana Dużego niewielka grupa zapaleńców (Agnieszka Cichało, Kamila Cyran, Laura Nowak, Iwona Wiera, Marek Blaut, Mateusz Tomanek, Dawid Bończyk, Sabina Fiedeń) 1. 02. 2012 r. udała się na tyskie lodowisko „pod Żyrafą”.
Niektórzy mieli pierwszy raz okazję stanąć na tafli lodowej i spróbować swych sił jako „gwiazdy” jazdy figurowej na lodzie. Przecież „nie o to chodzi, jak co komu wychodzi” - liczy się dobry humor i świetna zabawa. Zresztą zobaczcie sami na dołączonych zdjęciach i niech żałują Ci, których tam nie było.










dodał: Administrator
data: 25.02.2012r.

Wycieczka klasy III c
do Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu

24  stycznia uczniowie klasy III technikum logistycznego gościli w murach poznańskiej uczelni logistycznej. W Auli Wyższej Szkoły Logistyki   wysłuchali prezentacji o uczelni, wykładów tematycznych związanych z dziedziną logistyki oraz zwiedzili laboratorium RFID mieszczące się w Instytucie Logistyki i Magazynowania. W trakcie wykładów logistycznych uczniowie zapoznali się z tematyką analizy benchmarkingu w przedsiębiorstwach oraz  ujęcie praktyczne transportu kombinowanego. Na zakończenie młodzi logistycy skonfrontowali swoją wiedzę w laboratorium RFID.
 Po tym krótkim wstępie, Rzecznik Prasowy – mgr Wojciech Zalewski opowiedział o zaletach związanych z bezpośrednią bliskością szkoły z Instytutem Logistyki i Magazynowania, założyciela WSL. „ Jako pierwsza uczelnia logistyczna w Polsce, mamy tą zasadniczą przewagę nad powstającymi innymi uczelniami oferującymi również kierunki logistyczne, że posiadamy „pod ręką” wykwalifikowaną kadrę. Wiedza logistyczna przekazywana studentom, poparta badaniami w instytucie oraz innowacyjne podejście do rozwiązywania problemów sektora TSL pomaga zrozumieć rynek branżowy już podczas trwania nauki.” – dodaje.

Po części taoretycznej pojechali do firmy logistycznej DPD Komorniki koło Poznania aby zobaczyć procesy istniejące podczas nadania paczki kurierskiej.




dodał: Administrator
data: 20.02.2012r.

Międzyszkolny Konkurs Wiedzy „BHP to dla nas pestka"

Już po raz siódmy w murach Centrum Kształcenia Praktycznego w Mysłowicach uczniowie odbywający tam praktyczną naukę zawodu mieli szansę sprawdzić i zweryfikować swoją wiedzę. 23 stycznia 2012 r. wzięli udział w Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy o BHP.
Konkurs składał się z:
- testu złożonego z 20 pytań z zakresu wiadomości teoretycznych
- części praktycznej dotyczącej przepisów p. poż., znaków ewakuacyjnych i zasad udzielania I pomocy przedlekarskiej
- części multimedialnej, w której uczestnicy musieli wskazać nieprawidłowości na stanowisku pracy
Po podliczeniu punktów z 3 etapów konkursu okazało się, że w klasyfikacji branży elektrycznej zwycięstwo odnieśli uczniowie naszej szkoły z klasy IV bd technikum. A są to:
-Marek Ciołczyk I miejsce
-Mateusz Kwiatkowski II miejsce
-Patryk Hoinkis III miejsce
Natomiast w klasyfikacji branży mechanicznej pierwszą lokatę uzyskał uczeń I klasy Zasadniczej Szkoły Zawodowej - Paweł Znaleśniak.
Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


dodał: Administrator
data: 25.01.2012r.

Wygraliśmy z bessą i jesteśmy wśród najlepszych

Sukcesem zakończył się udział uczniów naszej szkoły w 10 edycji Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej (SIGG), która trwała od 17 października 2011 do 16 stycznia 2012. Zespół zsp21 w składzie: Agnieszka Cichało, KamilaCyran, i Katarzyna Janicka pod opieką prof. Ireneusza Wróbla, zajął 23 miejsce w Polsce i 4 w woj. śląskim.
Trzeba dodać, że w rywalizacji uczestniczyło 6078 drużyn z Polski i Litwy, w tym 609 z naszego województwa. Uczniowie korzystali również z multimedialnego kursu edukacyjnego dotyczącego inwestowania i zasad działania rynku kapitałowego.

Cały projekt pod nazwą „Rekiny Przedsiębiorczości” został objęty dofinansowaniem UE w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Realizację Rekinów nadzoruje Ministerstwo Edukacji Narodowej, w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet III: Wysoka jakość oświaty; Podziałanie 3.3.4 Modernizacja treści i metod kształcenia.

SIGG to nowoczesny projekt edukacyjny, który od praktycznej strony uczy młodych ludzi inwestowania na giełdzie, analizowania sytuacji na rynkach, podejmowania decyzji i pracy w grupie. Dzięki dostępowi do giełdowego systemu transakcyjnego, zespoły uczestniczące w grze inwestowały wirtualne 100 000 zł w akcje spółek notowanych na warszawskim parkiecie.
Do ich dyspozycji była również tzw. krótka sprzedaż, czyli strategia, która pozwala zarabiać również na spadkach kursów. Nasza drużyna zarabiając 18,06% wygrała z bessą, bo w tym czasie WIG20 - najważniejszy indeks Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych spadł o 1,76%. W tym czasie świat borykał się z problemami finansowymi Grecji i Włoch, a na notowania spółek giełdowych większy wpływ miały oceny agencji ratingowych i wypowiedzi polityków niż wyniki finansowe.

W skład szkolenia e-learningowego wchodziło dziesięć lekcji zawierających elementy multimedialne. Kursanci zdobywali wiedzę o metodach inwestowania oraz mechanizmach rządzących rynkiem kapitałowym. Dodatkowo korzystali też ze specjalnego kursu terminologii finansowo-giełdowej w języku angielskim, a także forów tematycznych i czatu. Każda lekcja zakończona była quizem, który trzeba było zaliczyć.
Podsumowaniem kursu była ogólnopolska klasówka on-line. Aż 6 uczniów z naszej szkoły spełniło te wymagania. Specjalne certyfikaty ukończenia szkolenia z rąk pani dyrektor Ewy Zając otrzymali: Agnieszka Cichało, Kamila Cyran, Dawid Dziobiński, Rafał Kozaczuk, Sebastian Pająk i Damian Piekorz. Należeli oni do grona 2250 osób, które pomyślnie zdało sprawdzian. W szkoleniu wzięło udział ponad 18000 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych.

Jeśli do tego dodać miejsca pozostałych dwóch szkolnych zespołów- Wigingowie2011 oraz zsp22 - oba znalazły się w pierwszej dziesiątce na Śląsku i zajęły odpowiednio 31 i 53 miejsce w Polsce, to start uczniów z naszej szkoły w SIGG 10 uznać należy za duży sukces.



 Klasyfikacja ogólna SIGG 10
 Klasyfikacja SIGG 10 dla woj. śląskiego


dodał: Administrator
data: 25.01.2012r.

Minęła Studniówka !

Jak Polska długa i szeroka, co roku na przełomie stycznia i lutego klasy maturalne organizują swój Bal Studniowkowy. W tym roku przeżywała go jedyna w naszej szkole klasa czwarta BD wraz z wychowawczyniami p. prof. Beatą Szczok- Janotą oraz panią profesor Katarzyną Wyrwas.
Ten szczególny dzień, 100 dni przed maturą, przypadł w sobotę 14 stycznia br. A uroczystość odbyła się w Restauracji „Lari”. Maturzyści, ubrani w garnitury i ich partnerki przyodziane w wykwintne kreacje, przybyli na bal o godzinie 18, gdyż przed wielkim wieczorem należało poćwiczyć jeszcze taniec.
Punktualnie, o godzinie 19 studniówkę rozpoczęli trzej przedstawiciele czwartoklasistów Marek Ciolczyk, Mateusz Tomanek, Karol Berger. Przywitali oni przybyłych gości: Panią Dyrektor, grono pedagogiczne, rodziców oraz swoje partnerki. Jak „Trzej tenorzy”, po mistrzowsku chłopcy poprowadzili część oficjalną.
Dla każdego przybyłego gościa odczytali limeryki wymyślone specjalnie na tę okazję, które były jednocześnie podziękowaniem za czteroletnią naukę i pracę. Wręczono również kwiaty, przy dźwiękach zadedykowanych piosenek.
Najbardziej wzruszona była wychowawczyni, która starała się ukryć ten fakt przytulają bukiet ślicznych, herbacianych róż. Następnie Pani Dyrektor, po krótkim przemówieniu ,uroczyście ogłosiła otwarcie balu, tym samym dała sygnał do odtańczenia poloneza. Mimo ogromnej tremy, maturzyści godnie i poprawnie zatańczyli wszystkie niełatwe figury tego tańca.
Po części oficjalnej, przyszedł czas na zabawę. Na parkiecie swoje umiejętności taneczne prezentowała młodzież, ale nie tylko. Nauczyciele też dołączyli do zabawy i chwilami zawstydzali uczniów tańcząc lepiej od nich.
Wodzirej uatrakcyjniał czas spędzony na parkiecie, wymyślając różne zabawy. Uwierzcie, było bardzo zabawnie. W tym dniu rządził taniec i dobra zabawa. Wszyscy tańczyli co sił w nogach i jak kto potrafi. Nie zabrakło oczywiście sesji zdjęciowej. Szaleństwo fleszowe było widoczne zapewne nawet na zewnątrz restauracji.
Zabawa trwała do białego rana(tj 6:00). Wytrwali najsilniejsi. Ten dzień na długo zapadnie w pamięci uczniów i nauczycieli. Czas zabawy jest już za maturzystami, teraz nadszedł czas ciężkiej pracy, by czekające egzaminy zdali równie dobrze, jak bawili się na studniówce.


dodał: Administrator
data: 25.01.2012r.

Dzień maturzysty

Tradycją naszej szkoły jest zwyczaj organizowania przez klasy maturalne w przed dzień studniówki, dnia maturzysty. W tym roku szkolnym 13 stycznia w piątek, jedyna tegoroczna klasa maturalna na kilka godzin zawładnęła szkołą ( za przyzwoleniem dyrekcji szkoły). O tym wydarzeniu informowały już od kilku dni przygotowane i rozwieszone plakaty.
Na początek, wesoły korowód przebierańców odwiedził wszystkie klasy, a także pokój nauczycielski i oczywiście sekretariat z gabinetem Pani Dyrektor włącznie, aby zaprosić wszystkich na program artystyczny. Na każdej przerwie chętni uczniowie i nauczyciele mogli za drobną opłatą posilić się domowym ciastem lub chlebem ze smalcem i ogórkiem kiszonym (również własnego wyrobu).
Punktualnie o 10.30 aula szkolna zapełniła się uczniami, nauczycielami, a także przybyła Pani dyrektor z Panem Wicedyrektorem – zatem można było zaczynać. Na scenie zaaranżowanej na studio telewizyjne pojawili się prezenterzy: uroczy, profesjonalny, w nienagannym garniturze Mateusz Tomanek i kolorowy jak ptak, odziany w typowy strój polskiego turysty w Egipcie, Marek Ciołczyk. Po powitaniu, przedstawili oni najświeższe wiadomości z Wesołej i okolic, a także dowcipną prognozę pogody na studniówkową noc.
Następnie odbyła się premiera filmu, ukazującego dzieje klas B i D, które po pewnym czasie połączono w całość, tworząc niepowtarzalną, jedyną w swoim rodzaju klasę BD. Był to moment refleksji, przypominający także tych uczniów, którym z różnych przyczyn nie powiodło się i nie dotrwali do czwartej klasy.
Kolejnym punktem programu była licytacja bonów zwalniających z kartkówek i sprawdzianów, bonów na darmowe ksero i pierwszeństwo w szatni, a także można było wylicytować zawartość trzech tajemniczych czarnych skrzynek. Jak się okazało były tam między innymi: bezpłatny bon na pizzę, lekcja nauki jazdy u prof. M. Mikuły i podróż z prof. T. Jochymkiem na Morgi. Atmosfera licytacji była gorąca, ale koledzy z młodszych klas nie zbyt hojni.
Nadszedł czas na Kabareton. Maturzyści przygotowali trzy skacze, które ubawiły wszystkich do przysłowiowych łez. Mogliśmy obejrzeć dzień z życia ucznia opowiedziany za pomocą współczesnych piosenek i pantomimicznych zdolności uczniów. Ponadto Krzysztof Jureczko , w skeczu „Czajniczek”, wcielił się w postać poszkodowanego i wściekłego petenta, reklamującego niedziałający czajnik elektryczny, a Karol Berger był przekonującym i nie ugiętym sprzedawcą. Pointa tej scenki zaskoczyła wszystkich, gdyż czajniczek znalazł jednak nowego właściciela. W ostatnim skeczu mogliśmy poznać przygody pewnego zmęczonego nauczyciela i jego niesfornych, aczkolwiek sympatycznych uczniów. Największą sympatię wzbudziła Marysia brawurowo zagrana przez Mateusza Kwiatkowskiego, ale równie przekonujące były kreacje: ucznia – lizusa i donosiciela w wykonaniu Karola Bergera oraz zmęczonego nauczyciela, w którego postać wcielił się Artur Bula.
Na zakończenie zabrał głos Pan Wicedyrektor, gratulując pomysłowości i talentów aktorskich czwartoklasistom. Życzył im również powodzenia na maturze i egzaminie zawodowym. Jak się okazało dla IV BD i trzynasty i piątek okazał się szczęśliwy.




dodał: Administrator
data: 25.01.2012r.

Wszyscy zagraliśmy dla potrzebujących dzieciaków



Zdrowa mama, zdrowy wcześniak, zdrowe dziecko. To hasło XX Finału WOŚP. 8 stycznia zbieraliśmy na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia wcześniaków oraz pomp insulinowych dla kobiet ciężarnych z cukrzycą. Kwestorzy z naszej szkoły, pod opieką prof. Beaty Szczok-Janoty, uzbierali 5099,62 zł i jest to najwyższy wynik w historii.
Krzysztof Simonicz był jednym z trojga prowadzących lędziński finał WOŚP, który odbył się w Sali Widowiskowo-Kinowej „Piast”. Impreza została zorganizowana wspólnie przez lędziński Sztab WOŚP oraz Miejski Ośrodek Kultury.
Przejażdżki samochodami terenowymi Klubu „Kajman”, losowanie paczek-niespodzianek, degustacja ofiarowanych ciast i wyrobów Danone były świetnym uzupełnieniem zróżnicowanego programu artystycznego przygotowanego przez lędzińskich uczniów i przedszkolaków. Dodatkowo wystąpili: zespół „Radość”, Ewa Kapała, „Mechanical maid”, szkoła tańca „Extreme” Darka Kryli, „Blue Band Blues i „Zamach band”. Na zakończenie wystrzeliły „Światełka do nieba” ufundowane przez Centrum Badań i Dozoru Górnictwa Podziemnego w Lędzinach.












dodał: Administrator
data: 15.01.2012r.

Wycieczka programowa
do Planetarium Śląskiego w Chorzowie

W dniu 3 stycznia 2012 r. klasy pierwsze Technikum brały udział w wycieczce do Planetarium Śląskiego w Chorzowie.
Plan wycieczki składał się z dwóch punktów. Pierwszym punktem był film pt. „Teleskop Hubble'a”. Film opowiadał o pracy astronautów w kosmosie. Uczniowie obejrzeli film w kinie IMAX w Katowicach.
Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie i wykład o gwiazdozbiorach w Planetarium Śląskim w Chorzowie. Podczas wykładu uczniowie zdobyli w sposób bardzo szczegółowy i wyczerpujący wiedzę o najważniejszych gwiazdach i innych elementach nieba. Mimo zimowego chłodu wycieczka była bardzo udana.
Dobre humory i pełne pozytywnych emocji rozmowy uczniów w drodze powrotnej świadczyły o tym, że spędzony czas był bardzo przyjemny, zaś praktyczna wiedza zdobyta podczas wycieczki będzie doskonałym dopełnieniem wiadomości z podręcznika szkolnego.




dodał: Administrator
data: 04.03.2012r.

Wigilijne spotkania opłatkowe

22 grudnia, w ostatnim dniu nauki przed Świętami Bożego Narodzenia oraz zbliżającym się Nowym Rokiem, uczniowie poszczególnych klas uczestniczyli w klasowych spotkaniach opłatkowych.
Ten dzień jak zawsze był wyjątkowy. Pachnące choinki, świąteczne wypieki, wigilijne potrawy – to wszystko wprowadzało nas w świąteczny nastrój. Oprócz tej wyjątkowej oprawy nie zabrakło łamania się opłatkiem, składania życzeń i kolędowania. Ten świąteczny nastrój zmuszał nas do refleksji, zatrzymania się na chwilę, a nawet zrobienia sobie „remanentu” w głowie i duszy.


dodał: Administrator
data: 22.12.2011r.

Dzień Koncepcji Pracy Szkoły

Dzień 12 grudnia był w naszej szkole Dniem Koncepcji Pracy Szkoły. Aby placówka mogła poprawnie działać, a jej podopieczni czyli uczniowie mogli się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności musi dobrze ten proces zaplanować - temu właśnie służy określenie misji i wizji szkoły, a także Koncepcja Pracy Szkoły.
Aby przybliżyć uczniom jej założenia odbył się apel poświęcony zasadom funkcjonowania naszej szkoły, podczas którego zapoznano społeczność szkolną z podjętymi działaniami. Opracowano i upowszechniono ulotkę, którą otrzymali rodzice a także egzemplarz tego dokumentu został zamieszczony na stronie internetowej naszej szkoły. Powstały plakaty oraz gazetki tematyczne.
Na początku apelu pokazano prezentację multimedialną przybliżającą pojęcie misji i wizji szkoły, a także Koncepcji Pracy Szkoły.
Następnie został rozstrzygnięty konkurs zorganizowany przez Samorząd Uczniowski na prezentacje multimedialną pt „Znam Koncepcję Pracy mojej szkoły”. Przystąpiło do niego 8 klas. Poziom prac był różny, a dwie prezentacje były na bardzo wysokim poziomie, dlatego jury postanowiło przyznać dwa równorzędne pierwsze miejsca.
Główną nagrodą była kwota 300 zł a fundatorami Rada Rodziców. Dwa pierwsze miejsca uzyskały prace: Bartka Kierzka oraz Jacka Marony z klasy 3B oraz Marka Ciołczyka z klasy 4BD.
Jury postanowiło wyróżnić także pracę Krzysztofa Konarzewskiego z klasy 2G.
Po wręczeniu nagród oraz dyplomów przez panią dyrektor Ewę Zając przystąpiono do obejrzenia zwycięskich prac. Podczas apelu zostały także ogłoszone wyniki dwuetapowego konkursu wiedzy na temat Koncepcji Pracy Szkoły. Konkurs wygrała Karolina Kozak z klasy 1C.


dodał: Administrator
data: 22.12.2011r.

Obchody „Barbórki” dla mieszkańców Wesołej

8 grudnia z okazji Święta Barbórkowego dzieci z mysłowickich Przedszkoli nr 15 i nr 18 oraz Szkoły Podstawowej nr 15 im. A. Szklarskiego, a także młodzież naszej szkoły postanowili uczcić trud pracy braci górniczej.
Na szkolnej scenie wystąpili z programem artystycznym, podczas którego nie było końca śląskim śpiewom, wicom, tańcom oraz kabaretom, a salwy śmiechu i wspólny śpiew na sali potwierdziły tylko świetna zabawę. Całość imprezy poprowadziły pani Beata Szczok – Janota oraz pani Beata Ziemba.
Impreza ta mogła się odbyć dzięki inicjatywie radnej dzielnicy Wesoła pani Ewie Fiszer. Jej zaangażowanie zaowocowało dużym zainteresowaniem mieszkańców. Bowiem obchody Barbórkowe były adresowane nie tylko do górników pracujących w pobliskiej kopalni, ale także do ich rodzin i znajomych – do wszystkich mieszkańców Wesołej.


















dodał: Administrator
data: 09.12.2011r.

Akcja „Góra grosza” w naszej szkole

Od 21 listopada do 2 grudnia 2011 r. nasza szkoła brała udział w ogólnopolskiej akcji „GÓRA GROSZA 2011”. Uczniowie wraz z nauczycielami zorganizowali zbiórkę pieniędzy o nominałach od 1 do 50 groszy.
Koordynator składki w naszej szkole, pani Monika Adamiuk na szeroką skalę rozpropagowała ideę tej społecznej akcji. Poinformowała, że organizator XII edycji Towarzystwo „NASZ DOM” zebrane środki przeznacza, jak co roku, na dofinansowanie domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka, pogotowi rodzinnych, rodzin zastępczych oraz dla domów dziecka, które realizują prorodzinne programy wychowawcze.
I tak też wspólnymi siłami zebraliśmy „górę grosza” w kwocie 150 zł. Wszystkim , którzy wspomogli akcję, serdecznie dziękujemy.


dodał: Administrator
data: 03.12.2011r.

Niech żyje nam Górniczy Stan!
Barbórka 2011.

2 grudnia 2011 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Mysłowicach- Wesołej, jedynej w mieście szkoły kształcącej przyszłą kadrę górniczą, odbyła się uroczysta akademia z okazji nadchodzącego święta Braci Górniczej- Barbórki, na którą przybyli:
Prezydent Miasta Mysłowice Edward Lasok,
Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury I Sportu Iwona Nowak,
oraz przedstawiciele władz:
Katowickiego Holdingu Węglowego Piotr Ostaszewski,
patronackiej kopalni KWK Mysłowice-Wesoła Zbigniew Aksamit,
KWK „Wujek” Waldemar Kuśmierczyk,
reprezentanci związków zawodowych KWK Mysłowice- Wesoła,
dyrektorzy i nauczyciele z zaprzyjaźnionych szkół.
Uroczystość składała się z oficjalnej i biesiadnej części. Na początek przypomniano tradycje związane z zawodem górnika, historię wszystkim tak znanego munduru galowego, który zawiera stylizowane elementy nawiązujące do dawnej odzieży roboczej oraz biesiady, bez której nikt nie wyobraża sobie Barbórki.
By tradycji stało się zadość przyszli adepci profesji górniczej z dwu klas kształcących się w tym kierunku przystąpiło do obrzędu pasowania i skoku przez skórę.
Potem przyszedł czas na scenki kabaretowe w wykonaniu uczniów z Koła Teatralnego, którzy pokazali zwykły dzień Karlika wracającego z gruby na obiad, zaskoczonego przez córkę zaproszeniem do domu chłopaka- gorola i to kształconego, ale jak się okazało fajnego chłopa, który rozumie gwarę śląską.
Ecik, przyjaciel Karlika opowiedział przezabawną historię braku zrozumienia z powodu nieznajomości gwary przy kupowaniu węgla oraz o swojej podróży do upragnionej Ameryki, której klimat oddał występ grupy tanecznej z brawurowo odtańczonym rock and rollem.
Całość przeplatana była znanymi śląskimi piosenkami w wykonaniu szkolnego chóru, które nuciła cała widownia.

Na koniec złożono życzenia wszystkim górnikom.
















dodał: Administrator
data: 09.12.2011r.

Konkurs „HIV i AIDS mówimy nie” rozstrzygnięty!

W ramach obchodów Światowego Dnia Walki z AIDS i HIV uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie „HIV i AIDS mówimy nie''. Zadaniem uczestników konkursu było przedstawienie w formie plakatu informacji na temat AIDS i HIV. Konkurs miał na celu podniesienie świadomości problemu i poszerzenie wiedzy na temat choroby.
Na konkurs dostarczono dużo prac. Najciekawsze prace zostały zaprezentowane na korytarzu szkolnym, a cztery najlepsze nagrodzone:
1 miejsce : Agnieszka Cichało (kl. II c)
2 miejsce : Katarzyna Janicka (kl. II c)
3 miejsce : Katarzyna Kasperczyk (kl. IIc) i Piotr Janicki(kl. II b)


dodał: Administrator
data: 03.12.2011r.

IV edycja zmagań górniczych
- Międzyszkolny Konkurs Wiedzy i Praktycznych Umiejętności w Zawodach Górniczych

25 listopada 2011 r. już po raz czwarty nasza szkoła oraz KHW S. A. KWK „Wujek” w Katowicach zorganizowali Międzyszkolny Konkurs Wiedzy i Praktycznych Umiejętności w Zawodach Górniczych. Honorowy patronat nad konkursem objął Prezes Zarządu Katowickiego Holdingu Węglowego S. A., pan Roman Łój, a wśród zaproszonych na konkurs gości byli:
Do konkursu zgłosiło się trzyosobowe drużyny, reprezentujące następujące placówki:
  1. Zespół Szkół nr 2 im. Jarosława Iwaszkiewicza z Katowic
  2. Zespół Szkół Zawodowych nr 3 im. Adama Kocura z Katowic
  3. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 6 z Jaworzna
  4. Zespół Szkół Technicznych z Sosnowca
  5. Powiatowy Zespół Szkół z Bierunia
  6. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 z Mysłowic
Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie:
Adam Trocer - uczeń klasy IV BD TECH
Grzegorz Oleś - uczeń klasy III G ZSZ
Paweł Mogielnicki - uczeń klasy III G ZSZ
Opiekunem naszej grupy w części teoretycznej i praktycznej była pani prof. Katarzyna Wyrwas.

Uczniowie, kształcący się w zawodzie technik górnictwa podziemnego i górnik eksploatacji podziemnej, przystąpili do zmagań konkursowych składających się z 2 etapów. Część I konkursu polegała na rozwiązaniu testu jednokrotnego wyboru. Każdy uczestnik drużyny musiał samodzielnie zmierzyć się z 30 pytaniami. Dopiero suma punktów uzyskanych przez członków poszczególnych drużyn decydowała o awansie do II tury konkursu. Zgodnie z regulaminem tylko 3 drużyny z największą liczbą punktów mogły kontynuować swoje zmagania.

Od tej chwili zwycięzcy I tury mogli „połączyć swoje siły” i wspólnie przystąpić do wykonania zadania praktycznego, bowiem ta część odbywała się w Podziemnym Ośrodku Szkolenia Zawodowego w KHW S. A. KWK „Wujek” poz.370. Po zjeździe pod ziemię na uczestnicy 3 drużyn w ciągu 120 minut musieli wykonać zadaną pracę, a następnie zaprezentować ją Komisji Oceniającej. Głównym zadaniem, jakie przyszli adepci zawodu górniczego musieli wykonać było ułożenie toru kopalnianego.

Po podsumowaniu wyników II części konkursu okazało się że laureatami IV edycji Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy i Praktycznych Umiejętności w Zawodach Górniczych zostali:

I miejsce - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 z Mysłowic
II miejsce - Zespół Szkół nr 2 im. Jarosława Iwaszkiewicza z Katowic
III miejsce - Powiatowy Zespół Szkół z Bierunia

Już dziś zwycięzcom gratulujemy, a na uroczyste wręczenie nagród, które odbędzie się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 zapraszamy 2 grudnia podczas obchodów Barbórkowych.












dodał: Administrator
data: 30.11.2011r.

Próbne matury z Operonem dla klasy 4 BD
oraz testy diagnozujące dla klas trzecich

W dniach 22 – 24 listopada nasi koledzy z klas programowo najwyższych przystąpili do Próbnej Matury z OPERONEM. W ciągu kilku dni rozwiązywali arkusze maturalne z poszczególnych przedmiotów maturalnych. Według harmonogramu:
22 listopada – przystąpili do próbnej matury języka polskiego w zakresie podstawowym
23 listopada – zmagali się przez 170 minut z arkuszem egzaminacyjnym z matematyki w zakresie podstawowym
24 listopada – od 9. 00 rozwiązywali arkusz próbnej matury z języka angielskiego lub języka niemieckiego

Egzamin próbny miał im wskazać ewentualne braki, niedociągnięcia, które w ciągu kolejnych miesięcy mają szansę nadrobić. To także poznanie zasad, z jakimi spotkają się podczas prawdziwego egzaminu maturalnego.

  W tym samym czasie uczniowie klas trzecich przystąpili do testu diagnozującego poziom ich wiedzy i nabytych umiejętności. I tak:
Klasa 3 b – pisała egzamin z matematyki i języków obcych nowożytnych
Klasa 3 c – przystąpiła do testu z języka polskiego oraz języków obcych nowożytnych
Klasa 3 d – zmagała się tylko z językiem polskim

  Na ogłoszenie wyników nie trzeba było długo czekać, gdyż i nauczyciele i uczniowie chcieli poznać poziom opanowanej wiedzy i umiejętności z poszczególnych przedmiotów. Było to bardzo cenne doświadczenie, które zaowocuje w lepszym przygotowaniu się do „majowej” matury. Życzymy wiele wytrwałości w dążeniu do sukcesu.


dodał: Administrator
data: 24.11.2011r.

Akcja „motoMikołaje” i my

Od 21 listopada motocykliści Śląska i Zagłębia ruszyli na swych ciężkich maszynach, by tak jak w latach ubiegłych zorganizować tegoroczne MotoMokołaje. W tym roku miłośnicy szybkiej jazdy z Mysłowic postanowili zorganizować imprezę mikołajkową dla m. in. podopiecznych Domu Dziecka im. Ojca Pio w Mysłowicach – Słupnej.
Ci „dawcy uśmiechu” zajechali także w progi naszej szkoły i rozpoczęli kwestowanie na ten szczytny cel. Akcją na terenie naszej placówki kierował pan prof. Marek Mikuła, jeden z MotoMiokołajów. Dzięki jego zaangażowaniu i agitacji wśród młodzieży udało się w ciągu zaledwie kilku dni zebrać kwotę 350 zł.
Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli tę akcję, by 4 grudnia 2011 r. na twarzach dzieci z domów dziecka mógł zagościć uśmiech.


dodał: Administrator
data: 21.11.2011r.

Dar serca.
Koncert Adwentowy
w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2
w Mysłowicach na rzecz Hospicjum Cordis.

Nietypowo, bo zanim rozpoczął się Adwent, ale zgodnie z tradycją 15 listopada 2011 roku odbył się na szkolnej auli już V Koncert Adwentowy, z którego całkowity dochód przekazany będzie na zakup lekarstw i innych potrzebnych środków dla pacjentów Hospicjum Cordis.
Impreza ma swoją czteroletnią tradycję. W ciągu minionych lat w ZSP nr 2 goszczono kolejno: zespół Przylądek Dobrej Nadziei, Iowa Super Soccers, Chór z Gimnazjum nr 6 z Kosztów, Big Band Orkiestry Górniczej KWK Mysłowice-Wesoła.
Na początek kilka słów na temat pracy i potrzeb hospicjum powiedziała Pani Małgorzata Janicka pięknie kończąc wypowiedź cytatem jednego z podopiecznych „ życie w hospicjum to sekunda po sekundzie…”
Na tegorocznym koncercie zaśpiewał wprowadzając już w przedświąteczny nastrój szkolny chór ( przypomniał m.in. znany hit Skaldów „ Z kopyta kulig rwie”, kolędy).
Gwiazdami wieczoru byli:
- Henryk Czich lider Zespołu Universe, który wraz z Mirkiem Bregułą stworzyli legendę zespołu. Przypomniał on zarówno te starsze, nucone przez całą widownię, jak i mniej znane utwory.
- Emilia Maciończyk- człowiek renesansu, gra na fortepianie, gitarze, flecie zarówno stare, jak i nowe przeboje
Po koncercie na przygotowanym przez uczniów kiermaszu można było kupić bibeloty świąteczne: stroiki, ręcznie wykonane kartki, ozdoby choinkowe i wiele innych, a także piękne rysunki dzieci i młodzieży z Pracowni rysunku i malarstwa FORMART państwa Janusza i Joanny Kozikiewiczów z Katowic, którzy chętnie wsparli szkolne przedsięwzięcie.
Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim uczestnikom koncertu, a szczególnie Radzie Osiedla, przedstawicielom okolicznych placówek oświatowych: SP nr 15, Gimnazjum nr 5, firmom: Ematech Sp. z o.o. z Mysłowic, PROGRESJA SP. z o.o.
z Bielska-Bialej za wielkie serce, zrozumienie, liczne przybycie- aula wypełniona była po brzegi, oraz hojność- sprzedano wszystkie bibeloty i prace plastyczne.
„ Wszyscy jesteśmy aniołami z jednym skrzydłem, możemy latać tylko wtedy, gdy obejmujemy drugiego człowieka” (motto tegorocznego koncertu)
















dodał: Administrator
data: 17.11.2011r.

Szkolny Konkurs Ortograficzny
„ I TY zostań mistrzem ortografii”

W listopadzie bieżącego roku w ZSP nr 2 odbył się pierwszy etap konkursu ortograficznego, przystąpiło do niego 128 uczniów, którzy pisali zabawny, ale trudny tekst o zmęczonym i zniechęconym nauką biologii chłopaku.
Do kolejnego etapu zakwalifikowało się 11 osób. Druga część szkolnego dyktanda pełna była podchwytliwych zwrotów i trudnych wyrazów, a był to ciąg dalszy historyjki o uczniu, który zmęczony nauką na sprawdzian zasnął nad książkami.
10 listopada 2011 roku wręczono nagrody najlepszym:
- I miejsce Patrycja Oleś klasa 3c
- II miejsce Rafał Kozaczuk klasa 1b
- III miejsce Jakub Dziędziel klasa 2d


dodał: Administrator
data: 27.11.2011r.

„ Jest takie miejsce,
Jest taki kraj- Polska…”

10 listopada 2011 roku w Zespole Szkół Pondgimnazjalnych nr 2 w Mysłowicach w przededniu 93 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbyła się uroczysta, okolicznościowa akademia.
Uczniowie przygotowali nastrojowy i wzruszający program słowno- muzyczny( recytowano wiersze znanych polskich pisarzy, o tęsknocie za Ojczyzną, tragicznym losie narodu, wysłuchano polonezów Chopina, Roty Konopnickiej).
Następnie pokazano prezentację multimedialną przedstawiającą najważniejsze wydarzenia z historii, rozbiory, powstania, I wojnę światową i nadzieje Polaków na odzyskanie wolności, cytaty z listów do narodu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Całość dopełnił występ szklonego chóru i wspólne odśpiewanie Hymnu Polski.








dodał: Administrator
data: 17.11.2011r.

Spotkanie z komisarzem Policji w Mysłowicach
na temat handlu ludźmi

W ramach działań profilaktycznych komisarz Policji w Mysłowicach, pan Andrzej Szczerba 7 listopada 2011 r. odwiedził naszą szkołę. Z uczniami klas trzecich rozmawiał na temat niepokojąco narastającego zjawiska handlu ludźmi.
Podając definicję tego procederu wyjaśnił, że jest to werbowanie, transport, dostarczanie, przekazywanie lub przyjmowanie osoby z zastosowaniem przemocy lub groźby, uprowadzenia, podstępu, wprowadzania w błąd, nadużycia stosunku zależności, udzielenia albo przyjęcia korzyści. Prezentował, a jednocześnie przestrzegał przed:
- internetowymi propozycjami spotkań towarzyskich z obcokrajowcami
-organizowaniem zagranicznych podroży pod wpływem chwili, bez zadbania o własne bezpieczeństwo
-ryzykiem podejmowania przypadkowej pracy za granicą.
Komisarz przestrzegał młodzież na co zwrócić szczególną uwagę przy kontaktach z nowo poznanymi, podejrzanymi osobami, jak również jak przygotować się do wyjazdu za granice o charakterze turystycznym lub w celu podjęcia pracy zarobkowej. Tym samym radził jak uniknąć ryzyka stania się ofiarą handlu ludźmi.


dodał: Administrator
data: 17.11.2011r.

Znamy już wyniki
I Etapu Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej

5 listopada 2011 r. nadeszły do nas wyniki I etapu Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej.
Spośród 30 uczestników tylko 1 osobie udało się przejść do wyższych eliminacji na szczeblu rejonowym. Tym szczęśliwcem okazał się Dawid Gaża z klasy III c, któremu serdecznie gratulujemy takiego awansu.
Jednocześnie liczymy na kolejny sukces, tym razem już uwieńczony „wejściem na pudło”.
Pozostałym uczestnikom chcemy dodać otuchy i zmobilizować do dalszej pracy, by za rok ponownie zmierzyć się z Olimpiadą. „Pierwsze koty za płoty” już za Wami, a więc teraz może być już tylko lepiej.


dodał: Administrator
data: 17.11.2011r.

Konkurs „Pomysł na Unię” rozstrzygnięty
- mamy zwycięzców!

4 listopada 2011 r. w Sali Konferencyjnej Urzędu Miasta Mysłowice nastąpiło uroczyste ogłoszenie listy laureatów konkursu „Pomysł na Unię”. Przypomnijmy, że organizatorem tych zmagań był Prezydent Miasta Mysłowice, pan Edward Lasok, a honorowy patronat objęła pani Elżbieta Bieńkowska, Minister Rozwoju Regionalnego oraz Urząd Miasta Mysłowice.
Ale czas na podsumowania. Okazało się, że praca wykonana przez naszego ucznia, Karola Bergera była najlepsza. W formie prezentacji multimedialnej przedstawił projekt integracji wszystkich dzielnic naszego miasta. Założone cele i zadania projektu skierowane były do wszystkich mieszkańców Mysłowic i to do każdej grupy wiekowej, a co najważniejsze proponowały ich realizację na drodze współpracy a nie antagonizmów. Karol, całość przedsięwzięcia, które zatytułował „Zjednoczenia nadszedł czas” podzielił na pięć głównych bloków tematycznych. Przydzielił jednocześnie konkretne zadania poszczególnym grupom.
Po uroczystym wręczeniu nagród Prezydent Mysłowic. Pan Edward Lasok wyraził podziw i uznanie dla wszystkich uczestników konkursu. Stwierdził, Ze w młodych ludziach tkwi ogromny potencjał, a tym samym Mysłowice mają szansę na „lepsze jutro”. Podkreślił jednocześnie, że cel konkursu został osiągnięty, natomiast niektóre propozycje zjednoczenia mysłowickich dzielnic mają szansę realizacji już niedługo.








dodał: Administrator
data: 23.11.2011r.

Program psychoedukacyjny
„nasze spotkania”

Od września do listopada 2011 r. w murach naszej szkoły pani pedagog Halina Sorek przeprowadziła dla klasy 3 b cykl 10 spotkań, w ramach realizacji programu Psychoedukacyjnego „Nasze spotkania”.
Zgodnie z założeniami warsztaty grupowe oraz własna praca ucznia miały na celu pomóc młodym ludziom lepiej zrozumieć samego siebie i swoje życie w czasie, kiedy przeżywają oni okres młodości.
Program dotyczył:
- samopoznania
- rozwijania umiejętności komunikacyjnych
- elementów treningu asertywności
- rozwijania umiejętności pomagania innym
Największym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia dotyczące rozwoju umiejętności komunikacji z innymi. Zajęcia te niektórych zmusiły do refleksji, innych stymulowały do podjęcia próby zmiany zachowań.


dodał: Administrator
data: 17.11.2011r.

Wycieczki integracyjne
klasy IB i ID

Początek nowego roku szkolnego jest bardzo trudny dla uczniów klas pierwszych. Nowe otoczenie, nowi nauczyciele i nowi koledzy- wszystko to sprawia, że „pierwszaki” mogą czuć się niepewnie. Dlatego wychowawcy postanowili zorganizować wyjazdy integracyjne dla klas pierwszych. W ramach integracji uczniowie brali udział w grze Paintball: klasa Id - 20 października, a klasa I b - 2 listopada.
Wszyscy punktualnie o 9.00 zgromadzili się na miejscu zbiórki. Ubrani w paramilitarny ubiór, wojskowe buty i rękawice z napięciem oczekiwali tego co ma się za chwilę wydarzyć.
Na początku spokojnie - podział na drużyny. Na polu gry, w bezpiecznej strefie obsługa wyjaśniła podstawowe zasady gry. Zniecierpliwieni gracze wybiegli na pole gry i zaczęła się pierwsza rozgrywka. Walka była nadzwyczaj wyrównana. Chwila przerwy i kolejne scenariusze W graczach „obudził się duch rywalizacji”.
W chwilach przerw uczestnicy narzekali na ból po kulkach, inni w skupieniu planowali dalsze rozgrywki, kolejni robili zdjęcia. Po dwóch godzinach większość graczy wystrzelała magazynki i poza polem gry czekała na resztę.
Po zakończonej grze posilając się kiełbaską z grilla uczniowie dzielili się miedzy sobą wrażeniami z gry. Wszyscy znakomicie się bawili, a wychowawcy już planują następne wspólne wyjazdy.
















dodał: Administrator
data: 23.11.2011r.

Wybór opiekuna Samorządu Uczniowskiego

27 października 2011 r. Prezydium SU oraz Samorządy klasowe podjęły decyzję, kto przez kolejne 4 lata będzie sprawować funkcję ich opiekuna. Spośród 2, zgłoszonych przez Grono Pedagogiczne, kandydatur w tajnym głosowaniu przedstawiciele szkolnej społeczności wybrali na te funkcję dotychczasowego opiekuna SU panią prof. Beatę Szczok - Janotę. Ich wybór świadczy o tym, że zaangażowanie, pomysłowość i komunikatywność cenią najbardziej u pani profesor.
Pani profesor gratulujemy i życzymy kolejnych 4 lat owocnej pracy.


dodał: Administrator
data: 23.11.2011r.

Międzyszkolny Konkurs „Bezpieczny skok z BHP
do górnictwa” wyłonił zwycięzców

W dniu 26 października 2011 roku w Zespole Szkół Zawodowych im. A. Kocura w Katowicach został przeprowadzony etap międzyszkolny konkursu ,,Bezpieczny skok z BHP do górnictwa". Organizatorami konkursu byli Okręgowy Inspektorat Pracy Państwowej Inspekcji Pracy w Katowicach oraz Wyższy Urząd Górniczy w Katowicach.
W etapie tym uczestniczyła reprezentacja uczniów naszej szkoły w składzie:
Karol Berger (Uczeń klasy IV bd)
Artur Bula (Uczeń klasy IV bd )

Po obliczeniu zdobytych punktów okazało się, że waleczna drużyna z naszej szkoły zajęła III miejsce. Niestety w innych dyscyplinach sportowych wynik wystarczający na brąz i ,,pudło" nie dawał awansu do dalszej rywalizacji, tym razem już na etapie wojewódzkim (wchodziły tylko 2 drużyny).
Cieszy jednak poziom wiedzy jaki zaprezentowali nasi koledzy. Wierzymy, że w kolejnych zmaganiach na polu wiedzy górniczej sięgną po najwyższe laury.


dodał: Administrator
data: 09.11.2011r.

Relacja ze spotkania profilaktycznego
„Krok po kroku”

25 października 2011 r., w ramach Programu Profilaktyki naszej szkoły, dla klas pierwszych zorganizowano spotkanie profilaktyczne „Krok po kroku”. Zajęcia profilaktyczne poprowadził pan Krzysztof Lesz, terapeuta pracujący na co dzień w Wojewódzkim Ośrodku Zapobiegania i Leczenia Uzależnień.
Spotkanie miało charakter przekazu informacji o procesie uzależniania się „krok po kroku” - stąd też taki tytuł programu. Przedstawione zostały konsekwencje używania środków uzależniających, jak również mechanizmy samooszukiwania się, że problem ten zupełnie nas nie dotyczy. Miedzy innymi jako jedną z przyczyn popadania w uzależnienia wykładowca podał mechanizm zrzucania odpowiedzialności za swoje życie na innych ludzi.
Po części wykładowej młodzież miała szansę wziąć udział w dyskusji zadając anonimowo (na kartkach) nurtujące ich pytania. Każdy z uczestników otrzymał od prowadzącego ulotkę na temat problematyki alkoholowej, narkomanii, jak również AIDS wraz z informacjami o placówkach i organizacjach, które mogą udzielić pomocy osobom jej potrzebującym.


dodał: Administrator
data: 17.11.2011r.

I etap Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej
już za nami

W piątek 21 października 2011 r. odbył się I etap Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej, której organizatorem jest Wyższa Szkoła Logistyczna w Poznaniu.
W olimpiadzie tej udział wzięli uczniowie naszej szkoły, którzy kształcą się w zawodzie technik logistyk.
Zadowalający jest fakt, że szkolnym koordynatorom I etapu tych zmagań pani prof. Monice Adamiuk oraz panu prof. Dariuszowi Grzesicy udało się „zwerbować” aż 30 osób, i to zarówno z klasy II c, jak i klasy III c. Uczestnicy olimpiady podjęli próbę rozwiązania testu jednokrotnego wyboru, składającego się z 40 pytań.
Po „zaciągnięciu języka” jedni byli zadowoleni twierdząc, że poziom nie był zbyt wysoki, inni ze spuszczoną głową, zrezygnowani mówili, że tym razem nie odnieśli sukcesu. No cóż, cza pokaż! Poczekajmy na wyniki I etapu. Tymczasem już dziś wszystkim „młodym logistykom” – uczestnikom olimpiady gratulujemy że, tak licznie i chętnie podjęli to wyzwanie.






dodał: Administrator
data: 27.10.2011r.

Wycieczka do Ośrodka TVP Katowice

W dniu 19 października 2011 klasa III b wybrała się do Bytkowa (dzielnica Siemianowic na pograniczu Katowic i Siemianowic), gdzie znajduje ośrodek TVP Katowice.

Z przewodnikiem, pracownikiem technicznym Ośrodka, zwiedzaliśmy najważniejsze miejsca w tym obiekcie. Przewodnik, dość szczegółowo, opowiedział nam o zasadach organizowania telewizyjnych programów publicystycznych, kulturalnych, transmisjach z meczów i innych imprez w terenie, opracowywania reportaży i pracy, jaką wykonują przy tym dziennikarze i pracownicy techniczni. Opowiedział nam również, jaki sprzęt jest używany do realizacji takich programów.

Następnie zwiedziliśmy tzw. duże studio, skąd nadawane są przede wszystkim programy publicystyczne w formie dyskusji. Tutaj dowiedzieliśmy się, jakie ważne i trudne zadanie ma operator oświetlenia, aby efekt wizualny dla widzów był naturalny i bez defektów optycznych. Instalacja oświetlenia pod sufitem studia składa się z dużej ilości reflektorów, przewodów i kabli, a każdy reflektor ma inną rolę do spełnienia. Usłyszeliśmy również, jakie triki stosuje dekorator, aby wnętrze studia, które ogląda widz, sprawiało wrażenie trójwymiarowego.

W studiu Aktualności, prognozy pogody oraz sportu zobaczyliśmy kamerę cyfrową z promterem, monitory i mikrofony zamontowane w pulpicie stołu. Każdy z nas chciał się poczuć jak lektor czytający informacje i zasiadł za stołem dla lektora. Miłe uczucie!

W studiu reżyserskim zobaczyliśmy kilka pulpitów. Przy odpowiednim pulpicie pracuje operator dźwięku, światła i wizji. Ich praca musi być mocno zsynchronizowana, aby został wyemitowany program był dobrej jakości dziennikarskiej i technicznej.

Wesoło i ciekawie spędziliśmy w małym studiu Aktualności, gdzie zasiada dziennikarz lub gość telewizyjny, gdy bierze udział w ogólnopolskiej dyskusji telewizyjnej. Prawie każdy z nas obsługiwał kamerę telewizyjną i obserwował swój filmowany obiekt na monitorze.

Nasz przewodnik, oprócz informacji technicznych, opowiedział nam wiele wesołych ciekawostek z życia i działalności twórców programów telewizyjnych.
Wycieczka zrobiła na nas duże wrażenie i zapamiętamy wiele ze spotkania z telewizją od strony technicznej.









dodał: Administrator
data: 27.10.2011r.

Nagrody dla naszych nauczycieli

W Mysłowickim Ośrodku Kultury w wigilię Święta Komisji Edukacji Narodowej odbyła się uroczystość wręczenia nagród i odznaczeń dla najlepszych nauczycieli Śląskiego Kuratorium Oświaty delegatury w Sosnowcu.
Na spotkanie oprócz nagodzonych przybyli przedstawiciele władz oświatowych z naszego województwa z Śląskim Kuratorem Oświaty panem Stanisławem Faberem na czele. Nie zabrakło również najwyższych władz samorządowych z Mysłowic, Sosnowca, Jaworzna, Dąbrowy Górniczej i Będzina. Całą uroczystość prowadził Dyrektor Delegatury w Sosnowcu pan Grzegorz Raczek. Przyznano nagrody w kilku kategoriach tj: Medal Komisji Edukacji Narodowej, Nagroda Ministra Edukacji Narodowej, Nagroda Śląskiego Kuratora Oświaty oraz Nagroda Prezydenta Miasta.
Wśród nagrodzonych znaleźli się również nauczyciele naszej szkoły. Najwyższe odznaczenie, które może uzyskać nauczyciel w Polsce, to Medal Komisji Edukacji Narodowej. Właśnie taki medal otrzymała Dyrektor Szkoły pani Ewa Zając. Natomiast Nagrodę Prezydenta Miasta Mysłowice odebrała pani Beata Szczok-Janota. Serdecznie gratulujemy nagrodzonym. To jeszcze jeden dowód na to, że w naszej szkole możemy uczyć się od najlepszych.


dodał: Administrator
data: 09.11.2011r.

Święto Komisji Edukacji Narodowej

W czas złotej jesieni
To święto przypada,
Gdy wśród drzew podcieni
Grad kasztanów spada (…)
Dzień Nauczyciela…”

Nastrojowo i lirycznie słowami wiersza rozpoczęto 12 października 2011 roku w naszej szkole obchody z okazji Święta Komisji Edukacji Narodowej.
Na uroczystą akademię przybyli przedstawiciele najwyższych władz miasta, patronackiej kopalni KHW KWK Mysłowice - Wesoła, oraz pracodawców .
Na wstępie przedstawiono krótką historię polskiego szkolnictwa od średniowiecza do współczesności. Aktorzy z koła teatralnego w strojach z epoki wcielili się w żaka, A. Frycza- Modrzewskiego, szlachcica i młodego człowieka z początku wieku. Prezentowali oni stan i sposoby nauczania charakterystyczne dla danej epoki, cytowali m.in. fragmenty z księgi „ O szkole” wspomnianego Frycza- Modrzewskiego. Całość dopełniała prezentacja multimedialna pokazująca szkolnictwo dawniej i dziś.
Po krótkiej powtórce z historii pokazano scenki kabaretowe z życia współczesnej szkoły widzianej oczami nauczyciela, ucznia i rodzica, np. ZW- czyli zwolniony, w której to nauczycielowi opadły ręce, bo uczeń nie mógł nic robić na lekcji, na wszystko miał stosowne pisemko, potwierdzające dysortografię, dyskalkulię itp., itd.
Potem typowa lekcja historii, ale nietypowo pokazana, bo ujawniono myśli nauczyciela oraz bezradnego ucznia, czyli samo życie. Na koniec tata próbował pomóc w nauce i zadaniu domowym synowi, no i tu okazało się, że wcale nie jest to takie proste…
A jak wyglądają realia szkoły? Całkiem, całkiem. Młodzież ze szkolnego koła multimedialnego przygotowała prezentację na ten temat: przerwa, nauka i zabawa, czyli zwykły dzień w ZSP nr 2.
Na koniec uroczystości wręczono nagrody dyrektora szkoły, wyróżnienia, kwiaty nauczycielom, a wszystkim pracownikom dedykowano piosenkę w wykonaniu szkolnego chóru: „ To jest nasze profesorze pożegnanie…”








dodał: Administrator
data: 23.10.2011r.

Nasi radni
w Młodzieżowej Radzie Miasta Mysłowice
– liczymy na was!

12 października 2011 r. Miejska Komisja Wyborcza powołana w celu przeprowadzenia wyborów do Młodzieżowej Rady Miasta Mysłowice poinformowała nas o wynikach wyborów.
Jak wszyscy jeszcze pamiętają, niedawno, bo 29 września br. młodzież naszej szkoły na stale zamieszkująca Mysłowice musiała dokonać wyboru reprezentanta całej społeczności uczniowskiej w Młodzieżowej Radzie Miasta Mysłowice III kadencji. Po zliczeniu głosów, okazało się, że spośród 6 zgłoszonych kandydatur z naszej placówki mandat radnego uzyskały 2 osoby. Są to:
---Kamila Cyran, uczennica klasy II c, o profilu technik logistyk
---Karol Berger, uczeń klasy IV bd, o profilu technik górnictwa podziemnego
Przed naszymi kolegami stoją trudne zadania:
- reprezentowanie interesów mysłowickiej młodzieży
- upowszechnianie idei samorządowej
- wspieranie aktywności ludzi młodych w mieście
Liczymy na ich młodość i kreatywność. Życzymy mądrych wyborów, znajdowania w sytuacjach „bez wyjścia” – najlepszych rozwiązań, szukania w kompromisie – „złotego środka” i realizacji wyznaczonych celów.


dodał: Administrator
data: 23.10.2011r.

Byliśmy na „grubie”

6 października 2011 r. uczniowie klasy II b kształcący się w zawodzie technika elektryka mieli okazję zwiedzić Kopalnię Węgla Kamiennego „Mysłowice – Wesoła”.
Celem wizyty była możliwość zapoznania się z urządzeniami znajdującymi się na terenie zakładu. Były to m.in.: transformatory, dławiki, maszyny wyciągowe, układ Leonarda. Podczas zwiedzania uczestnicy wycieczki mieli szansę zapoznać się także z pomieszczeniem , w którym dokonuje się rozdział energii elektrycznej na poszczególne sekcje – rozdzielnią.
  W drugiej części wycieczki uczniowie zwiedzili 2 szyby: Karol i Piotr. Dowiedzieli się wówczas, że wyciąg który transportuje węgiel do sortowni w jednym cyklu wciągał 30 ton tegoż surowca co 90 minut. A co najciekawsze wyciąg ten pędził z prędkością 56 m/s.
  Grupa elektryków wróciła z wycieczki zadowolona i wzbogacona o nowe treści i bagaż doświadczeń.











dodał: Administrator
data: 27.11.2011r.

Wycieczka na „Targi obrabiarek, narzędzi skrawających i nowoczesnych technologii obróbczych oraz wizualizacji procesów obróbczych” Exposilesia

6 października 2011 r. uczniowie klas mechanicznych 1B i 2B pod kierownictwem mgr inż. Anny Socha oraz mgr inż. Leszka Antosa byli na wycieczce przedmiotowej z Technologii mechanicznej w EXPOSILESIA w Sosnowcu.
Uczniowie zapoznali się z nowościami w dziedzinie obróbki skrawaniem, narzędzi skrawających, a także obejrzeli liczne wizualizacje procesów obróbczych.
Uczniowie uświadomili sobie jak wspomaganie komputerowe i wykorzystywane do niego oprogramowanie m.in. Solid Edge jest przydatne przy prowadzeniu nowoczesnych procesów obróbczych.
Nowoczesne pracujące maszyny CNC, narzędzia skrawające w powłokach PVD cięcie plazmowe, a także skomputeryzowane stanowiska pomiarowe wzbudziły duże zainteresowanie wśród uczniów. Z zaangażowaniem śledzili pokazy i prezentacje zadając wystawcom pytania.
Materiały reklamowe w postaci katalogów narzędzi i obrabiarek (także w wersji elektronicznej), które można było otrzymać na targach, stanowią cenną pomoc dydaktyczną na lekcjach technologii mechanicznej.
A oto kilka pamiątkowych zdjęć z wycieczki dydaktycznej:







dodał: Administrator
data: 23.10.2011r.

Stypendia Prezesa Rady Ministrów
dla najzdolniejszych

5 października 2011 r. w gmachu Technicznych Zakładów Naukowych w Dąbrowie Górniczej odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów oraz stypendiów Prezesa Rady Ministrów dla uczniów naszego województwa, którzy uzyskali najwyższe wyniki w nauce w roku szkolnym 2010/ 2011. Na ręce najzdolniejszych podziękowania za trud i ogrom pracy, wybitne wyniki w nauce złożył Śląski Kurator Oświaty Stanisław Faber.
Wśród laureatów znalazło się także trzech stypendystów z Mysłowic. Fakt ten szczególnie nas cieszy, bowiem w gronie najlepszej „trójki” z naszego miasta jest uczeń naszej szkoły – Dawid Sychowski (z klasy III b Technikum o profilu elektronicznym).
Dawid już po raz drugi sięgnął po „laur zwycięzcy” i udowodnił nam i samemu sobie, że dobrze wyznaczone cele nie znajdują się tylko w sferze marzeń. Wystarczy systematyczność, zaangażowanie w to co się robi oraz szerokie horyzonty. Tak jak obiecał, słowa dotrzymał. Ze średnią 5,1 ukończył klasę drugą i z takim wynikiem znalazł się w lidze najlepszych.
Dzisiaj, tak jak i rok temu, Dawidowi serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów w roku szkolnym 2011/2012, by rok ten zakończył się tak samo efektywnie jak w ubiegłych latach.




dodał: Administrator
data: 23.10.2011r.

Szkolny Dzień Tolerancji i Integracji

W miniony piątek 30 września 2011 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Mysłowicach- Wesołej kolejny już raz obchodzono Szkolny Dzień Tolerancji i Integracji, finałem którego było przyjęcie pierwszaków do grona społeczności uczniowskiej. Zanim jednak to nastąpiło miały miejsce zajęcia integracyjne w poszczególnych klasach, w tym roku pod hasłem „Dar krwi- Podziel się sobą”, oraz warsztaty Korekta.
Był to wstęp do wspólnej zabawy uczniów klas starszych i pierwszych. Na szkolnej auli pierwszaki prezentowały przygotowane przez siebie transparenty, hasła a nawet przerobione fragmenty piosenek pod kątem wybranego kierunku kształcenia. Potem reprezentanci klas pierwszych musieli pokazać talenty: plastyczne- namalować portret wychowawcy, aktorskie- przedstawić pantomimą scenkę z życia szkoły, taneczne- prawie, jak w Tańcu z Gwiazdami brawurowo zatańczyć taniec, ale w masce oraz wiele innych. Z wszystkimi konkurencjami dzielnie sobie poradzili, zabawa była doskonała.
Na koniec miało miejsce uroczyste ślubowanie, a na pamiątkę tego dnia Samorządy Klasowe i wychowawcy otrzymali Certyfikaty zaświadczające o oficjalnym przyjęciu w poczet uczniów ZSP nr 2.








dodał: Administrator
data: 28.09.2011r.

Maturzyści wierzą w przesądy
– Kraków zaliczony!

23 września 2011r. odbyła się wycieczka do Krakowa, której calem było przybliżenie nam biografii i życia słynnych poetów, pisarzy i artystów młodopolskich na przełomie XIX w.
Wyjazd nasz był oczywiście zorganizowany pod kątem przygotowania do egzaminu maturalnego, co jest priorytetem i celem tej długiej i męczącej edukacji.
Po punktualnym starcie i dotarciu bez utrudnień do celu, zaczęliśmy nasze zwiedzanie od kawiarni, ale nie takiej zwykłej, tylko tzw. Kawiarni Artystycznej- Jama Michalika (rok założenia 1895). Jest to miejsce o bardzo wyjątkowo secesyjnym wystroju, ściany ozdobione są dziełami młodopolskich artystów i zarazem przyjaciół samego J. Michalika.
W roku 1905 August Kisielewski wraz z grupą przyjaciół-artystów założył w tejże kawiarni pierwszy w Polsce Kabaret Zielony Balonik, poddający krytyce m.in. dziwactwa krakowskiego mieszczaństwa .
Następnie zwiedziliśmy Muzeum Narodowe w Sukiennicach, gdzie wielkie wrażenie na uczestnikach wycieczki zrobiły obrazy Jana Matejki i Siemierackiego (formatu 20m x 10m) czy J.Chełmońskiego .
Byliśmy w domu samego Stanisława Wyspiańskiego, gdzie obecnie znajduje się muzeum poświęcone jego postaci.
Mogliśmy podziwiać zgromadzone pamiątki po tym wielkim artyście, a także jego obrazy, szkice, autentyczne meble, żyrandol, poręcz, które sam zaprojektował. Na uwagę zasługuje również fantastyczna makieta przedstawiająca projekt przebudowy wzgórza Wawelskiego.
Na koniec poszliśmy zobaczyć witraże i polichromie w kościele św. Franciszka. Najpiękniejszym jest bezapelacyjnie witraż - Bóg Ojciec Stworzyciel .
Przesąd mówi, że maturzyści przed maturą powinni pojechać na wycieczkę do Krakowa i na jednej nodze skakać w koło pomnika Adama Mickiewicza na krakowskim rynku. My jednak stwierdziliśmy, że chcemy "głównym wejściem" wejść, w to dorosłe życie, bez "szczęścia", tylko o własnych siłach i dlatego nikt nie skakał, więc teraz przykro mi, ale trzeba się brać do roboty i siadać przy książkach. NO I SIĘ UCZYĆ !!!


dodał: Administrator
data: 23.10.2011r.

Wycieczka do Elektrowni Łaziska

W dniu 21.09.2011 klasa III b/grupa elektryków i elektroników zwiedziła Elektrownię Łaziska w Łaziskach Górnych.
W zasadzie wszyscy jesteśmy użytkownikami energii elektrycznej i na ogół nie zastanawiamy się jaka jest technologia jej produkcji i jak wygląda proces zamiany energii chemicznej na cieplną, następnie na mechaniczną, aby w końcu uzyskać energię elektryczną. Zwiedzenie elektrowni dało nam możliwość zobaczenia jak złożony jest to proces.
Po elektrowni oprowadzał nas przewodnik, inżynier elektryk, i udzielał nam bardzo fachowych informacji. Mieliśmy okazję zobaczyć proces rozładunku węgla, przygotowania go do opalania kotła wodnego, w celu uzyskania pary wodnej. Para wodna napędza turbinę, a ta z kolei napędza generator o dużych rozmiarach i dużej mocy. Obserwacja każdego z tych etapów uświadomiła nam, jakie masy węgla i wody są potrzebne w tej technologii oraz jakie wymiary mają te urządzenia. W zasadzie nas elektryków bardziej interesowały urządzenia elektroenergetyczne, czyli generator, szynoprzewody, transformatory i wyprowadzenie energii do linii napowietrznej. Wszystko to widzieliśmy. Elektronicy też mogli zobaczyć pracę urządzeń elektronicznych, a w szczególności w dyspozytorni, gdzie do tablicy synoptycznej doprowadzane są sygnały ze zdalnych pomiarów napięcia, częstotliwości na generatorze, temperatury pary wodnej i innych parametrów automatycznego sterowania i regulacji urządzeń energetycznych. Widać, że w dzisiejszej technologii produkcji energii, urządzenia elektroniczne są powszechnie używane, chociaż nie biorą bezpośredniego udziału w cyklu produkcyjnym. Bez elektronicznych urządzeń sterujących i kontrolnych proces produkcji energii elektrycznej nie przebiegałby prawidłowo i sprawnie.
Potem zwiedziliśmy Muzeum Energetyki. Tam mieliśmy okazję zobaczyć działanie łączników wysokonapięciowych, zjawisko powstawania łuku elektrycznego, izolatory zniszczone przez działanie prądu w stanach awaryjnych oraz kombinezony izolacyjne, w których można pracować w pobliżu urządzeń pod wysokim napięciem. Elektronicy zainteresowali się lampami elektronowymi, które kiedyś były powszechnie stosowane w odbiornikach radiowych i telewizyjnych.
Wycieczka była cennym uzupełnieniem wiedzy z kilku przedmiotów elektrycznych i elektronicznych. Warto było tam pojechać, bo wiele nauczyliśmy się.






dodał: Administrator
data: 28.09.2011r.

 


Warsztaty profilaktyczne
„Uzależnienie – przecież nie ja”.

21 września 2011 roku w naszej szkole odbyły się warsztaty profilaktyczne pod hasłem „Uzależnienie – to przecież nie Ja” prowadzone przez terapeutę pana Dariusza Pietrka. Są one prowadzone w naszej szkole już od kilku lat, kolejne roczniki młodzieży chętnie i zainteresowaniem w nich uczestniczą. Zajęcia będą kontynuowane w kolejnych latach szkolnych.
W bieżącym roku szkolnym w zajęciach uczestniczyły klasy drugie – 2 B, 2 G oraz 2 H. Uczniowie podczas rzeczowo i profesjonalnie prowadzonej prelekcji mieli okazję zapoznać się z informacjami dotyczącymi przyczyn wchodzenia na drogę zależności od substancji psychoaktywnych, usłyszeć o skutkach ich zażywania, a także przeanalizować swoją postawę i przekonania dotyczące narkotyków, alkoholu oraz papierosów.


dodał: Administrator
data: 02.10.2011r.

 


Wybory do Prezydium
Samorządu Uczniowskiego

W dniach 20 i 21 września w naszej szkole odbyły się wybory do Prezydium Samorządu Uczniowskiego. Po zliczeniu głosów, spośród 14 kandydatów, wybrano 4 – osobowe Prezydium SU.
W skład Prezydium Samorządu Uczniowskiego weszli:
1. Kamil Zych (3 d) – 33 głosy (przewodniczący)
2. Kamila Cyran (2 c) – 28 głosów (zastępca przewodniczącego)
3. Maciej Król (1 b) – 26 głosów (skarbnik)
4. Patryk Jastrzębski (1 d) – 25 głosów (sekretarz)

Pozostali kandydaci to:
1. Karol Berger (4 bd)
2. Aleksandra Śmiech (3 c)
3. Amadeusz Skwara (2 b)
4. Krzysztof Konarzewski (2 g)
5. Weronika Górecka (1 c)
6. Denis Biernat (1 g)
7. Krzysztof Simonicz (2 d)
8. Jacek Marona (3 b)
9. Mateusz Żołnowski (3 g)
10.Paweł Bołdys (2 h)
 
Nowym władzom naszej szkoły gratulujemy. Liczymy na to, nowe Prezydium dołoży wszelkich starań, aby godnie reprezentować naszą społeczność uczniowską w szkole, a także poza nią.


dodał: Administrator
data: 02.10.2011r.

 


Odkrywaliśmy świat fizyki na nowo!
– wycieczka programowa klas drugich
do Instytutu Fizyki w Katowicach.

W dniu 14 września 2011 r. odbyła się wycieczka programowa klas drugich do Instytutu Fizyki w Katowicach. Tego rodzaju wyjazd stał się już tradycją w naszej szkole i co roku przyciąga wielu chętnych. Tak było i teraz.
Zajęcia oparte były na wielu interesujących doświadczeniach, które odbywały się w trzech salach. W pierwszej z sal dowiedzieliśmy się czym jest ruch oraz jak go opisujemy. W sali drugiej poznawaliśmy teorię energii oraz jej rodzaje. Natomiast w kolejnej z sal dowiedzieliśmy się co to jest termodynamika i jakie są jej konsekwencje.
W każdym z wykładów poznawaliśmy świat fizyki. Doświadczenia wykonywali pracownicy Uniwersytetu Śląskiego. Szczerze przyznam, że wykłady te były naprawdę interesujące i niejeden uczeń, który lubi „spać” tym razem na pewno nie zasnął.
Pokazy te poszerzyły naszą wiedzę oraz przekonaliśmy się, że fizyka jest ściśle związana z innymi naukami przyrodniczymi, szczególnie z chemią jako nauką o cząsteczkach i związkach chemicznych.
Cóż można by więcej powiedzieć? Chcemy więcej takich wyjazdów!








dodał: Administrator
data: 20.09.2011r.

 


Wernsaż "Ortszeit 2011"

Rozwój wrażliwości artystycznej jest niewątpliwie jednym z istotniejszych elementów życia społecznego...taką opinię podzielają zapewne również organizatorzy wernisażu ''Ortszeit 2011'', który odbył się 8 września w Miejskim Centrum Kultury w Mysłowicach. Dzięki rozwijającemu się partnerstwu powiatu Enz z naszą gminą, klasa III c wraz z nauczycielem języka niemieckiego p.Anną Dymek oraz przedstawiciele innych szkół mieli przyjemność uczestniczyć i podziwiać owoc współpracy niemieckich powiatów Enz, Calw i Freudenstadt oraz miasta Pforzheim.
Wystawa liczy 24 do 30 eksponatów, będących artystyczną wizją młodych niemieckich twórców, jest to zbiór fotografii, dzieł malarskich oraz rzeźb, prezentujących bogatą wyobraźnię i kreatywność.
Głównym celem wystawy współorganizowanej przez samorządy Pforzheim, Calw i Freudenstadt jest ukazanie różnorodności i wysokiego poziomu artystycznego Szwarzwaldu. Dla 13 plastyków, których prace zostały przedstawione na wystawie jest to szansa dotarcia do szerszej publiczności.
Otwarciu wystawy towarzyszyła delegacja z miasta Enz, prezydent Mysłowic Edward Lasok oraz wiele innych ważnych osobistości. Wernisaż cieszył się sporym zainteresowaniem, także medialnym.
Osoby, które jeszcze nie miały okazji zobaczyć wystawy, serdecznie zachęcam do obejrzenia prac, które jeszcze do 2 października, będą znajdowały się w MCK w Mysłowicach.


dodał: Administrator
data: 20.09.2011r.

 


Byliśmy na Międzynarodowych Targach
Górnictwa, Energetyki i Metalurgii

W dniach 6 – 9 września 2011 r. odbyły się w sercu Górnego Śląska – Katowicach – Międzynarodowe Targi Górnictwa, Energetyki i Metalurgii. W imprezie tej mieli okazję uczestniczyć uczniowie klas trzecich wraz z opiekunami.
Z ich relacji wynika, że tak jak w latach ubiegłych, tak i w tym roku wiele polskich oraz zagranicznych firm zaprezentowały bogatą ekspozycję maszyn i urządzeń przemysłu ciężkiego. Różnorodność eksponatów ciągła się od wierteł, kolejek podwieszanych, kompleksów ścianowych i kombajnowych, pomp poprzez kotły, generatory, turbiny aż do wyrobów metalurgicznych, rur, materiałów ogniotrwałych i wiele innych. Spora część urządzeń została zaprezentowana w ruchu, co cieszyło się ogromną popularnością.
Uczniowie po obejrzeniu wystawy oraz krótkich rozmowach z przedstawicielami firm, uznali, że większość maszyn i urządzeń to wyjście na przeciw nowoczesnym technologiom zwiększającym nie tylko wydajność pracy, ale przede wszystkim bezpieczeństwo człowieka.
Wystawa ta uświadomiła także młodzieży fakt, jak szybko zmienia się myśl techniczna na świecie i w Polsce. A być może już niedługo przyjdzie im pracować z tak wyspecjalizowanym i udoskonalonym w coraz to nowsze technologie przemyśle górniczym.


dodał: Administrator
data: 20.09.2011r.

 


Witaj szkoło!
1 września 2011 r.

1 września 2011 r. na korytarzu naszej szkoły rozbrzmiał pierwszy dzwonek, inaugurujący nowy rok szkolny 2011/2012. Tego dnia, pani dyrektor Ewa Zając, po dwumiesięcznym okresie wakacji, przywitała wszystkich przybyłych na tę uroczystość: Grono Pedagogiczne, pracowników administracji i obsługi oraz młodzież.
W pierwszej kolejności przedstawiła nowych nauczycieli, którzy od tego roku rozpoczynają pracę w naszej placówce. Są to:
- pani prof. Agnieszka Szyndler - nauczycielka matematyki i języka angielskiego
- pani prof. Karolina Janowska – Pożyc – nauczycielka języka angielskiego
- pani prof. Agata Kawka – nauczycielka języka niemieckiego
- pani prof. Małgorzata Trzeciakiewicz – nauczyciel surdopedagog

Szczególnie serdeczne słowa pani dyrektor skierowała do uczniów klas pierwszych. Wyraziła nadzieję, że wszyscy pierwszoklasiści będą dobrze czuli się w naszej szkole, a systematyczna nauka stanie się dla nich nie tylko obowiązkiem, ale pasmem wielu satysfakcji i sukcesów. I tak też w tym roku nasza szkolna brać powiększyła się o 4 klasy pierwsze:
  Na poziomie Technikum
I b – technik elektryk i technik mechanik – wychowawca p. prof. Agnieszka Szyndler
I d – technik górnictwa podziemnego – wychowawca p. prof. Anna Dymek
I c – technik logistyk – wychowawca p. prof. Dorota Kołacz

  Na poziomie Zasadniczej Szkoły Zawodowej
I g – górnik eksploatacji podziemnej – wychowawca p. prof. Marek Mikuła

  Na zakończenie pani dyrektor Ewa Zając życzyła całemu Gronu Pedagogicznemu wytrwałości w trudnej oraz wymagającej poświęcenia pracy nauczycielskiej, uczniom – by przez kolejne 10 miesięcy nie zmarnowali swojej szansy i uzyskali promocję do klasy wyższej, natomiast tegorocznym maturzystom – zdania Matury oraz mądrych wyborów życiowych. My się do tych życzeń dołączamy.


dodał: Administrator
data: 09.09.2011r.

 

Zapowiedź wakacji

15 czerwca tego roku odbyła się wycieczka krajoznawcza do Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Myliłby się ten, kto sądzi, że to wyjazd klasowy, aczkolwiek ta ponad czterdziesto osobowa, koedukacyjna grupa, w różnym wieku miała coś wspólnego – łączyła ich pasja i zaangażowanie, bo to najlepsi i najaktywniejsi mogli uczestniczyć w tym wyjeździe. Właśnie za bardzo dobre wyniki w nauce i zaangażowanie w życie szkoły Dyrekcja jaki i nauczyciele postanowili nagrodzić swoich podopiecznych.
A teraz kilka słów relacji z tego wypadu:
Zbiórka zaplanowana była na ósmą rano i o dziwo! wszyscy stawili się na czas ( oprócz p. prof. Beaty Ziemby, która niestety zachorowała. Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.) Po krótkiej i niezbędnej części organizacyjnej, uczniowie oraz p. prof. Beata Szczok – Janota i p. prof. Leszek Dudek, wyruszyli w dwugodzinną podróż, która przebiegła bez zakłóceń.
Na miejscu oczekiwał nas przewodnik, z którym na początek zwiedziliśmy Zamek w Pieskowej Skale, a następnie udaliśmy się do Jaskini Ciemnej, by podziwiać uroki tegoż miejsca. Dalej już wędrując „zielonym szlakiem” podziwialiśmy uroki Ojcowskiego Parku Narodowego.
Na zakończenie, pełni wrażeń, a jednak zmęczeni, mogliśmy zregenerować siły przy ognisku z kiełbaskami. Atmosfera na wycieczce była znakomita. Uczniowie wraz z opiekunami bali się doskonale, gdyż członkowie Szkolnego Chóru i Koła Teatralnego, dali popis swoich umiejętności. Późnym popołudniem, w doskonałych humorach i z nieukrywanym żalem, wróciliśmy do Mysłowic.
Wyjazd ten, całkowicie bezpłatny dla uczniów, mógł dojść do skutku, dzięki hojności Dyrekcji i Związków Zawodowych KWK „Mysłowice-Wesoła” Bardzo serdecznie dziękujemy!


dodał: Administrator
data: 30.06.2011r.

 

Zwiedzamy obiekty energetyczne i elektryczne na Kopalni Mysłowice-Wesoła

W czerwcu 2011, klasa III bdg, grupa elektroników, pod opieką nauczycieli Pani Jadwigi Balickiej i Pana Jana Warykiewicza, zwiedziła niektóre obiekty energetyczne i elektryczne na Kopalni Wesoła.
Zwiedzanie zaczęliśmy od obiektu najważniejszego, czyli stacji energetycznej 110 kV zasilającej kopalnię. Tutaj przekonaliśmy się, jakie jest wielkie zapotrzebowanie kopalni na energię elektryczną.
Następnie zobaczyliśmy rozdzielnicę 6 kV. Tutaj była okazja zobaczyć wyposażenie pola odpływowego w aparaturę łączeniową , zabezpieczeniowa, sterowniczą i sygnalizacyjną.
Napięcie elektryczne jest niebezpieczne, każdy elektryk i elektronik o tym wie, więc zachowaliśmy szczególną ostrożność w pobliżu urządzeń pod napięciem, na co zwrócili nam uwagę oprowadzający nas elektrycy. W układach sterowania łącznikami oraz sygnalizacji stanu tych łączników, zauważyliśmy wiele urządzeń elektronicznych, w których wykorzystano układy scalone. Od razu nasuwa się spostrzeżenie, że obecnie współpraca elektryków i elektroników jest konieczna ze względu na coraz powszechniej stosowane elektroniczne układy sterujące. Widać, że elektronik jest potrzebny elektrykowi i odwrotnie. Podobne rozwiązania sterujące widzieliśmy w rozdzielnicy niskiego napięcia.
Zwiedziliśmy również halę maszyny wyciągowej, pracującej w układzie Leonarda. Gabaryty silnika napędzającego prądnicę, samej prądnicy i silnika prądu stałego są duże, wiadomo, maszyna musi przenieść duże obciążenie naczynia wyciągowego z urobkiem, więc i wymiary maszyn napędowych są duże.
Na kopalni jest również maszyna wyciągowa, zasilana przez tyrystorowy układ przekształtnikowy.
W hali tej maszyny wyciągowej już nie było silników ani prądnic o wielkich gabarytach. Szafy z przekształtnikami zajmowały niewiele miejsca. Każdy elektronik wie, że układy przekształtnikowe to dzieło współczesnej energoelektroniki. I znów mamy ewidentny przykład, jak elektronika zmienia napęd maszyn o dużej mocy. Są to urządzenia energooszczędne, więc dlatego takie urządzenia energoelektronicznie stosuje się coraz częściej.
Wycieczka przybliżyła nam działalność kopalni. Można stwierdzić jednoznacznie: bez elektryków i elektroników, górnicy nie wydobyliby węgla.

Kopalnia Wesoła zatrudnia absolwentów naszej szkoły. Zatem na kopalni znajdzie pracę i górnik, i technik górnik, i technik elektryk, i technik elektronik.










dodał: Administrator
data: 17.06.2011r.

 

Jak to jest w bazie logistycznej…

10 maja br. zobaczyli uczniowie klasy 2 c – przyszli technicy logistycy. Odwiedzili oni bazę logistyczną CAT POLSKA w Mysłowicach i mogli zobaczyć jak wygląda stanowisko pracy logistyka i na czym polega jego praca.
Zapoznali się nie tylko z pracą biurową, ale również  z pracą na magazynie, w którym łączy się czynności załadunku, rozładunku i transportu.




dodał: Administrator
data: 07.06.2011r.

 

Wycieczka gimnazjalistów
do zabytkowej kopalni ,,GUIDO"

W dniach 4 i 5 maja Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Mysłowicach zorganizował dla uczniów klas trzecich gimnazjów mysłowickich, zainteresowanych kształceniem w zawodach: górniczym, mechanicznym i zawodach elektrycznych, wycieczkę do zabytkowej kopalni ,,GUIDO" w Zabrzu. Sponsorem wycieczki była kopalnia ,,Mysłowice - Wesoła".
Uczniowie mieli okazję na własne oczy zobaczyć, oraz poczuć atmosferę jaka towarzyszy pracy w kopalni. Z wielkim zainteresowaniem oglądali maszyny i urządzenia, które służą braci górniczej do wydzierania Ziemi jej skarbów. Padało wiele pytań, na które w sposób przystępny odpowiadali przewodnicy, oraz nauczyciele z ZSP-2, którzy jako pracownicy kopalń niejedną tonę węgla sfedrowali, a dziś swą wiedzę i doświadczenie przekazują młodszym pokoleniom.
W drodze powrotnej zorganizowano mini konkurs z nagrodami. Pytania konkursowe dotyczyły wiedzy jaką zdobyła młodzież na wycieczce i informacji dotyczących nauki w naszej szkole, w tym stypendiów oferowanych najlepszym uczniom przez sponsora Katowicki Holding Węglowy. Las rąk osób gotowych odpowiedzieć na każde z pytań świadczył, że informacje z wycieczki, jak i znajomość warunków kształcenia w naszej szkole zostały w pamięci uczestników wycieczki.






dodał: Administrator
data: 06.06.2011r.

 

Karol Berger
Prezydentem Miasta Mysłowice
Kadencja 1 czerwca 2011r.

Karol Berger jest uczniem trzeciej klasy ZSP nr 2 o profilu górniczym. W ciągu trzech lat nauki dał się poznać jako osoba o wielu zdolnościach. Jest sumiennym uczniem i od roku otrzymuje stypendium fundowane przez KHW KWK Mysłowice – Wesoła za dobre wyniki w nauce.
Burząc stereotyp górnika jako prostego robotnika, Karol aktywnie uczestniczy w życie szkoły, współorganizując liczne akademie, imprezy i przedsięwzięcia. Swoje talenty estradowe rozwija w Szkolnym Kole Teatralnym i Szkolnym Chórze.
Będąc filarem koła teatralnego w 2010 r. zdobył I miejsce w kategorii dla najlepszego aktora w Rejonowym Konkursie Małych Form Teatralnych „Pół żartem pół serio", zaś w 2011 r. wywalczył z całą grupą ponownie I miejsce, tym razem w kategorii grup teatralnych.
W I Międzyszkolnym Konkursie Talentów organizowanym przez Młodzieżową Radę Miasta Mysłowice i LO nr I zajął II miejsce. Ponadto w XIII Mysłowickim Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej zajął również II miejsce. Wszyscy pamiętają postać Karlika, która stworzył prowadząc dwukrotnie Śląską Biesiadę zorganizowana z okazji obchodów Barbórki w naszej szkole.
Karol jest obdarzony również pięknym głosem i wielokrotnie wykonywał partie solowe w czasie występów szkolnego chóru. W 2009 r. otrzymał wyróżnienie na Przeglądzie Chórów w Mysłowicach. Od lat jest członkiem Chóru przy Katedrze Chrystusa Króla w Katowicach.
Obok działalności na rzecz naszej szkoły Karol udziela się w życiu społeczności lokalnej. Jest żywo zaangażowany w życie Parafii w Mysłowicach – Brzęczkowicach i Salwatoriańskim Ośrodku Powołań Kapłańskich. W tym roku bierze udział w Grupie Ewangelizującej na Polach Lednickich.
23 maja 2011 r. Karol wziął udział w finale konkursu dla uczniów mysłowickich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych „Zostań Prezydentem Mysłowic". W ramach zmagań konkursowych przygotował i zaprezentował strategię promocji miasta oraz program wyborczy. Bezstronne jury jednogłośnie uznało, że Karol wygrał konkurs i zostanie Prezydentem Miasta Mysłowic w dniu 1 czerwca 2011 r.
Jesteśmy dumni, że uczeń naszej szkoły okazał się bezkonkurencyjny wygrywając ten prestiżowy konkurs. Życzymy Karolowi owocnej pracy, sukcesów i trafnych decyzji podczas jednodniowego urzędowania.








dodał: Administrator
data: 26.05. 2011r.

 

Wycieczka klasy I c i II b na Pilsko

13 maja 2011 r. (piątek) dwie klasy - I c i II b z naszej szkoły wybrały się na jednodniową wycieczkę do Żywca. Byliśmy przerażeni! Nasza wycieczka 13 w piątek? No i niestety nie da się ukryć spotkało nas wiele niespodzianek.
Na samym początku rozpętała się ogromna ulewa. Wszyscy byliśmy przemoczeni, było nam zimno, jednak nie poddaliśmy się. No co, my nie damy rady?! Wyruszyliśmy na szczyt Pilska.
Brnęliśmy w bagnie cali umorusani, drżeliśmy z zimna a deszcz padał, padał, padał ….nie zdołał nam zepsuć wyśmienitych humorów. Był to dla nas dzień pełen wypadków i upadków. Jednak za każdym razem, gdy ktoś upadał, podnosił się i twardo szedł dalej. Jak to w życiu bywa.
W drodze na szczyt spotkały nas cztery pory roku i to nie Vivaldiego: opady deszczu, wiatr, zimno, a na samym szczycie nawet śnieg. Trzeba było wykorzystać te super okazję i do dzieła ….skończyło się bitwa śnieżną. Chłopcy atakowali swoje koleżanki te jednak nie pozostawały im dłużne.
Wyprawa na górę to dla nas ogromny wysiłek., lecz jeszcze gorsze okazało się zejście ze szczytu. Było bardzo ślisko i niebezpiecznie, a dokoła nas woda i bagna. Bywały momenty, że schodziliśmy na czworakach lub trzymając się za ręce, bo w końcu razem raźniej.
W połowie drogi czekały na nas pyszne kiełbaski z grilla, które były dla niektórych jedyna zachętą dla dalszej wędrówki. Po posiłku i krótkim odpoczynku byliśmy znów w pełni sił i mogliśmy ruszać dalej.
Gdy w końcu dotarliśmy do autokaru byliśmy tak zmęczeni, że nie mieliśmy sił nawet na pogaduszki. Jednak wystarczyło nam półtorej godziny snu by zregenerować siły, znów żartować i śmiać się na cały autokar. Mimo, że była to dla nas bardzo wyczerpująca i męcząca wycieczka, a w sobotę rano obudziliśmy się z „zakwasami" na całym ciele, chętnie wybierzemy się do Żywca jeszcze nie raz oczywiście w takim doborowym towarzystwie no i obowiązkowo w któryś piątek trzynastego.










dodał: Administrator
data: 26.05. 2011r.

 

Pożegnanie absolwentów 2011


dodał: Administrator
data: 13.05.2011r.

 

Fotoreportaż z Dnia Otwartego Szkoły


dodał: Administrator
data: 09.05.2011r.

 

Fotoreportaż z wycieczki
do KWK "Wujek"


dodał: Administrator
data: 09.05.2011r.

 

Zakończenie roku szkolnego maturzystów 2011

29 kwietnia 2011 r. w naszej szkole odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego dla tegorocznych maturzystów. Tego dnia zakończyła się ich przygoda ze szkołą średnią. Uczniowie klas młodszych pożegnali swoich kolegów wesołą częścią artystyczną, pokazując wizję ich niedalekiej przyszłości: egzamin dojrzałości, studia lub praca. W takiej humorystycznej oprawie maturzyści odebrali świadectwa ukończenia szkoły, najlepsi otrzymali nagrody i podziękowania.
Prawdziwe wyzwanie jednak dopiero przed nimi. Już 4 maja rozpoczyna się ich egzamin dojrzałości, który otworzy im bramy do wymarzonych szkół wyższych. Życzymy „połamania piór”. .


dodał: Administrator
data: 09.05.2011r.

 

BYLIŚMY I WIDZIELIŚMY
„Cóż powiedzieć, żal odjeżdżać”
– wystawa fotograficzna poświęcona Janowi Pawłowi II

Korzystając z faktu umożliwienia miejscowej społeczności obejrzenia wystawy poświeconej życiu i pontyfikatowi Jana Pawła II uczniowie klasy II b wraz z opiekunem panią prof. Beatą Ziembą udali się na Cechownię Kopalni „Mysłowice – Wesoła”.
Tam, na kilkudziesięciu fotograficznych planszach młodzież mogła zapoznać się z najważniejszymi momentami życia Papieża Polaka: jego dzieciństwem, młodością, studiami, pracą w czasie okupacji, seminarium, kapłaństwem, biskupstwem, kardynalatem, posługą Jana Pawła II oraz ostatnimi dniami z życia.
Na zakończenie młodzież postanowiła wpisać się do księgi dziękczynnej słowami: „Za wiarę, nadzieję i miłość dziękujemy Ci, Ojcze św.”.


dodał: Administrator
data: 27.04. 2011r.

 

Dni otwarte w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Mysłowicach

15 kwietnia w ZSP nr 2 w ramach Dni otwartych goszczono uczniów ostatnich, trzecich klas mysłowickich gimnazjów.
Młodzież ze szkolnego koła teatralnego przygotowała scenki wzięte z życia, czyli pokazano zagubionego gimnazjalistę, który nie bardzo wie, co chciałby w życiu robić, a co dopiero zadecydować, jaką średnią szkołę wybrać.
Ów zagubiony gimnazjalista szczęśliwie dla siebie trafił na przerwę w ZSP nr 2 i uczynnych uczniów, którzy pokazali mu szkołę, przedstawili kierunki kształcenia: technik logistyk, technik mechanik, technik elektryk, technik elektronik, technik górnictwa podziemnego, oraz możliwości nauki w zasadniczej szkole zawodowej za pomocą prezentacji multimedialnych przygotowanych przez uczniów i nauczycieli, które w ciekawy sposób przedstawiały możliwości, jakie daje ukończenie któregoś z nich i jaki potencjał wiedzy daje nauka w naszej szkole.
Ale w ZSP nr 2 nie samą nauką żyje człowiek, dlatego sprawdzano ukryte talenty uczniów klas trzecich gimnazjum, np. w tańcu, sztuce przemawiania, aktorskie itp. Zadania były dosyć trudne, bo by dostać się do szkolnego koła teatralnego trzeba było przejść casting i popisać się krasomówczymi zdolnościami np.” Spadł bąk na strąk, a strąg pękł. Pękł pęk, pękł strąk a bąk się zląkł…”, czy „ W trzęsawisku trzeszczą trzciny, trzmiel trze w Trzciance trzy trzmieliny…”. O dziwo z tym zadaniem poradzono sobie dosyć dobrze, bezbłędne wypowiedzi nagrodzono, za to problemem okazał się taniec przygotowany przez nasze koleżanki, najwyraźniej gimnazjaliści muszą przyjść do naszej szkoły podszkolić się w tej profesji.
Jako przerywnik przedstawiono film o ZSP nr 2, który rzeczowo i ciekawie przedstawia naszą szkołę ( dzieło jednego z naszych uczniów), oraz profesjonalny spot reklamowy. Na koniec tegoroczni maturzyści humorystycznie pokazali swoje przygotowania do czekającej ich matury i to, co być może czeka ich w przyszłości.


dodał: Administrator
data: 27.04. 2011r.

 

Udział w V Międzyszkolnym Konkursie Młodych Elektroników w Częstochowie

14 kwietnia 2011 uczniowie naszej szkoły wzięli udział w V Międzyszkolnym Konkursie Młodych Elektroników, organizowanym przez Zespół Szkół im. Bolesława Prusa w Częstochowie. W Konkursie uczestniczyły 3 szkoły techniczne z Częstochowy, Zespół Szkół Elektryczno-Elektronicznych z Radomska oraz nasza szkoła. Z przyczyn technicznych nie dojechali uczniowie ze szkoły w Lublińcu. Ostatecznie w rywalizacji brały udział 32 osoby.
Naszą szkołę reprezentowało trzech uczniów z klasy III BD: Patryk Hoinkis, Michał Jamrozy i Marcin Noga oraz Piotr Solorz - uczeń z klasy IVB. Konkurs miał charakter pisemny. Uczestnicy rozwiązywali test złożony z 60 pytań. Pytania dotyczyły wiadomości z przedmiotów elektronicznych i informatycznych.
W ogólnej klasyfikacji nasi uczniowie wypadli bardzo dobrze. Piotr Solorz zajął piąte miejsce. Uczniowie Patryk Hoinkis i Marcin Noga, ex-equo , 9 miejsce, a Michał Jamrozy 11 miejsce. Nasi reprezentanci otrzymali dyplomy i upominek w postaci podkładki pod mysz.
Konkurs, oprócz możliwości sprawdzenia wiedzy, był również okazją do zwiedzenia szkoły o podobnym profilu jak nasza, integracji z uczniami z częstochowskich i radomszczańskiej szkoły oraz wymiany poglądów i koleżeńskich rozmów.








dodał: Administrator
data: 21.04. 2011r.

 

Samorząd wspólne dobro, czy wspólny problem?
Międzyszkolny Konkurs Wiedzy Samorządowej
pod patronatem Posłanki do Parlamentu Europejskiego
Pani Małgorzaty Handzlik
i Prezydenta Miasta Mysłowice
Pana Edwarda Lasoka

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Mysłowicach już po raz czwarty zorganizował konkurs samorządowy adresowany do uczniów szkół średnich, tym razem gościliśmy nie w auli szkoły, lecz w Miejskim Centrum Kultury.

Wszystko zaczęło się w 2008 roku, wówczas była Debata Samorządowa z udziałem ówczesnego Przewodniczącego Rady Miasta i radnych dzielnicy Wesoła ,podczas której młodzież chciała dowiedzieć się jak najwięcej o funkcjonowaniu samorządu, zdawała pytania o przyszłość miasta.

W następnym roku zmieniono formę, zaproszono uczniów innych szkół na konkurs, dotyczący roli i kompetencji lokalnych władz samorządowych. Jednym z zadań było stworzenie prezentacji ukazującej różne zakątki naszego miasta i fikcyjny projekt propozycji zmian w Mysłowicach.

Ubiegłoroczna edycja rozszerzyła obszar znajomości tematyki samorządowej, pytania dotyczyły również zadań, funkcjonowania i kompetencji sejmiku wojewódzkiego, a uczestnicy przygotowali prezentacje na temat; „Z czego możesz być dumny Ślązaku?”. Gościliśmy wtedy Panów: Tadeusza Wita posła PiS oraz Wojciech Saługę posła PO.

  W tym roku w związku z objęciem przez Polskę prezydencji w Unii Europejskiej zaproponowano uczestnikom napisanie fikcyjnego projektu, w celu pozyskania środków z funduszów unijnych.
Konkurs składał się z dwóch etapów. Pierwszy, pisemny- test sprawdzający wiedzę na temat organizacji, kompetencji i zadań władz samorządowych oraz udziału Polski w strukturach Unii Europejskiej.
Drugi etap to przygotowanie w formie multimedialnej fikcyjnego projektu: „ Fundusze europejskie szansą na rozwój zainteresowań młodzieży i lepsze przygotowanie do pełnienia ról społecznych”, którego celem jest pozyskanie funduszy ze środków unijnych na rozwój zainteresowań, talentów.
W projekcie trzeba było podać: cel, uzasadnienie potrzeby, przedstawić działania przewidziane w ramach niego, ogólny budżet.

Do konkursu przystąpiło 5 trzyosobowych drużyn z mysłowickich szkół: I LO, II LO, ZSP nr 1, ZSP nr 2, ZSP nr 3.
Jury w składzie: Anita Gołąb- podinspektor w Zespole Projektów Europejskich Urzędu Miasta Mysłowice, Marcin Patałąg- opiekun Młodzieżowej Rady Miasta, Ewa Orzechowska, Katarzyna Czornik, Katarzyna Kurtlandt, Monika Obląg- Zwiór, Ireneusz Wróbel- nauczyciele szkół średnich przyznało:
Po wręczeniu nagród Pani Poseł Małgorzata Handzlik ciekawie, na przykładach z własnej pracy w strukturach unijnych przybliżyła zebranym kwestie związane z Prezydencją Polski w Unii Europejskiej, a szczególnie odpowiedzialności i korzyści z tego wynikające. Całość dopełniła prezentacja multimedialna na ten temat.

Następnie przemawiali: Prezydent Miasta Mysłowice Edward Lasok, Przewodniczacy Rady Miasta Grzegorz Łukaszek i w imieniu organizatorów dyrektor Ewa Zając. Za rok organizatorzy znowu postawią pytanie: ” Samorząd wspólne dobro, czy wpólny problem?”




dodał: Administrator
data: 14. 04. 2011r.

 

Międzyszkolny Konkurs Matematyczny
„Matematyka dla wszystkich”
w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Mysłowicach
pod patronatem Instytutu Matematyki Politechniki Śląskiej.

1 kwietnia 2011 roku w ZSP nr 2 w Mysłowicach odbyła się VIII edycja konkursu matematycznego przeznaczonego dla uczniów klas III i IV szkół ponadgimnazjalnych z powiatów: katowickiego, mysłowickiego i bieruńsko-lędzińskiego.

Uczestnicy, 30 uczniów reprezentujących następujące szkoły: II LO M-ce, ZSP nr 1 M-ce, ZSP nr 2 M-ce, ZSP Ne 3 M-ce, ZSZ nr 3 Katowice, ZS nr 4 Katowice oraz Powiatowy zespół Szkół z Lędzin, w ciągu 120 minut musieli zmierzyć się z 10 zadaniami przygotowanymi przez pracowników naukowych Instytutu Matematyki Politechniki Śląskiej. Poziom zadań odpowiadał wymaganiom stawianym młodzieży na maturze i sprawdzianie wstępnym na wyższe uczelnie.
Politechnikę Śląską reprezentował Prodziekan Wydziału Matematyczno-Fizycznego dr hab. Waldemar Hołubowski, a nad organizacją całości czuwały Panie Ewa Zając oraz Małgorzata Utzig.

Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbyło się 8 kwietnia 2011 roku w ZSP nr 2 w Mysłowicach o godzinie 12.30.
Laureatami zostali: Wyróżnienia uzyskali: Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za udział, a zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


dodał: Administrator
data: 14. 04. 2011r.

 

Targi edukacyjne w centrum kształcenia praktycznego

Tak jak w latach poprzednich Centrum Kształcenia Praktycznego w Mysłowicach było organizatorem tegorocznych Targów Edukacyjnych, które odbyły się w dniach 7 – 8 kwietnia 2011 r.
Na uroczystym otwarciu tej imprezy gościli: Zastępca Prezydenta Miasta Mysłowice Grzegorz Brzoska, Przewodniczący Rady Miasta Mysłowice Grzegorz Łukaszek oraz st. wizytator Elżbieta Włodarczyk z Delegatury Kuratorium Oświaty oraz dyrektorzy szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Swoją ofertę edukacyjną prezentowało 5 szkół ponadgimnazjalnych z Mysłowic oraz Centrum Kształcenia Praktycznego. Inicjatywa skierowana była do uczniów klas III gimnazjum, ich rodziców i nauczycieli. Wśród wystawców zaprezentowała się także nasza szkoła.

Przybyli uczniowie ze szkół mysłowickich, katowickich oraz powiatu lędzińsko – bieruńskiego mieli okazje zapoznać się z nasza pełną ofertą edukacyjną oraz zebrać informacje o zakresie kształcenia na poszczególnych profilach. Mogli także obejrzeć spot reklamowy pokazujący naszą szkołę na co dzień, foldery, ulotki informacyjne czy zdjęcia z najważniejszych wydarzeń szkolnych.

Mamy nadzieję, że na pytanie „Co dalej młody gimnazjalisto?” wielu już znalazło odpowiedź.








dodał: Administrator
data: 14. 04. 2011r.

 

Konkurs „Geo – planeta" rozstrzygnięty

 31 marca 2011 r. zostały ogłoszone wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Geograficznego „Geo – Planeta". W konkursie wzięli udział uczniowie naszej szkoły: Dawid Sychowski II b, Szymon Szafarz I b, Michał Saft I b, Mateusz Skoczylas II b, Jarosław Dzobinski I c, Piotr Gibas.

Reprezentanci szkoły, zgłaszając swój akces w konkursie podkreślili, że traktują to jako formę sprawdzenia swojej wiedzy.
Pierwszy szkolny etap konkursu miał miejsce 25 listopada, podczas którego uczestnicy rozwiązywali test składający się z 30 pytań, oraz zmagali się z jednym pytaniem otwartym. Po ogłoszeniu wyników okazało się, że spośród uczestników najlepszy wynik uzyskał Mateusz Skoczylas. Zwycięzcy gratulujemy!


dodał: Administrator
data: 14. 04. 2011r.

 

Uczniowskie talenty na profesjonalnej scenie!

24 marca 2011 roku w Teatrze Korez w Katowicach odbył się IV Rejonowy Konkurs Małych Form Teatralnych „ Pół żartem, pół serio” zorganizowany przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Mysłowicach, nad którym honorowy patronat objęli: Prezydent Miasta Mysłowice Pan Edward Lasok oraz Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Sosnowcu Pan Grzegorz Raczek.

W tym roku cieszył się on szczególnie dużym zainteresowaniem, gdyż wystąpiło 14 recytatorów oraz 10 grup teatralnych.
Konkurs adresowany był do uczniów szkół średnich i gimnazjów z terenu Katowic, Mysłowic, powiatu bieruńsko-lędzińskiego.
Przystąpili do niego reprezentanci następujących szkół: LO Bieruń, I LO Mysłowice, II LO Mysłowice, ZSP nr 1 Mysłowice, ZSP nr 2 Mysłowice, ZS nr 2 Katowice, ZSP nr 4 Katowice, Gimnazjum nr 1, 2, 5 z Mysłowic oraz Gimnazja z Lędzin i Imielina.

Uroczystość uświetnili zaproszeni goście: Prezydent Miasta Mysłowice Pan Edward Lasok, Pani Wizytator Anna Stelmach reprezentowała Dyrektora Delegatury Kuratorium Oświaty oraz przedstawiciel sponsorów Przewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce Pan Sebastian Czogała.
Ponad trzygodzinne zmagania młodych artystów oceniało Jury w składzie: Pani Bożena Podbielska – doradca metodyczny z języka polskiego, Pan Grzegorz Noras- reżyser, Pan Jarosław Filipski- reżyser i instruktor teatralny.

Konkurs składał się z dwóch części. Na początek rozegrano Turniej Jednego Aktora. Młodzi aktorzy zaprezentowali różnorodny repertuar od klasyki literatury ( Mickiewicz, Tuwim), po mniej znane fragmenty, czy wiersze ( Szymborska, Chmielewska), jak i wykorzystali teksty gwarowe.
Część druga konkursu to popisy grup teatralnych i kabaretowych. Wykonawcy sięgnęli także po znane utwory i motywy np.: Balladyna, Zemsta, Pigmalion, Igraszki z diabłem, jak i były prezentowane te własnego autorstwa i pomysłu: Co słychać w Katowicach, Próba generalna, Rzecz o Januszu Korczaku, czy Magiczna górka. Nad sprawnym przebiegiem całości czuwali organizatorzy: dyrektor ZSP nr 2 Ewa Zając oraz panie Beata Ziemba, Beata Szczok-Janota, Jolanta Brzozowska, Monika Adamiuk, Anna Dymek.
W trakcie krótkiej przerwy na obrady jury wszyscy zaproszeni goście, uczestnicy i ich opiekunowie zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.

W tegorocznym konkursie jury postanowiło nagrodzić 4 uczestników w kategorii indywidualność aktorska:
W kategorii grup teatralnych i kabaretowych wyróżniono:
Poziom zmagań konkursowych był bardzo wysoki, a szczególnie cieszy fakt, że w tym roku obok liceów, gimnazjów wystąpiły szkoły o profilach technicznych.
Organizatorzy Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Mysłowicach serdecznie dziękują licznym i hojnym sponsorom bez których to przedsięwzięcie nie miało by miejsca: Związkowi Zawodowemu Górników w Polsce, SKOK Wesoła, TUW SKOK, Carbo AsecuraS.A, VIVZ Sp.z o.o. oraz dyrektorowi Teatru Korez.


dodał: Administrator
data: 31. 03. 2011r.

 

„Czarny czwartek” - kino jako inna forma przekazu historii i wiedzy o społeczeństwie

23 marca 2011 r. klasy maturalne tj. IV b i IV d udały się, wraz z opiekunami panią prof. Magdalena Malicką oraz panią prof. Beatą Ziembą, do kina „Helios” w Katowicach na projekcję filmu „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł” .
Przy mało znanej obsadzie aktorskiej reżyserowi udało się przedstawić realia Polski Ludowej z roku 1970. Kolejki w sklepach, podwyżki artykułów żywnościowych, ciężki los klasy robotniczej to tylko przednówek właściwych wydarzeń z dnia 14 grudnia 1970 r.
Przemoc, siła, walka na ulicach, strzelanie do bezbronnych ludzi domagających się chleba to sedno tych dni.
Film bardzo mocny w swej wymowie od początku do końca spełnił swoje zadanie, obrazując dzisiejszej młodzieży czasy polskiego komunizmu.


dodał: Administrator
data: 14. 04. 2011r.

 

Konkurs „fraszka” już za nami

15 marca tego roku zostały ogłoszone wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Polonistycznego „Fraszka”. Uczniowie naszej szkoły zostali wyróżnieni dyplomami, a najlepsi nagrodami książkowymi. W konkursie wzięło udział 11 pasjonatów literatury polskiej.

W pierwszej części uczestnicy rozwiązywali test. Pytania testowe dotyczyły historii i teorii literatury. W drugiej części należało napisać esej. Zadania nie były łatwe, a mimo to wyniki okazały się zadowalające.
Najlepszy wynik uzyskali: Patrycja Oleś (II c), Iwona Wiera (II c), Krzysztof Barchan (II c) Gratulujemy zwycięzcom i mamy nadzieję, że w przyszłym roku sięgniemy po najwyższe laury.


dodał: Administrator
data: 14. 04. 2011r.

 

Międzyszkolny konkurs wiedzy o logistyce i spedycji

25 lutego br. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Katowicach odbył się Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o logistyce i spedycji - wzięli w nim udział uczniowie technikum logistycznego- Jarosław Dzobiński kl.I c, Kamila Cyran kl.Ic, Damian Piotrowicz kl. Ic, Aleksandra Śmiech kl. IIc.
.
Konkurs  składał się z dwóch etapów - pierwszy etap pisemny test- jednokrotnego wyboru. Etap drugi to rozwiązanie zadania konkursowego. Do II etapu zakwalifikowała się Kamila Cyran, która wygrała, zajmując I miejsce w konkursie. .
Wszystkim uczestnikom gratulujemy.


dodał: Administrator
data: 14. 04. 2011r.

 

Nasze sukcesy w VI Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy o BHP

22 lutego 2011 r. Centrum Kształcenia Praktycznego zorganizowało VI Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o BHP. Jak zaplanował organizator, konkursowe zmagania przebiegały w następujących etapach:
Po podsumowaniu wyników okazało się, że w klasyfikacji branży elektryczno – elektronicznej uczniowie naszej szkoły zajęli:

I miejsce – Adrian Piekorz, uczeń klasy II b
II miejsce – Norbert Sokół, uczeń klasy IV b
III miejsce – Mateusz Andryszczyk, uczeń klasy IV b

W klasyfikacji branży mechanicznej II miejsce zajął Dawid Roter, uczeń klasy II d.

Wszystkim zwycięzcom gratulujemy, tegorocznym maturzystom życzymy zdania egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, natomiast młodszym kolegom takiego samego zapału do zdobywania wiedzy i umiejętności, by za rok po raz kolejny stanąć na podium.


dodał: Administrator
data: 22. 03. 2011r.

 

Dzień św. Walentego

Walentynki – to dzień szczególnie sprzyjający nieśmiałym, szczęśliwie i nieszczęśliwie zakochanym. W naszej szkole postanowiliśmy wszystkim zakochanym pomóc w wyrażeniu swoich uczuć. Zorganizowaliśmy Pocztę Walentynkową. Już od czwartku wolontariuszki z klasy I c rozdawały przygotowane przez nich Walentynki i zachęcały do zabawy.
I zaczęło się. Zakochani, zadumani, nieszczęśliwi, porzuceni wypisywali swoje kartki i wrzucali je do skrzynki, by za pośrednictwem szkolnej poczty wysłać osobie wybranej dowody sympatii. W poniedziałek, czyli w dniu długo oczekiwanym, rozpieczętowano skrzynkę i „walentynkowi listonosze” roznosili od klasy do klasy zebrane listy. Również Samorząd Szkolny przygotował niespodziankę – ufundował bilet do kina na dowolnie wybrany film, oczywiście …. o miłości.
Zwycięzcą został Karol Berger uczeń klasy III bd, zaś nagrody pocieszenia w postaci lizaków i pierników w kształcie serduszka trafiły do naszych kolegów z klasy IV b. Tym, którzy nie otrzymali Walentynki w tym roku, pozostało nic innego jak szukać swej drugiej połówki, by w przyszłym roku zasilili grono zakochanych.


dodał: Administrator
data: 16. 02. 2011r.

 

„Z elektrycznością za pan brat”
- nasza reprezentacja znów była najlepsza!

W dniu 9.02. 2011 r. odbyła się II edycja konkursu wiedzy o elektryczności. Organizatorem konkursu był Zespół Szkół nr 4 im. Tomasza Klenczara w Katowicach. W konkursie nie zabrakło naszej reprezentacji, którą przygotowywała pani profesor Grażyna Kuzia. Uczniowie: Damian Pawlik, Mateusz Andryszczyk i Damian Goj z klasy IV b jako drużyna oraz indywidualnie wzięli udział w zmaganiach konkursowych by, udowodnić, że z elektrycznością są „za pan brat”.
I udało się. Już po raz drugi sięgnęli po zwycięski laur, bowiem zdobyli I miejsce drużynowo oraz I lokatę indywidualnie, którą uzyskał Mateusz Andryszczyk. Zwycięzcom gratulujemy, życzymy tak samo wysokich wyników w zbliżającym się egzaminie zawodowym.


dodał: Administrator
data: 16. 02. 2011r.

 

Minęła Studniówka...

W piątkowy wieczór, 14.01.2011 r. w Restauracji „Lari” w Mysłowicach – Laryszu maturzyści bawili się na swoim pierwszym balu. Było pięknie i uroczyście … wystrój sali balowej, magia i nastrój tego wydarzenia sprawiły, że wszyscy mieli świadomość niepowtarzalności tejże nocy.
Na początku uroczystości uczniowie podziękowali swoim profesorom i wychowawcom za wspaniale lata spędzone w murach naszej szkoły, za wiedzę i dobre słowo. Następnie pani dyrektor Ewa Zając życzyła młodzieży sukcesów na zbliżających się za niespełna 100 dni egzaminach maturalnych i egzaminach potwierdzających kwalifikacje zawodowe, mądrych wyborów życiowych i wytrwałości w dążeniu do celu. Po przemówieniach przyszła pora na zabawę. Wszyscy z niecierpliwością czekali na tradycyjną zapowiedź, która dała sygnał do wspólnej zabawy! Pani dyrektor wygłosiła oczekiwane słowa: ,,Studniówkę 2011 ogłaszam za otwartą”. I wszyscy ruszyli w tan.
Zabawa była przednia, gdyż maturzyści bawili się do wczesnych godzin rannych ... Dzisiaj pozostały im tylko wspomnienia, zdjęcia i film … Szkoda, że to tylko raz w życiu.




dodał: Administrator
data: 14. 02. 2011r.

 

Olimpiada Wiedzy Górniczej „O złotą lampkę”

14 stycznia 2011 r. uczniowie klasy IV d o profilu technik górnictwa podziemnego wzięli udział w I edycji Olimpiady Wiedzy Górniczej „O Złota Lampkę”. Po wstępnych eliminacjach, jakie miały miejsce w listopadzie, w II etapie styczniowym walczyli: Łukasz Długajczyk oraz Adrian Dyoniziak.
Stanowiąc dwuosobową drużynę mieli za zadanie rozwiązanie testu złożonego z 60 pytań z zakresu: eksploatacji złóż, maszyn i urządzeń górniczych oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. A mieli o co walczy, bowiem finaliści będą zwolnieni z etapu pisemnego egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, natomiast po zdaniu matury mają zagwarantowane indeksy na Wydział Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej. Rywalizacja była zacięta. Spośród 14 szkół ze Śląska i Małopolski naszej reprezentacji nie udało się wejść do ścisłej finałowej szóstki, mimo, że wyniki jakie osiągnęli były imponujące: na 60 pkt – zdobytych 53. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku będzie lepiej.


dodał: Administrator
data: 03. 02. 2011r.

 

Dzień Maturzysty

Już do tradycji naszej szkoły należy organizacja „Dnia Maturzysty”. Ten dzień uczniowie najstarszych klas (IV b i IV d) świętowali 12 stycznia 2011 r. Jak co roku, tak i teraz nie zabrakło im weny twórczej, bowiem można było posmakowac wypieków, jak również obserwowac korowody wojskowych, piratów, smerfów i wielu innych. Te wymyślne przebrania miały rozbawic innych i skłonic ich do wrzucenia symbolicznej kwoty do specjalnie przygotowanych puszek na „korepetycje z przedmiotów maturalnych”. Punktem kulminacyjnym była wspólna zabawa na auli szkolnej, na którą maturzyści zaprosili Grono Pedagogiczne i uczniów naszej szkoły.
Bohaterowie dnia zorganizowali dla wszystkich uczestników kabaret na temat zbliżającej się matury. Stałym i najbardziej wyczekiwanym momentem była licytacja: bonów na nie pytanie w dowolnie wybranym dniu i z dowolnego przedmiotu, bonów na przełożenie kartkówek czy sprawdzianów, czy też bonów niespodzianek: na wypożyczenie fotelu pani dyrektor na 1 godzinę lekcyjną czy zajęcie na cały dzień jej miejsca parkingowego. Nowością był zestaw „Kujona” – czyli miniściągi ze wszystkich przedmiotów.
Najwięcej emocji wzbudził bon – niespodzianka, który owiany wielką tajemnicą stanowił przedmiot zażartej walki. Zwycięsko z tej bitwy wyszła klasa II b i okazało się ze wygrali bon na umycie samochodu pana dyrektora. Wszyscy świetnie się bawili i w znakomitych humorach udali się do domów.




dodał: Administrator
data: 03. 02. 2011r.

 

IV Koncert Adwentowy
na rzecz Hospicjum Cordis
w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Mysłowicach.

14 grudnia 2010 roku miał miejsce przygotowany przez uczniów i nauczycieli Koncert Adwentowy pod hasłem:

" To, co robimy dla siebie, umiera razem z nami
To, co robimy dla innych jest nieśmiertelne."

Do tej pory na scenie gościli i grali: Zespół Przylądek Dobrej Nadziei, szkolny chór z Gimnazjum nr 5, reprezentant muzyki alternatywnej Iowa Super Socer.
Tym razem Gwiazdą wieczoru była orkiestra rozrywkowa KHW S.A. KWK Mysłowice-Wesoła "HAPPY BIG BAND" pod batutą Mirosława Kaszuby (dawała koncerty m.in. w: Niemczech, Hiszpanii, Norwegii; występowała w Mam Talent TVN i Jaka to melodia), która nie tylko zaprezentowała utwory z najnowszej płyty, ale i starsze szlagiery chętnie nucone przez zgromadzonych.
Anna Kozłowska wolontariuszka hospicjum w kilku zdaniach opowiedziała zebranym o pracy z chorymi, przedstawiła swoją córeczkę ( też już wolontariuszkę) chętnie pomagającą potrzebującym, zachęciła do wspierania każdej tak pięknej inicjatywy jak ta .
W ten grudniowy wieczór w świątecznie udekorowanej auli ZSP nr 2 spotkali się ludzie dobrego serca pragnący pomóc chorym i cierpiącym.
Impreza adresowana była do rodziców i całej społeczności Mysłowic.
Młodzież od kilku tygodni przygotowywała rzeczy na świąteczny kiermasz ( ozdoby choinkowe, stroiki, bibeloty), z którego całkowity dochód przeznaczono na hospicjum.
Organizatorzy serdecznie dziękują licznie przybyłej publiczności, która swoją hojnością okazała wielkie serce chętnie kupując świąteczne ozdoby i dając datki dla hospicjum.


dodał: Administrator
data: 05. 01. 2011r.

 

Uroczystości barbórkowe w naszej szkole

W jedynej szkole w mieście kształcącej uczniów w klasach o profilu górniczym 3 grudnia 2010 roku odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Górników- Barbórki, na którą przybyli zaproszeni goście: przedstawiciele najwyższych władz miasta Mysłowice, Katowickiego Holdingu Węglowego S.A., patronackiej kopalni KWK Mysłowice-Wesoła, kopalni KWK Wujek, przedstawiciele górniczych związków zawodowych, oraz dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół.
Centralną częścią uroczystości było pasowanie na górnika reprezentantów klas I o profilu górniczym, czyli tradycyjny skok przez skórę w asyście Kadry KWK Mysłowice-Wesoła. Każdy z nowo przyjętych do grona braci górniczej otrzymał pamiątkowy dyplom.
Była to też okazja do nagrodzenia najlepszych w III edycji Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy i Umiejętności w Zawodach Górniczych pod patronatem Prezesa Katowickiego Holdingu Węglowego S.A., który miał miejsce 26 listopada w podziemnym Ośrodku Szkoleniowym KWK Wujek ( konkurs składał się z 2 etapów: pisemnego i praktycznego).
Zwycięskie drużyny to:
I miejsce drużyna ZSP nr 2 Mysłowice - Wesoła w składzie: Maciej Kita Łukasz, Długajczyk, Adrian Dioniziak
II miejsce drużyna ZS nr 2 Katowice- Murcki w składzie: Piotr Laske, Dawid Wyciślik, Adam Wybrańczyk
III miejsce drużyna ZS nr 2 Katowice- Murcki w składzie: Paweł Pradela, Tomasz Kostowski, Mateusz Mocigemba.
W części artystycznej była biesiada śląska przygotowana przez Szkolne Koło Teatralne pod kierunkiem p. prof. Beaty Ziemby oraz Beaty Szczok - Janoty - scenki kabaretowe- ciąg dalszy zabawnej historii o Karliku, Eciku, Trudzie, którzy zastanawiali się, na co wydać pieniądze(barbórkę), opowiadali wice, mówili o urokach i zaletach życia na Śląsku. Przerywnikami były znane w regionie szlagiery śpiewane przez szkolny chór pod batutą p. prof. Leszka Dudka, które nuciła również i zgromadzona publiczność.
Na koniec dyrekcja szkoły oraz uczniowie złożyli przedstawicielom oraz całej braci górniczej życzenia z okazji ich święta.



dodał: Administrator
data: 16. 12. 2010r.

 

III edycja Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy i Umiejętności w Zawodach Górniczych

26 listopada 2010 roku w Ośrodku Szkoleniowym KWK Wujek odbył się po raz trzeci międzyszkolny konkurs w zawodach górniczych organizowany przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Mysłowicach pod patronatem Prezesa Katowickiego Holdingu Węglowego S.A.
Do konkursu zgłosiło się 8 drużyn z: Mysłowic, Katowic, Jaworzna, Sosnowca, Bierunia. W trakcie I etapu konkursu drużyny rozwiązywały test, trzy najlepsze zakwalifikowały się di II etapu- części praktycznej, która miała miejsce na poziomie 370 ośrodka szkoleniowego i polegała na zabudowie trasy kolejki podwieszanej.
Laureatami konkursu zostali:
I miejsce drużyna ZSP nr 2 Mysłowice - Wesoła w składzie: Maciej Kita Łukasz, Długajczyk, Adrian Dioniziak
II miejsce drużyna ZS nr 2 Katowice- Murcki w składzie: Piotr Laske, Dawid Wyciślik, Adam Wybrańczyk
III miejsce drużyna ZS nr 2 Katowice- Murcki w składzie: Paweł Pradela, Tomasz Kostowski, Mateusz Mocigemba.
Uroczyste wręczenie nagród na Akademii Barbórkowej 3 grudnia 2010 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Mysłowicach.


dodał: Administrator
data: 16. 12. 2010r.

 

Matura z Operonem

W dniach 22 - 24. 11. 2010 r. młodzież klas najwyższych w naszej szkole przystąpiła do próbnej matury z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym. Organizatorem tych egzaminów było Wydawnictwo Pedagogiczne OPERON wraz z Gazetą Wyborczą.
Przyszli maturzyści prawidłowe wyniki tych egzaminów mogli poznać już następnego dnia, natomiast na wyniki i analizę swoich prac będą musieli trochę poczekać. Niemniej życzymy dużo szczęścia i dalszej owocnej pracy.


dodał: Administrator
data: 16. 12. 2010r.

 

Nasz kolega wśród najlepszych – został stypendystą Prezesa Rady Ministrów

Dawid Sychowski jest uczniem drugiej klasy Technikum o profilu elektronicznym. Jego rewelacyjne wyniki w nauce oraz reprezentowanie szkoły i uzyskiwane wyniki w niemal wszystkich konkursach szkolnych, międzyszkolnych, rejonowych czy wojewódzkich zaowocowały uzyskaniem Stypendium Prezesa Rady Ministrów. W ten sposób Dawid dołączył do grona najzdolniejszych uczniów kraju nagrodzonych przez premiera. Jego średnia za ubiegły rok sięgnęła 5,00. Uroczyste wręczenie dyplomu przyznającemu owe stypendium nastąpiło 15 listopada 2010r. Wręczał je w imieniu premiera Śląski Kurator Oświaty Stanisław Faber. Swoją obecnością całą uroczystość uświetnili posłowie i senatorowie regionu śląskiego oraz przedstawiciele władz Miasta Mysłowice.

Wydawałoby się, że nauka całkowicie Dawida absorbuje. Okazuje się jednak, że potrafi on łączyć naukę z rozmaitymi zainteresowaniami i przyjemnościami. Jego pasją są komputery, jednak dziś jeszcze nie jest pewien czy to właśnie z elektroniką i informatyką zwiąże swoja przyszłość. Nie mniej Dawid deklaruje nadal wytężoną i owocną pracę, by w kolejnym roku szkolnym stać się chlubą naszej szkoły, czego życzymy sobie, jak i jemu. Gratulacje i powodzenia!


dodał: Administrator
data: 05. 01. 2011r.

 

Program profilaktyczny „Krok po kroku”

W poniedziałek, 15 listopada, w naszej szkole odbyło się spotkanie w ramach programu profilaktycznego „Krok po kroku” w zakresie przeciwdziałania HIV/AIDS.
Prowadzący, pan Krzysztof Lesz, terapeuta w Wojewódzkim Ośrodku Zapobiegania i Leczenia Uzależnień w Katowicach, podjął próbę przekazania swojej wiedzy i uświadomienia młodzieży skali tego problemu. Uczniom klas pierwszych przedstawił podstawową wiedzę na temat HIV/AIDS i innych chorób przenoszonych drogą płciową. Wyjaśnił różnicę między HIV a AIDS, określił jak się ten wirus rozwija oraz w jaki sposób można się nimi zarazić.
Zwrócił szczególną uwagę na pozyskiwanie umiejętności społecznych zmniejszających ryzyko zakażenia wirusem HIV oraz nabywania umiejętności podejmowania odpowiedzialnych decyzji w zakresie promowania własnego zdrowia.
Spotkanie szybko przybrało formę dyskusji, co tez świadczyło o dużym zainteresowaniu tematem wśród młodzieży.


dodał: Administrator
data: 16. 12. 2010r.

 

Próbna matura z matematyki z OKE

3 listopada, po raz pierwszy w tym roku szkolnym kilkadziesiąt tysięcy uczniów ze szkół całego kraju, a wśród nich uczniowie naszej szkoły mieli przyjemność zmagać się z królowa nauk - matematyką.
Organizatorem tego próbnego egzaminu była Centralna Komisja Egzaminacyjna, w związku z czym, na wyniki trzeba będzie poczekać aż do grudnia. Uczniowie klasy IV b i oraz IV d, przystąpili do rozwiązania arkusza egzaminacyjnego składającego się z zadań zamkniętych oraz z zadań otwartych. Po zakończeniu egzaminu nasi maturzyści byli „zdruzgotani”, tłumacząc, że egzamin był bardzo trudny. Zatem zachęcamy do dalszej i wytężonej pracy, żeby egzamin majowy był „fraszką”.


dodał: Administrator
data: 16. 12. 2010r.

 

Odpowiedzialność karna nieletnich - spotkanie z młodszym aspirantem komendy miejskiej w Mysłowicach

W dniu 5 października 2010 r. naszą szkołę odwiedził młodszy aspirant z Komendy Miejskiej w Mysłowicach, pan Daniel Sadowski. W klasach pierwszych wystąpił z prelekcją na temat odpowiedzialności karnej osób nieletnich.
Głównym tematem spotkania były konsekwencje, jakie uczniowie mogą ponieść w przypadku naruszenia prawa np. stosowania przemocy, zażywania narkotyków, picia alkoholu, palenia papierosów, niszczenia mienia, agresji wobec innych. Na samym początku wyjaśnił zebranym, kim jest osoba nieletnia, jaka jest różnica między wykroczeniem a przestępstwem.
Funkcjonariusz przestrzegał także przed zagrożeniami płynącymi z Internetu. W drugiej części spotkania młodzież chętnie zadawała pytania dotyczące konkretnych sytuacji. Tematem, który wzbudził duże zainteresowanie młodzieży były dopalacze. Pan policjant zapowiedział swoją kolejna wizytę w II semestrze nauki, więc już go serdecznie zapraszamy.


dodał: Administrator
data: 16. 12. 2010r.

 

ZAKŁAD W MYŚLENICACH I MY

10 listopada 2010r. klasy III B i II B - elektronicy i elektrycy wybrali się do małej miejscowości pod Krakowem  - do Myślenic. Istnieje tam zakład, który został utworzony w kwietniu 1992 roku pod nazwą Zakłady Kablowe TELE-FONIKA s. c.
We wrześniu 2007 roku zakład otrzymał certyfikat SGS Polska ISO/TS 16949 na przewody samochodowe.  Ponad 25 tys. konstrukcji kabli i przewodów produkowanych w zakładach w Krakowie (Wieliczka , Bieżanów), Myślenicach, Szczecinie i Bydgoszczy, jest dostarczane do odbiorców w ponad 80 krajach na całym świecie.
Zakład Myślenice specjalizuje się w produkcji kabli telekomunikacyjnych miedzianych i światłowodowych, kabli komputerowych oraz przewodów samochodowych.
Wycieczka odbyła się zgodnie z ustalonym planem. Mieliśmy możliwość zobaczyć od środka cały proces technologiczny tworzenia kabli telekomunikacyjnych miedzianych i światłowodowych.

WYCIECZKA mogła dojść do skutku dzięki poświeceniu naszych drogich nauczycieli
mgr Kuzia Grażyna i mgr Jochymek Tadeusz.
Dziękujemy im za czas i chęci. Czekamy na następne inne wyjazdy i wycieczki.



dodał: Administrator
data: 10.11.2010r.

 

Uroczysta Akademia z okazji Święta Niepodległości.

Z okazji Święta Niepodległości 10.11.2010  roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Mysłowicach odbyła się uroczysta akademia, której hasłem przewodnim były słowa Romana Dmowskiego orędownika sprawy polskiej„ Jestem Polakiem”.

 Młodzież pod kierunkiem Pani Jolanty Brzozowskiej przygotowała inscenizację słowno-muzyczną przypominająca najważniejsze wydarzenia związane z walką o niepodległość ( osiągnięcia Sejmu Wielkiego, Konstytucji 3 Maja, rozbiory, powstania, I wojnę światową ) przeplataną wierszami najwybitniejszych polskich poetów doby romantyzmu, pozytywizmu, którym los Ojczyzny nie był obojętny i dzięki liryce wyrażali swój żal, i ból za utraconą Polską. Pieśni powstańcze, wojenne pięknie zaśpiewał szkolny chór pod batutą Pana Leszka Dudka, a dopełnieniem całości była prezentacja multimedialna przygotowana przez uczniów z Kółka filmowego prowadzonego przez Panie: Grażynę Kuzia i Monikę Adamiuk pt.” Droga Polski do wolności”.

dodał: Administrator
data: 10.11.2010r.

 

Sprawozdanie z wycieczki do Elektrowni Łaziska oraz Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych.

W dniu 9.11.2010 uczniowie klasy IV b, kształcący się w zawodzie technik elektryk, pojechali na wycieczkę przedmiotową do Elektrowni Łaziska oraz Muzeum Energetyki, znajdującym się na terenie Elektrowni. Wycieczka ta, w swoim założeniu, miała na celu poznanie cyklu technologicznego produkcji energii elektrycznej, począwszy od dostaw węgla, mielenia go na miał, opalania kotła wytwarzającego parę, sprężania pary wodnej, przesyłu pary do turbiny napędzającej generator synchroniczny i zakończywszy na wyprowadzeniu energii do linii napowietrznej przez transformator podnoszący napięcie. 
Przewodnik oprowadzający, zgodnie z planem, rozpoczął prezentację bloku energetycznego od miejsca dostawy i rozładunku węgla, przedstawił drogę transportu węgla do młynów i do palenisk ogrzewających kocioł z wodą. W kotłowni było bardzo gorąco! W hali turbogeneratorów, jedna z turbin była w trakcie remontu i zdjęto obudowę. Uczniowie zobaczyli kształt łopatek napędzających wał turbiny. Generator, ze względu na swoje duże rozmiary zrobił wrażenie na uczniach. W pomieszczeniu dyspozytora, uczniowie zobaczyli na tablicy synoptycznej, schematy wszystkich czynnych bloków energetycznych oraz wskazania zdalnych mierników oraz zapisy kamer telewizji przemysłowych w poszczególnych ważnych punktach w linii technologicznej bloku. Dyspozytor poinformował uczniów o współpracy Elektrowni Łaziska z Państwową Dyspozycją Mocy w Warszawie, która zarządza rozdziałem energii na potrzeby kraju, w zależności od szczytów energetycznych.
Na zewnątrz, uczniowie zobaczyli urządzenia elektrofiltrów i dowiedzieli się o sposobach wyprowadzenia oczyszczonych spalin, powstałych wskutek spalania węgla, do atmosfery, ale w stanie nie zagrażającym środowisku naturalnemu. Ciekawostką dla uczniów była informacja, że produkty uboczne spalania węgla, po utylizacji, znajdują zastosowanie w budownictwie. Następnie uczniowie zobaczyli chłodnię kominową, w których następuje schłodzenie wody z obiegu wodnego skraplacza pary. Wielu zainteresowało sie zjawiskami fizycznymi, zachodzącymi podczas chłodzenia wody w obiegu wodnym elektrowni. Przewodnik chętnie odpowiadał na pytania uczniów.
Po zwiedzeniu bloków, uczniowie przeszli do Muzeum Energetyki, które zostało urządzone w dawnej rozdzielni średniego napięcia. Była tam okazja zobaczyć zjawisko powstawania łuku elektrycznego, działanie wyłącznika pneumatycznego oraz ruchu jego styków, odłącznika sieciowego oraz innej aparatury łączeniowej, zabezpieczającej i pomiarowej. Duże wrażenie zrobiły dawne liczniki energii, które umożliwiały pobór energii w mieszkaniu tylko po wrzuceniu monety. W dalszej części, uczniowie zobaczyli dawne przekaźniki i sterowniki stosowane w energetyce o dużych rozmiarach i porównali je z aparatami obecnie stosowanymi, ale wykonanymi z użyciem elementów półprzewodnikowych i układów scalonych, a tym samym o dużo mniejszych gabarytach i wyższej niezawodności.
Duże wrażenie zrobił na uczniach fantom, ubrany w kombinezon umożliwiający pracę pod wysokim napięciem oraz zjawisko oddziaływania, na ten model, wyładowania energetycznego, pochodzącego od transformatora Tesli.
W muzeum była również okazja zobaczyć urządzenia powszechnie stosowane w latach 50-tych ubiegłego wieku, np. radioodbiorniki, telewizory, projektory filmowe, aparaty telefoniczne, pierwsze komputery itp.

Ogólnie wycieczka zrobiła na uczniach duże wrażenie. Była ważnym uzupełnieniem wiedzy z przedmiotu elektroenergetyka oraz okazją do stwierdzenia dużego postępu technicznego w technice, a w szczególności w energetyce.

 

                                                                                                          Opracowała

                                                                                                          Jadwiga Balicka


dodał: Administrator
data: 9.11.2010r.

 

 WYCIECZKA DO OŚRODKA TVP W KATOWICACH

W dniu 27.10.2010 uczniowie klasy III b, kształcący się w zawodzie technik elektronik, pojechali na wycieczkę przedmiotową do Ośrodka Telewizji Polskiej w Katowicach. Wycieczka ta, w swoim założeniu, miała na celu poznanie wyposażenia technicznego ośrodka telewizyjnego i pracy elektronicznych urządzeń do zapisu i odtwarzania wizji i fonii, transmisji telewizyjnych, a dodatkowo pracy redakcyjnej ośrodka. Pracownik techniczny Ośrodka, inżynier elektronik, oprowadzał uczniów po obiektach, przekazując równocześnie bardzo istotne informacje na temat tworzenia transmisji telewizyjnej, pracy kamery i innych urządzeń oraz zapisu wizji i fonii. Najpierw, uczniowie zwiedzili tzw. duże studio, poznali sposób wykonywania scenografii, zależnej od tematyki konkretnego programu. Tutaj dowiedzieli się na czym polega praca reżysera, technika dźwiękowca i oświetleniowca, operatora kamery oraz co wpływa na wysoką techniczną jakość transmitowanego programu. Zobaczyli najnowsze urządzenie elektroniczne tzw. casing, które jest miniaturą studia reżyserskiego. Następnie, w studiu dziennikarskim, uczniowie zobaczyli scenografię studia, dla części ogólnej i sportowej, pulpity, przy których zasiadają lektorzy czytający wiadomości, oraz ich techniczne wyposażenie w mikrofony. Z dużym zainteresowaniem uczniowie oglądali pracę tele-promptera, czyli urządzenia służącego do wyświetlania wcześniej zapisanego tekstu, który odczytuje lektor z ekranu na wysokości swojego wzroku. Dowiedzieli się również, jakie jest zaplecze techniczne podczas prezentacji prognozy pogody. Tutaj największe zainteresowanie wzbudzały informacje o stosowaniu techniki cyfrowej w pracy urządzeń telewizyjnych. Prowadzący również opowiedział wiele humorystycznych zdarzeń, które miały miejsce podczas realizacji programów, a których telewidz w ogóle nie zauważył. Szczególnie ciekawy był pokój reżysera, obsługującego to studio. Uczniowie interesowali się elektronicznymi urządzeniami do sterowania oświetlenia, jakości dźwięku i obrazu oraz ich zapisu. W tzw. małym studiu, skąd transmitowane są wypowiedzi osoby, biorącej udział w ogólnopolskiej debacie telewizyjnej, uczniowie zobaczyli pracę cyfrowej kamery telewizyjnej, dowiedzieli się o sposobie pracy łącza dźwiękowego i wizyjnego. Zobaczyli również wyposażenie pokoju reżyserskiego tego studia. Każdy z uczniów miał okazję popróbować swoich sił jako operator kamery lub jako lektor czy redaktor przy stole dziennikarskim. Na dziedzińcu budynku Ośrodka był przeprowadzany wywiad redaktora telewizyjnego z respondentem. Uczniowie dyskretnie podpatrzyli pracę operatora kamery i dźwiękowca. Wyposażenie techniczne ośrodka jest w miarę nowoczesne. W magazynie są składowane urządzenia z lat 60- tych i 70-tych. Oglądanie tych urządzeń oraz komentarz oprowadzającego były dla uczniów czymś w rodzaju lekcji historii techniki telewizyjnej. Na zakończenie, uczniowie zobaczyli wyposażenie wozu do transmisji telewizyjnych. Pomieszczenia wewnątrz wozu przypominają stacjonarne studio reżyserskie. Uczniowie, w trakcie zwiedzania, zadawali wiele rzeczowych pytań na temat urządzeń technicznych, zmian w wyposażeniu, jakie nastąpiły w ciągu ostatnich lat, zakłóceń w transmisji itp.Wycieczka zrobiła na uczniach ogromne wrażenie. Była cennym uzupełnieniem wiedzy z przedmiotu urządzenia elektroniczne.

                                                                                                          Opracowała
                                                                                                          Jadwiga Balicka

 

 




dodał: Administrator
data:
27.10.2010r.



Ogólnopolski Tydzień Kariery, czyli OTK w naszej szkole

Ogólnopolski Tydzień Kariery to efekt działań Stowarzyszenia Doradców Szkolnych i Zawodowych Rzeczypospolitej Polskiej mający na celu inspirowanie ogólnopolskich i lokalnych inicjatyw na rzecz rozwoju poradnictwa zawodowego – wspomagania drogi każdego obywatela do edukacji, zawodu, pracy i kariery.
W tym roku to pięć dni od 18 do 22 października w czasie których organizowane były konferencje, seminaria, spotkania z doradcami zawodowymi, pracodawcami, targi edukacyjne i zawodowe, prezentacje filmów i materiałów dydaktycznych, warsztaty, festyny kariery, dni otwarte w szkołach i poradniach psychologiczno-pedagogicznych oraz w publicznych i niepublicznych instytucjach rynku pracy.
Również nasza szkoła aktywnie włączyła się w organizację OTK. Przedsięwzięcie poprowadził mgr inż. Lech Antos – kierownik szkolenia praktycznego wraz z nauczycielami uczącymi przedmiotów zawodowych. Dzięki uprzejmości Dyrekcji KWK Mysłowice-Wesoła w Ośrodku Szkoleniowym KHW S.A., uczniowie mysłowickich gimnazjów mieli możliwość zapoznania się z maszynami i urządzeniami stosowanymi we współczesnym przemyśle wydobywczym oraz mogli wysłuchać komentarza dot. eksploatacji węgla kamiennego, zaprezentowanego przez nauczyciela przedmiotów zawodowych mgra Leszka Dudka i kierownika hali maszyn górniczych.
Również nasi uczniowie wnieśli swój wkład w przygotowanie prezentacji. Karol Berger z trzeciej klasy technikum w swoim wystąpieniu przedstawił argumenty - nie tylko ekonomiczne - dające satysfakcję z wyboru kariery zawodowej związanej z przemysłem wydobywczym. Następnie gimnazjaliści złożyli wizytę w kopalni „Mysłowice-Wesoła" gdzie na cechowni przywitał ich zakładowy inspektor BHP – mgr inż. Dariusz Szymański. Przedstawił on plany i perspektywy kopalni na najbliższą dekadę. Potem zwiedzano wybrane obiekty kopalni.
Nieoczekiwaną atrakcją okazało się zakładanie lamp górniczych i hełmów niezbędnych podczas zwiedzania hali maszyny wyciągowej i szkolnego chodnika ćwiczebnego, w którym odbywały się zajęcia praktyczne uczniów klasy trzeciej technikum z instruktorem kopalnianym pod bacznym okiem nauczyciela inż. Włodzimierza Glonka. Ostatnim miejscem wizyty było stanowisko Głównego Dyspozytora Kopalni. Zwiedzający z uwagą obserwowali poszczególne stanowiska pracy dyspozytorów, które przypominały im dobrze wyposażoną pracownię multimedialną.
Zainteresowanie gimnazjalistów wyrażone pytaniami, uwagami i komentarzami pozwala pozytywnie ocenić przygotowane przez szkołę przedsięwzięcie, jednocześnie daje nadzieje na coraz większe zainteresowanie kształceniem zawodowym na kierunkach górniczych w naszej szkole.



dodał: Administrator
data: 25. 10. 2010r.

 

 

„Uszczęśliwienie kraju każdego od sposobu myślenia obywatelów zależy, a to zaś od dobrej i cnotliwej edukacji"

To hasło w tym roku szkolnym stało się mottem przygotowanej przez młodzież Zespołu Szkół Ponadgimnzajalnych nr 2 w Mysłowicach Akademii z Okazji Dnia Nauczyciela, którą uświetnili swoim przybyciem zaproszeni goście - przedstawiciele najwyższych władz miasta Mysłowice, Wydziału Edukacji oraz dyrekcji KWK Mysłowice - Wesoła.
Na chwilę przenieśliśmy się do XVIII wieku do momentu, kiedy to nasi przodkowie - bracia szlachta debatowali nad koniecznością powstania instytucji, która zajmie się szkolnictwem w Rzeczpospolitej.
Na dworze szlacheckim oraz w karczmie żywiołowo dyskutowano w oświeceniu, ale i na szkolnej scenie ( organizatorzy zadbali o detale historyczne, stroje z epoki, stylizację gwarową). Całość dopełniła prezentacja multimedialna poświęcona Komisji Edukacji Narodowej jej twórcom, działaczom, przypomniano cele i zadania pierwszego w Europie ministerstwa oświaty.
W dalszej części przygotowanego programu pokazano współczesną szkołę, ale nietypowo, bo widzianą oczami nauczycieli, uczniów i ich rodziców. Satyrycznie, prawie jak Krasicki, młodzież pokazała zestresowanego belfra z wizytą u lekarza, jednak bez widoków na jakąkolwiek poprawę.
Następnie jeden z uczniów - marzyciel śnił nie o szóstkach w szkole, lecz przeżywał koszmar, bowiem był nauczycielem, który musi zapanować nad klasą, a potem zestresowana wywiadówką mama usiłowała przekazać mężowi, że syn………. No oczywiście nie ma zamiaru się uczyć.
Jednak nie zawsze przecież szkoła to udręka, w XVIII wieku Polacy mieli rację powołując KEN, znowu jak Krasicki zgodnie z duchem minionej epoki, młodzież pokazała szkolną społeczność: dyrekcję, nauczycieli, pracowników obsługi w "Bajkowej wersji ZSP nr 2" ( trafności doboru postaci bajkowych do konkretnych nauczycieli była świetna, a szkoła prezentowała się…… jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki).
Całość zakończyły życzenia i gratulacje dla nauczycieli oraz piosenki w wykonaniu szkolnego chóru.





dodał: Administrator
data: 12. 10. 2010r.

Szlakiem Orlich Gniazd

12 października 2010 roku dwie pierwsze klasy Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Mysłowicach 1b i 1d razem ze swoimi wychowawczyniami: Grażyną Kuzią i Jolantą Brzozowską przy idealnie słonecznej pogodzie zwiedzały niektóre  warownie Jury Krakowsko - Częstochowskiej.
Wycieczkę rozpoczęto od zwiedzania zamku w Ogrodzieńcu, który obecnie zachwyca swoim pięknem, ale i wielkością. Trzeba przyznać, że szczególnie malowniczo prezentował się on w promieniach jesiennego słońca. Podzamcze, jak i ruiny otworzyły przed młodzieżą swoje tajemnice dzięki przewodnikowi, który nie tylko opowiadał o czasach świetności,  wiedzę historyczną ubarwiał anegdotami, ale i przestrzegał przed duchami: czarnym psem z łańcuchem, oraz duchem starosty, który ponoć błąka się nocami po zamku. Można było zobaczyć makietę prezentującą zamek przed zniszczeniem oraz znalezione tam eksponaty: naczynia gliniane, biżuterię.
Potem przyszła kolej na niedawno powstały Gród na Górze Birów - rekonstrukcja istniejącej przed wiekami średniowiecznej warowni broniącej tych terenów przed wrogiem. Całość w rodzaju skansenu pokazuje, jak żyli i walczyli nasi przodkowie: można zobaczyć replikę średniowiecznej chaty z typowym dla niej wnętrzem, basztę i elementy uzbrojenia wojowników oraz wspiąć się na palisadę.
 Kolejny - zamek w Mirowie, a w zasadzie to, co z niego zostało, prezentował się skromniej i aż dziw, że kiedyś jego załoga skutecznie odpierała ataki wroga. Teraz to zaledwie głazy, fragmenty ścian. Tutaj był czas na odpoczynek po uciążliwej marszrucie i wspólne ognisko z pieczeniem kiełbasy.
Następnie szlakiem, wśród wapiennych skał wycieczkowicze dotarli do Bobolic – warowni powstałej za czasów Kazimierza Wielkiego zniszczonej przez Szwedów  podczas słynnego potopu do tego stopnia, że idący na Wiedeń Jan III Sobieski nie miał już gdzie się zatrzymać. Młodzież jednak miała więcej szczęścia, bo obecnie trwają tu prace remontowe i zamek odzyskuje dawne oblicze. To był ostatni z ze zwiedzanych zamków, ale kto wie może nie ostatni…




dodał: Administrator
data: 12. 10. 2010r.

 

„Uszczęśliwienie kraju każdego od sposobu myślenia obywatelów zależy, a to zaś od dobrej i cnotliwej edukacji”

To hasło w tym roku szkolnym stało się mottem przygotowanej przez młodzież Zespołu Szkół Ponadgimnzajalnych nr 2 w Mysłowicach Akademii z Okazji Dnia Nauczyciela, którą uświetnili swoim przybyciem zaproszeni goście - przedstawiciele najwyższych władz miasta Mysłowice, Wydziału Edukacji oraz dyrekcji KWK Mysłowice - Wesoła.
Na chwilę przenieśliśmy się do XVIII wieku do momentu, kiedy to nasi przodkowie - bracia szlachta debatowali nad koniecznością powstania instytucji, która zajmie się szkolnictwem w Rzeczpospolitej.
Na dworze szlacheckim oraz w karczmie żywiołowo dyskutowano w oświeceniu, ale i na szkolnej scenie ( organizatorzy zadbali o detale historyczne, stroje z epoki, stylizację gwarową). Całość dopełniła prezentacja multimedialna poświęcona Komisji Edukacji Narodowej jej twórcom, działaczom, przypomniano cele i zadania pierwszego w Europie ministerstwa oświaty.
W dalszej części przygotowanego programu pokazano współczesną szkołę, ale nietypowo, bo widzianą oczami nauczycieli, uczniów i ich rodziców. Satyrycznie, prawie jak Krasicki, młodzież pokazała zestresowanego belfra z wizytą u lekarza, jednak bez widoków na jakąkolwiek poprawę.
Następnie jeden z uczniów - marzyciel śnił nie o szóstkach w szkole, lecz przeżywał koszmar, bowiem był nauczycielem, który musi zapanować nad klasą, a potem zestresowana wywiadówką mama usiłowała przekazać mężowi, że syn………. No oczywiście nie ma zamiaru się uczyć.
Jednak nie zawsze przecież szkoła to udręka, w XVIII wieku Polacy mieli rację powołując KEN, znowu jak Krasicki zgodnie z duchem minionej epoki, młodzież pokazała szkolną społeczność: dyrekcję, nauczycieli, pracowników obsługi w ”Bajkowej wersji ZSP nr 2” ( trafności doboru postaci bajkowych do konkretnych nauczycieli była świetna, a szkoła prezentowała się…… jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki).
Całość zakończyły życzenia i gratulacje dla nauczycieli oraz piosenki w wykonaniu szkolnego chóru.


dodał: Administrator
data: 12. 10. 2010r.

 

NASZA WIZYTA W TEATRZE

1 października 2010r., w piątkowy wieczór, młodzież naszej szkoły pod opieką p. prof. Beaty Ziemby oraz p. prof. Beaty Szczok – Janoty (skupiona w Szkolnym Kole Teatralnym), udała się do Teatru Śląskiego im. S. Wyspiańskiego na spektakl Raya Cooneya „Mayday”. Jak się okazało, sztuka napisana w 1983r. nieprzerwanie od 18 lat pojawia się na afiszu Teatru Śląskiego. Bowiem przygody głównego bohatera, londyńskiego taksówkarza bigamisty – Johna Smitha rozbawiły naszych młodych miłośników sztuki aktorskiej do łez. Salwom śmiechu nie było końca. Uczniowie zachwyceni kunsztem gry aktorskiej, zawrotnym tempem akcji oraz komicznymi dialogami zapowiedzieli swoja kolejną wizytę w teatrze już za miesiąc. Mamy nadzieję, że teatralne wędrówki staną się tradycja naszej szkoły.

dodał: Administrator
data: 1. 10. 2010r.

 

WYCIECZKA DO ZAKŁADU PRODUKUJĄCEGO OBWODY DRUKOWANE EVE Sp. z o.o. w SOSNOWCU

Od szeregu lat uczniowie klas drugich Technikum w zawodzie  technik  elektryk  i  technik  elektronik biorą udział w wycieczce dydaktyczno-technologicznej do zakładu produkującego obwody drukowane dla elektroniki.W tym roku szkolnym – 8 października 2010 r. –  uczniowie klasy drugiej b (technik elektryk i technik   elektronik) wzięli udział w takich zajęciach w   EVE  Sp. z o.o.   w Sosnowcu.


Uczniowie mieli możliwość porównania wiedzy teoretycznej uzyskanej na zajęciach technologii z praktycznym przebiegiem procesu technologicznego: 
– wykrawanie płytek z arkusza folii,
– mechaniczne i chemiczne czyszczenie powierzchni,

 

– nanoszenie mozaiki obwodu metodą sitodruku,
– trawienie folii miedzianej obwodu,
– dokładne spłukiwanie (po trawieniu) w wodzie destylowanej,

 

– usunięcie miejsc chronionych przed działaniem odczynników trawiących,
– wiercenie otworów w polach lutowniczych,

 

 

– zabezpieczanie powierzchni metalowych warstwą stopu lutowniczego,
– drukowanie (na odwrocie) schematu montażowego oraz położenia elementów dyskretnych,
– kontrola na każdym etapie produkcji i kontrola wyrobu końcowego.

W trakcie zajęć przewodnik (główny technolog Zakładu) oprowadzał uczniów i szczegółowo wyjaśniał poszczególne etapy produkcji – odpowiadał na liczne pytania uczniów.

Opiekunowie wycieczki: mgr Grażyna Kuzia i mgr Jan Warykiewicz

dodał: Administrator
data:
8.10.2010r.

 

Targi Obrabiarek, Narzędzi i Technologii Obróbki TOOLEX
EXPO SILESIA – NOWOCZESNE CENTRUM TARGOWO - WYSTAWIENNICZE


Przed wejściem na Targi


Obok stanowiska toczenia i noży tokarskich

30 września 2010 r. uczniowie klas mechanicznych 2D i 3D pod opieką mgr inż. Anny Socha byli na wycieczce przedmiotowej z Technologii mechanicznej. Uczniowie zapoznali się z nowościami technologicznymi w dziedzinie obróbki skrawaniem, narzędzi i technologii obróbki. Prezentacje maszyn CNC w ruchu, nowoczesnych narzędzi skrawających i robota przemysłowego oraz cięcia plazmowego wzbudziły duże zainteresowanie wśród uczniów. Szczególną uwagę przyciągały zestawy narzędzi wykonywanych z zastosowaniem najnowszych technologii czyli PVD (ang. Plasma Voapur Deposition) oraz PACVD (ang. Plasma Assisted Chemical Voapur Deposition). Uczniowie z zaangażowaniem śledzili pokazy i prezentacje zadając wystawcom pytania. Materiały reklamowe w postaci katalogów narzędzi i obrabiarek (także w wersji elektronicznej), które można było otrzymać na targach, stanowią cenną pomoc dydaktyczną i zostaną wykorzystane na lekcjach technologii mechanicznej. Stwierdzić należy, że obecność uczącej się młodzieży w zawodzie Technik mechanik na tego rodzaju Targach jest świetną lekcją dydaktyczną i uzupełnieniem wiedzy teoretycznej przekazywanej uczniom w szkole na lekcjach.


Stanowisko automatycznego cięcia plazmą


Uczniowie przy ekspozycji płytek wymiennych do narzędzi na obrabiarki CNC

dodał: Administrator
data: 30. 09. 2010r.

 

SZKOLNY KIERMASZ PODRĘCZNIKÓW


W dniu 14 września bieżącego roku w naszej szkole odbył się kiermasz podręczników szkolnych. Zorganizowany został przez uczennice klasy II c technikum logistycznego, pod kierunkiem pani prof. Moniki Adamiuk. Jak co roku cieszył się dużym zainteresowaniem młodzieży szkolnej. Podręczniki już podczas dwóch przerw rozeszły się „jak świeże bułeczki”.

dodał: Administrator
data:
14.09.2010r.



NIETYPOWA LEKCJA FIZYKI W INSTYTUCIE FIZYKI UNIWERSYTETU ŚLĄSKIEGO W KATOWICACH



Po raz kolejny prof. Cyprian Gonsiorczyk, nauczyciel fizyki, zorganizował dla uczniów klas II b, II c oraz II d wyjazd na cykl wykładów w ramach Osobliwości Świata Fizyki do Instytutu Fizyki na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Uczniowie, jak sami przyznali, początkowo przyjęli formę wykładu z dystansem, nastawiając się na brak zrozumienia specjalistycznego języka fizyki. Jak wielkie było ich zaskoczenie, gdy okazało się, że o fizyce można mówić z humorem, bowiem w sposób przystępny i zrozumiały wykładowcy Instytutu Fizyki dzielili się swoja wiedzą. Obserwując doświadczenia i pokazy nasi uczniowie dowiedzieli się o czym decydują zjawiska elektromagnetyczne, jaki wpływ na nasze życie ma zjawisko bezwładności, jakie prawa rządza akustyką. W ten sposób to co niezrozumiałe stało się jasne i proste. Uczniowie po serii wykładów sami stwierdzili, że fizyka to „nie taki diabeł straszny jak go malują”.

dodał: Administrator
data:
16.09.2010r.



„WŁADZA W NASZYCH RĘKACH” – WYBORY DO PREZYDIUM SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO ZAKOŃCZONE



W dniach 23 – 24. 09. 2010 w ZSP nr 2 odbyły się wybory do Prezydium Samorządu Uczniowskiego. W bibliotece szkolnej, zamienionej na lokal wyborczy, wszyscy chętni uczniowie oddawali głosy na swoich kandydatów. W tegorocznych wyborach wystartowało 13 kandydatów reprezentujących wszystkie oddziały szkoły młodzieżowej. W piątek o 13. 30 komisja skrutacyjna zamknęła lokal wyborczy i rozpoczęła podliczanie głosów. Już po godzinie wszystko było jasne. Na ręce opiekuna Samorządu Uczniowskiego, pani prof. Beaty Szczok – Janoty, został przekazany protokół zawierający wyniki wyborów. I tak… W roku szkolnym 2010/2011:
przewodniczącym Samorządu Uczniowskiego Artur Bula z klasy III BD (61 głosów),
jego zastępcą jest Aleksandra Śmiech z klasy II C (25 głosów),
funkcje skarbnika obejmuje Jarosław Dzobiński z klasy I C (24 głosy),
sekretarzem został Mateusz Konarzewski z klasy II G ( 18 głosów).
Nowo wybrani przedstawiciele społeczności uczniowskiej będą reprezentować uczniów przez kolejne 10 miesięcy roku szkolnego. Życzymy wielu sukcesów i zaangażowania.


dodał: Administrator
data:
23 – 24.09.2010 r.

 

DZIEŃ TOLERANCJI I INTEGRACJI JUŻ ZA NAMI!!


27 września 2010 r. w naszej szkole odbył się Dzień Tolerancji i Integracji, któremu patronowało hasło: „Człowiek - to brzmi dumnie”. W tym też duchu we wszystkich klasach Technikum i Zasadniczej Szkoły Zawodowej przeprowadzono w ramach lekcji wychowawczych warsztaty szkoleniowe pt. Tolerancja a stereotypy myślenia.
Był to jednak dzień szczególnie oczekiwany przez pierwszoklasistów. Bowiem tego dnia miała miejsce ceremonia włączenia uczniów klas pierwszych do grona społeczności szkolnej. Wówczas słowami złożonej przysięgi zobowiązali się do:
- godnego reprezentowania naszej szkoły w każdej sytuacji, w każdym miejscu
dbania o honor i tradycje szkoły
- okazywania szacunku nauczycielom, innym pracownikom naszej szkoły, a także innym uczniom
- troszczenia się o mienie i estetyczny wygląd szkoły
- szanowania poglądów kolegów
W drugiej części imprezy rywalizacji i zabawie nie było końca. Karaoke, quiz o szkole to tylko jedne z wielu konkurencji, w jakich zmagali się nasi nowi koledzy i koleżanki. Jednak największym hitem tegorocznej imprezy był „kurs tańca towarzyskiego” w nietypowej oprawie. Przy dźwiękach „Jai ho”, z maskami na twarzy musieli wykonać kilka tanecznych kombinacji.


Dzień ten można uznać za święto naszej szkoły, bowiem pierwszoklasiści stali się pełnoprawnymi członkami naszej szkolnej społeczności czyli z gamą praw i obowiązków, uczniami Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2. Życzymy Wam zatem!
Wielu sukcesów, mało porażek,
nowych przyjaźni i mało wpadek,
odkrycia talentów, ogromu wrażeń
i już na koniec – spełnienia marzeń!


dodał: Administrator
data:
27.09.2010 r.

 

Witaj szkoło! Rozpoczęcie roku szkolnego 2010/2011


„1 września 2010r. spotkaliśmy się znowu na auli naszej szkoły, aby rozpocząć kolejny rok szkolny po ponad dwumiesięcznej przerwie. Przez ten czas odpoczywaliśmy podczas wakacyjnych „wojaży”, odetchnęliśmy od zeszytów i podręczników, a dzisiaj, z wielkim żalem żegnając wolne dni, wracamy z zapasem pozytywnej energii, kolejnymi postanowieniami, większą motywacją.” – tymi słowami przywitał nas ubiegłoroczny Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Marek Ciołczyk. Również słowami otuchy, że do wakacji zostało tylko 10 miesięcy, przywitała wszystkich uczniów, Grono Pedagogiczne, pracowników administracji i obsługi pani Dyrektor Ewa Zając. Zapewniła nas, a przede wszystkim pierwszoklasistów, że rozpoczynający się rok szkolny będzie źródłem wielu nowych przeżyć, wydarzeń. Podkreśliła, że liczy na współpracę, która zaowocuje pozytywnymi wynikami na koniec roku szkolnego. 
Witamy również serdecznie w naszym gronie nowych nauczycieli:
- Panią prof. Dorotę Kołacz, nauczyciela biologii i chemii
- Panią prof. Agatę Lee, nauczyciela języka rosyjskiego
- Pana prof. Ireneusza Wróbla, nauczyciela przedmiotów mechanicznych i technologii informacyjnej
- nauczycieli praktycznej nauki zawodu: Pana prof. Jerzego Znoja oraz Pana prof. Piotra Kopeć
Jest nam również miło przywitać po rocznej nieobecności p. prof. Agnieszkę Jóźwik, nauczycielkę jęz. angielskiego.

Tego dnia po raz pierwszy pierwszoklasiści dowiedzieli się także, kto będzie ich wychowawcą, mentorem, przewodnikiem. I tak:
- uczniowie kl. Ib (technik elektryk/mechanik) – będą prowadzeni pod kierunkiem p. prof. Grażyny Kuzi
- p. prof. A. Jóźwik otrzymała wychowawstwo w kl. Ic (technik logistyk)
- przyszli technicy górnicy – czyli kl. Id, znaleźli się pod skrzydłami p. prof. J. Brzozowskiej
- uczniowie kl. Ig ZSZ (górnicy) znaleźli się pod sterami p. prof. Katarzyny Wyrwas
- Ih (klasa wielozawodowa/górnicy) pod opieką p. prof. Leszka Dudka
Mamy nadzieję, że nasi nowi koledzy bardzo szybko zaaklimatyzują się w naszej szkole.
Wszystkim kolegom i koleżankom, Gronu Pedagogicznemu, Dyrekcji Szkoły życzymy zapału do pracy, dużo cierpliwości i wytrwałości w dążeniu do celu. Powodzenia!


dodał: Administrator
data: 01.09.2010r.

 

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

Ten dzień 25 czerwca 2010r. był przez wszystkich długo wyczekiwany, bowiem miało miejsce zakończenie roku szkolnego 2009/2010. O godzinie 10.00 przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Marek Ciołczyk rozpoczął akademię od podsumowania pracy szkoły, a co za tym idzie całorocznego trudu wielu uczniów i nauczycieli. Następnie pani dyrektor Ewa Zając wręczyła świadectwa i nagrody najlepszym uczniom. Byli to zarówno pierwszoklasiści, jak i uczniowie starszych roczników. Cieszy fakt, że z roku na rok liczba wyróżnionych rośnie. Pani Dyrektor dziękowała naszym sponsorom za wsparcie oraz pomoc materialną. Podkreśliła również jak wielki wkład włożyli nauczyciele oraz pracownicy obsługi w dbałość o odpowiedni wizerunek naszej placówki. Na część artystyczną wszyscy oczekiwali z przejęciem, gdyż jak zwykle była ona wielką niewiadomą. Jak się okazało nasi aktorzy nie zawiedli i tym razem. W „powtórce z rozrywki” pokazali kilka najlepszych skeczy, które były już prezentowane w trakcie roku szkolnego. Na koniec wystąpili w swoim najnowszym skeczu pt. Wywiadówka, aby jeszcze raz pokazać swoją ciężką dolę dziecka i ucznia. Po tych emocjonujących wydarzeniach rozeszliśmy się do klas, gdzie otrzymaliśmy świadectwa. I wyruszyliśmy na WAKACJE!!!!!!!!!!!!

ŻYCZENIA WAKACYJNE

Z okazji zakończenia roku szkolnego 2009/2010 Wszystkim Nauczycielom i Pracownikom obsługi administracyjnej składamy najserdeczniejsze podziękowania za całoroczną współpracę, której efektem było prawidłowe funkcjonowanie naszej szkoły, życząc jednocześnie, by nadchodzący okres wakacji był czasem radości i odpoczynku. Wszystkim Uczniom życzymy wesołych, słonecznych i bezpiecznych wakacji, miłego wypoczynku i uśmiechu na co dzień oraz szczęśliwego powrotu do szkoły.

Dyrekcja Szkoły


dodał: Administrator
data:
25.06 2010r.

 

SZKOLNA WYCIECZKA TRASĄ SZYNDZIELNIA – KLIMCZOK – SZCZYRK

17 czerwca 2010r. o godzinie 8.00 pod opieką naszych nauczycieli p. prof. Beaty Szczok – Janoty, p. prof. Beaty Ziemby oraz p. prof. Leszka Dudka wyruszyliśmy na jednodniową wycieczkę trasą Szyndzielnia – Klimczok – Szczyrk. Naszą wycieczkę po górach i pagórkach, szlakach i nieprzetartych ścieżkach oprowadzała pani przewodnik Bożena Warońska. Gdy dotarliśmy do Bielska Białej rozpoczęliśmy całodniową pieszą wycieczkę od wjazdu kolejką gondolową na szczyt Beskidu Śląskiego – Szyndzielnię. Z góry mogliśmy podziwiać wspaniałe krajobrazy oraz panoramę miasta. Stąd od razu wyruszyliśmy w drogę na Klimczok. Tam zatrzymaliśmy się na dłużej, gdyż zaplanowaliśmy ognisko i pieczenie kiełbasek. Po posiłku jedni odpoczywali leżąc na murawie i słuchając odgłosów przyrody, drudzy postanowili ten czas wykorzystać i rozegrali mecz siatkówki. Niestety ten błogi wypoczynek, jak i dobrą zabawę trzeba było przerwać by dalej pokonywać „górskie szczyty”. Wyruszyliśmy zatem w dalszą drogę. Po długim marszu doszliśmy do celu naszej podróży – Szczyrku. Jeszcze szybki wypad na lody i musieliśmy wrócić do szarej rzeczywistości – powrót do domu. Doskonała atmosfera, nowe znajomości, poznanie naszych „belfrów” jako bardzo ludzkich to wszystko sprawiło, że nabraliśmy ochoty na kolejny taki wyjazd już za rok. Za ten bardzo dziękujemy Dyrekcji Szkoły oraz naszym opiekunom i obiecujemy, że w podobnym składzie wyruszymy na kolejną „wędrówkę” będącą najlepszą dla nas nagrodą za wyniki w nauce oraz działalność na rzecz naszej szkoły.

dodał: Administrator
data:
17.06.2010r.

 

DZIEŃ OTWARTY W NASZEJ SZKOLE

Dniu Otwartemu w naszej szkole, jaki miał miejsce 17.05 2010 r., towarzyszyły wielkie emocje. Do tego dnia przygotowywaliśmy się szczególnie, bowiem naszymi gośćmi byli uczniowie klas 3 Gimnazjum nr 5 w Wesołej, nasi potencjalni „pierwszoklasiści”. Przybyli oni wraz z opiekunami i wychowawcami.

Już na samym początku dla rozruszania publiczności, pani prof. Małgorzata Utzig, prowadząca w naszej szkole kółko taneczne, przygotowała krótki, ale jakże wibrujący taniec „La bomba”.

Wszyscy zebrani (łącznie z dyrekcją szkoły i belframi) ćwiczyli kroki i ruszanie bioderkami. No, no ... od razu było widać stałych bywalców dyskotek. Po tej rozgrzewce postanowiliśmy odpytać naszych gości ze znajomości gwary śląskiej. Do konkursu stanęły dwie drużyny, w skład których wchodzili uczniowie gimnazjum, jak i naszej szkoły. Każda drużyna losowała zapisane gwarą śląską części garderoby, po czym w magicznym kufrze odnajdywała je. Jednak to nie koniec, gdyż wybrany spośród uczestników konkursu model musiał tę rzecz założyć na siebie. Efekty były piorunujące, gdyż stroje kąpielowe, krawaty i kapelusze nie koniecznie komponowały się z galowym strojem modeli. Do łez rozbawili gimnazjalistów aktorzy Szkolnego Koła Teatralnego (prowadzonego pod kierunkiem pani prof. Beaty Szczok – Janoty oraz pani prof. Beaty Ziemby), występując w 3 zabawnych skeczach – „Bajkach dla potłuczonych”:
- „Pocałuj żabkę”

- „Antygona”

- „Śmierć u lekarza”

Aplauz na sali był potwierdzeniem wybornej zabawy i kunsztu pracy aktorskiej. Kolejnych emocji dostarczył nam konkurs karaoke, zorganizowany przez panią prof. Jolantę Brzozowską. Doskonały i zaskakujący dobór repertuaru (obok znanych hitów, największą furorę zrobiły wszystkim znane piosenki biesiadne). Śpiew na sali w wykonaniu gimnazjalistów! Tego jeszcze u nas nie było! Wygrana grupa otrzymała propozycję podpisania kontraktu z naszym Męskim Chórem Szkolnym, śpiewającym pod batutą pana prof. Leszka Dudka. Całość imprezy była przeplatana informacjami na temat naszej oferty edukacyjnej na rok szkolny 2010/2011. Prezentowane kierunki kształcenia:

 - w zakresie technikum

        Technik mechanik

        Technik logistyk

        Technik elektryk

        Technik elektronik

        Technik górnictwa podziemnego

- w zakresie ZSZ

        Górnik eksploatacji podziemnej Klasa wielozawodowa

 

zostały poparte materiałem wizualnym. Przedstawione prezentacje wyjaśniały po krótce tajniki zawodu, możliwość podjęcia pracy, jak i kontynuowania dalszej nauki. Ważną informacją był również fakt, że jako jedyna mysłowicka szkoła gwarantuje naszym absolwentom pracę w wyuczonym zawodzie. Mamy nadzieję, że gimnazjaliści świetnie się bawili, a wszystkich zainteresowanych naszą ofertą edukacyjną zapraszamy do nas.
 


dodał: Administrator
data: 17. 05. 2010 r.

 

WYCIECZKA DO KARPACZA

Szkolna wycieczka z pozoru normalna i przewidywalna, a tu 3 dni pełne niespodzianek, walki o nocleg i o przeżycie w małej mieścince Karpaczu.
Wycieczka zaczęła się 22.03.2010r. z lekkim opóźnieniem, dzięki kochanej policji. Wyruszyliśmy w dobrych humorach i nie najlepszej pogodzie. Po przybyciu na miejsce, rozpoczęła się nasza „wielka przygoda”. Na początek rozpętała się dyskusja w związku z złym zakwaterowaniem. Nieprzyjazna właścicielka pensjonatu która próbowała nas omamić, była bez szans i dzięki interwencji naszych opiekunów udało się odzyskać zaliczkę, a pensjonat do którego przenieśliśmy się był dużo lepszy. Zimnym jak na tę porę roku wieczorem podziwialiśmy Karpacz, spacerując wąskimi uliczkami. Następnego dnia mieliśmy zaplanowane zdobywanie Śnieżki, ale przewodnik oznajmił nam, że w górach jest pół metra śniegu, a nikt nie zabrał stosownego obuwia. Przecież nic się nie stało, co to mało gór w górach, czas przeznaczony na Snieżkę wykorzystaliśmy by zwiedzić świątynie WANG ( mały kościółek zrobiony z drewna), a potem miasteczko kowboi tzw. western city.
 


Po ciężkim lecz owocnym dniu zrobiliśmy grilla, wszyscy mieli taki apetyt, że trzeba było iść i dokupić chleba.

Kolejnego ranka spakowaliśmy się i po zjedzeniu śniadania podziękowaliśmy i pożegnaliśmy się z właścicielami pensjonatu. Ruszyliśmy w stronę domu, a po drodze zwiedziliśmy Park Miniatur i Sztolnie w Kowarach . Choć kierowca bardzo się starał i nieubłaganie wciskał pedał gazu, przepisy nie pozwalały mu przekroczyć tej magicznej prędkości 90 km/h. W trasie zjedliśmy jeszcze smakowity obiad i szczęśliwie dojechaliśmy pod szkolę. Oklaskami dla nauczycieli i oczywiście kierowcy podziękowaliśmy im za miło spędzony czas. Wszyscy rozeszli się by w rodzinnym gronie spędzić resztę sobotniego wieczoru.


dodał: Administrator
data: 25.05.2010 r.

 

UROCZYSTOŚĆ POŻEGNANIA UCZNIÓW KLAS MATURALNYCH

 30. 05. 2010 r. nadeszła pora pożegnać naszych kolegów z klasy 4 B oraz 4 D na ostatnich już dla nich uroczystościach, jakie miały miejsce w tym dniu. Podziękowaniom, kwiatom i łzom wzruszenia nie było końca. Nie zabrakło również dyplomów i wyróżnień dla najlepszych, którzy w ciągu czteroletnich zmagań znaleźli się w czołówce. Ot, i co... Cztery lata. Wydawałoby się, że to mnóstwo czasu, a minęło jak mgnienie oka. Klasowe dole i niedole, momenty mniej lub bardziej zabawne, chwile, które zachowacie w pamięci i te, które wolelibyście z niej wymazać... a to wszystko w ciągu tych 4 lat. Niewątpliwie szkoła ukształtowała wasz charakter, pozwoliła poznać i zgłębić swe umiejętności. Nasza szkoła ma coś czego nie znaleźlibyście w większych placówkach, gdzie dla wielu stalibyście się tylko kolejnym numerkiem w dzienniku... w naszej małej społeczności nikt nie jest anonimowy, każdy zostanie zauważony... co sprawia, że tym trudniejsze są takie pożegnania. Życzymy wam wielu sukcesów, zdobycia upragnionego zawodu i dostatniego życia, a przede wszystkim wysokich wyników na egzaminie maturalnym i zawodowym. Dziękujemy za waszą pracę, dzięki której atmosfera w szkole była niepowtarzalna i wyjątkowa... dziękujemy za apele, konkursy i wszelkie formy promowania szkoły... dziękujemy za owocną pracę w gazetce ''Bez tytułu'' naszych wspaniałych redaktorów (Adriana Gepferta, Błażeja Mandrelę, oraz Adama Janusa), którzy rzetelnie informowali nas o wydarzeniach w szkole. Pora się rozstać! Dzisiaj stoicie już na drugim brzegu, dlatego niechaj mottem na dalsze pokonywanie trudów dorosłego życia będzie dla Was wiersz Leopolda Staffa „Most”. 

„Most”

Nie wierzyłem
Stojąc nad brzegiem rzeki,
Która była szeroka i rwista,
Że przejdę ten most,
Spleciony z cienkiej, kruchej trzciny
Powiązanej łykiem.
Szedłem lekko jak motyl
I ciężko jak słoń,
Szedłem pewnie jak tancerz
I chwiejnie jak ślepiec.
Nie wierzyłem, że przejdę ten most,
I gdy stoję już na drugim brzegu,
Nie wierzę, że go przeszedłem.


 


dodał: Administrator
data:
30.04.2010 r.

 

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU „GEO – PLANETA”

26. 04. 2010r. otrzymaliśmy wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Geograficznego „Geo – Planeta”. Niestety nikomu spośród uczestników naszej szkoły nie udało się zostać laureatem tegorocznej edycji konkursu. A oto wyniki i lokaty uczniów biorących udział w geograficznych zmaganiach:


1) Dawid Sychowski 21 pkt

2) Patryk Hoinkis 17 pkt

3) Noel Oleksiak 16 pkt

4) Dawid Bończyk 13 pkt

5) Daniel Chrapiński 13 pkt

6) Kamil Maj 10 pkt

Zatem nie pozostaje nam nic innego, jak życzyć uczestnikom konkursu sukcesów w następnych edycjach.


dodał: Administrator
data: 26. 04. 2010 r.

 

 

REJONOWY KONKURS MATEMATYCZNY

Już po raz ósmy w murach naszej szkoły gościliśmy najlepszych! Najlepszych, którzy przystąpili do zmagań matematycznych. Otóż 15 kwietnia 2010 r. odbył się Rejonowy Konkurs Matematyczny dla uczniów klas trzecich i czwartych z powiatów:

- mysłowickiego
- katowickiego - bieruńsko
– lędzińskiego

Nad konkursem patronat dzierżył Instytut Matematyki Politechniki Śląskiej.

W konkursie udział wzięło 29 uczestników z 7 szkół:

- Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 Mysłowice

- Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 Mysłowice

- Zespół Szkół Ogólnokształcących Mysłowice

- II Liceum Ogólnokształcące Mysłowice

- Powiatowy Zespół Szkół Lędziny

- Zespół Szkół nr 4 im. Tomasza Klenczara Katowice

Uczniowie musieli rozwiązać 10 zadań, które zostały przygotowane przez pracowników Instytutu Matematyki pod kierunkiem zastępcy Dyrektora Instytutu Matematyki dr hab. inż. Waldemara Hołubowskiego. Za każde prawidłowo rozwiązane zadanie mogli otrzymać maksymalnie 5 pkt. Po zasięgnięciu opinii wśród uczestników konkursu, poziom tegorocznej edycji był bardzo wysoki.

23 kwietnia nastąpiło oficjalne ogłoszenie wyników tegorocznej edycji konkursu i wręczenie nagród zwycięzcom. I tak:

· I miejsce zajęła ANNA OTTENBURGER z II LO w Mysłowicach

· II miejsce zajął ARKADIUSZ LACHENDROWICZ z ZSP nr 2 w Mysłowicach

· III miejsce zajął MAREK HAJDUK z I LO w Mysłowicach

Ponadto wyróżnienia otrzymali:

Aleksandra Wielgosz z II LO Mysłowice oraz Norbert Michalski z ZSP nr 1 w Mysłowicach.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie, natomiast zwycięzcom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.




 


dodał: Administrator
data:
15.04.2010 r.

 

 

KATYŃ

„...musicie wytrwać, bo bez Was nie będzie wolnej Polski.
Naszym celem, Nas prostych żołnierzy,
jest przywrócić Polskę na mapy Europy, ale Wy będziecie musieli te Polskę w Europie urzeczywistnić ...”

<fragment scenariusza filmu A. Wajdy „Katyń”>

14 kwietnia 2010 r. w naszej szkole odbył się apel upamiętniający wydarzenia, które miały miejsce w lesie katyńskim 70 lat temu. Podczas apelu uczniowie zapoznali się z wstrząsającą historią mordu polskich oficerów w Katyniu, Starobielsku i Ostaszkowie. Wysłuchali także informacji na temat odkrywania, w ciągu tych 70 lat, prawdy o „Golgocie Wschodu”. Całość została poparta poruszającymi fragmentami filmu „Katyń” Andrzeja Wajdy.
W tym dniu zebrani uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy szkoły uczcili także pamięć tych, którzy pojechali by złożyć hołd innym, tragicznie poległym Polakom. Bowiem wizyta naszego Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i towarzyszącym mu osobom była związana właśnie z obchodami 70 rocznicy pomordowania przez Rosję Radziecką polskich żołnierzy. Następnie przemówienie wygłosił pan Dyrektor Adam Urbańczyk, który stwierdził, że nie sposób ocenić strat jakie poniósł nasz naród polski, nie sposób wyrazić ludzkiego dramatu jaki rozegrał się w sobotni poranek 10 kwietnia 2010 r. Dlatego też swoją wypowiedź spuentował słowami ks. Twardowskiego „Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą”.

Na zakończenie wszyscy zebrani uczcili pamięć ofiar sobotniej katastrofy minutą ciszy.


dodał: Administrator
data:
14.04.2010 r.

 

KONKURS WIEDZY O PRZEDSIĘBIORCZOŚCI ROZSTRZYGNIĘTY!


13 kwietnia 2010 r. w ramach „Dnia Przedsiębiorczości” odbył się Szkolny Konkurs Wiedzy o Przedsiębiorczości. Udział w nim wzięli uczniowie klas: trzecich i czwartych. Konkurs składał się z dwóch części testowych. Pierwszy etap, który wyłaniał finalistów, dotyczył znajomości: pojęć ekonomicznych, przyczyn i skutków bezrobocia, rynku pracy, bankowości, norm prawnych przedsiębiorstw.W części drugiej konkursu należało wykazać się kreatywnością oraz umiejętnością rozwiązywania zadań praktycznych. W trakcie rozwiązywania testu uczniowie musieli wykazać się wiedzą na temat potrzebnych kwalifikacji, predyspozycji niezbędnych do podejmowania działalności gospodarczej. Po rozmowie z uczestnikami konkursu dowiedzieliśmy się, że najwięcej trudności sprawiło im zapytanie o aktualne zapotrzebowanie na specjalistów na polskim rynku pracy.Ostatecznie wyniki konkursu wyłoniły zwycięzców:

I miejsca – Błażej Mandrela z klasy IV b

II miejsca – Maciej Kita z klasy III d

III miejsca – Marcin Kaszyca z klasy IV d

Koordynator konkursu p. prof. Monika Adamiuk zwycięzcom gratuluje, my zaś dołączamy się do gratulacji.

dodał: Administrator
data:
13.04.2010 r.

 

 

TARGI EDUKACYJNE – MYSŁOWICE
8 – 9 KWIETNIA 2010 r.

Od 8 do 9 kwietnia 2010 r. w Centrum Kształcenia Praktycznego w Mysłowicach odbyły się , jak co roku, Targi Edukacyjne dla uczniów klas trzecich, kończących naukę w gimnazjach. Wzięły w nich udział wszystkie szkoły ponadgimnazjalne z Mysłowic, w tym również nasza palcówka. W naszej ofercie obok plejady kierunków skierowanych głównie dla chłopców: (technik elektryk, technik elektronik, technik mechanik, technik górnictwa podziemnego , wielozawodowa, górnik eksploatacji podziemnej), dużym zainteresowaniem cieszył się kierunek – technik logistyk, który jest kierowany zarówno do chłopców, jak i do dziewcząt.
Wszystkie szkoły przedstawiły bardzo bogatą ofertę edukacyjną na nowy rok szkolny 2010/2011 dając tym samym gimnazjalistom ogromne możliwości wyboru nowej szkoły , która „już za chwilę” stanie się kolejnym etapem ich życia. Zapraszamy!
 



 


dodał: Administrator
data: 9.04.2010r.

 

WIZYTA RZECZNIKA PRAW KONSUMENTA W NASZEJ SZKOLE.


Po raz kolejny w murach naszej szkoły gościł Miejski Rzecznik Praw Konsumenta, pani Anna Rosłoń. Spotkając się z uczniami klas pierwszych, drugich i trzecich zapoznała ich z zakresem zadań, uprawnień i kompetencji rzecznika w zakresie praw konsumenta, jak również z przykładami łamania praw konsumenta przez handel i usługi. Największe zainteresowanie wśród młodzieży wzbudziły przepisy dotyczące zasad reklamowania towaru lub usługi, jak i gwarancji nowo zakupionego produktu. Uczniowie w swoim wypowiedziach, potwierdzali brak znajomości wiedzy w zakresie praw konsumenta. Jak określili, często stają się „ofiarami” łamania praw konsumenckich, często też spotykają się z przejawami niekompetencji i arogancji sprzedawców. Pani Rzecznik tłumaczyła, jak radzić sobie w takich sytuacjach i do kogo zwrócić się o poradę i pomoc.

dodał: Administrator
data:
23.03.2010 r.

 

 

MŁODZIEŻ NA DESKACH TEATRU I SZTUKA PRZEZ „ duże Es”

Miłośnicy poezji i aktorstwa po raz kolejny mogli zaprezentować się na deskach Teatru Corez w Katowicach w Rejonowym Konkursie Małych Form Teatralnych „ Pół żartem, pół serio” zorganizowanym przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Mysłowicach. To trzeci tego typu konkurs ( 1-y odbył się w Teatrze Śląskim, 2-i w teatrze Corez) ,w tym roku organizatorzy mając na uwadze dużą popularność tego typu imprez postanowili zmienić formę i zasięg konkursu.
23 marca 2010 roku do rywalizacji stanęli uczniowie zarówno gimnazjów, jak i szkół średnich z Katowic, Mysłowic i powiatu bieruńsko-lędzińskiego.
Prezentowany repertuar był różnorodny od lirycznej poezji przez komediowe scenki, po klasykę literatury światowej. W Turnieju jednego aktora wzięło udział 11 recytatorów, w kategorii grup teatralnych zaprezentowało się 5 zespołów o bardzo zróżnicowanym programie.
Całość nadzorowało i oceniało jury w składzie: Grzegorz Noraz ( reżyser teatru studenckiego „ Nie na żarty”), Bożena Podbielska( doradca metodyczny z języka polskiego), oraz w imieniu organizatorów Ewa Zając.

Najlepsi w kategorii grup teatralnych:

1 miejsce Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 z Mysłowic z wyborem scenek z „Ożenku” Gogola pod kierunkiem Pań Beaty Szczok-Janota i Beaty Ziemba

2. miejsce II Liceum Ogólnokształcące z Mysłowic w przezabawnej, ale jakże prawdziwej scence „Stereotypy narodowe”pod kierunkiem Moniki Adamek-Wójcik

3.miejsce Gimnazjum nr 2 z Mysłowic za „ Romeo, Julia i inni” pod kierunkiem Małgorzaty Nowak

Najlepsi w turnieju jednego aktora:

1. Miejsce Agnieszka Mendyka II Liceum Ogólnokształcące Mysłowice
 

2. Miejsce Dorota Witańska Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 Mysłowice

3. Miejsce Paulina Sarna Gimnazjum nr 5 Mysłowice

 

Dodatkowo jury postanowiło wyróżnić 2 osoby za idealne wcielenie się w grane osoby: Agnieszkę Asenkowicz II LO i Karola Bergera z ZSP nr 2 z Mysłowic.
Wszyscy uczestnicy konkursu mogą czuć się zwycięzcami, bo pokonali tremę, zaistnieli na scenie. Niestety, tylko nieliczni zostali nagrodzeni dzięki hojnym sponsorom, którzy kolejny raz wsparli finansowo konkurs: SKOK Wesoła, PrzedstawicielstwoTUW SKOK w Katowicach, VIVZ Sp.zoo, Zwiazek Zawodowy Górników w Polsce.
Serdeczne podziękowania dla dyrektora Teatru Corez, który zawsze był przychylny młodym talentom i dzięki Jego uprzejmości młodzież poczuła się jak prawdziwi artyści polskich scen.


 



dodał: Administrator
data:
23. 03. 2010 r.

 

BYLIŚMY W TELEWIZJI!!!!

 W dniu 16. 03. 2010 r. uczniowie klasy III b i IV b, kształcący się w zawodzie technik elektronik, pojechali na wycieczkę przedmiotową do Ośrodka Telewizji Polskiej w Katowicach. Wycieczka ta, w swoim założeniu, miała na celu poznanie wyposażenia ośrodka telewizyjnego i pracy urządzeń.
Pracownik techniczny Ośrodka oprowadzał uczniów po obiektach, przekazując równocześnie bardzo istotne informacje na temat organizacji transmisji telewizyjnej, pracy kamery i innych urządzeń oraz zapisu transmisji.
Uczniowie zwiedzili tzw. duże studio, poznali sposób wykonywania scenografii, zależnej od tematyki konkretnego programu, a potem pokój pracy reżysera, technika dźwiękowca i oświetleniowca. W tej części dowiedzieli się, jakie jest zadanie każdego z tych specjalistów, aby transmisja była wysokiej jakości pod względem technicznym, zobaczyli pulpity sterownicze, zestaw monitorów i urządzenia kontrolne.
W studiu dziennikarskim, grupa zobaczyła ciekawą scenografię studia, dla części ogólnej i sportowej, pulpity, przy których zasiadają lektorzy czytający wiadomości, oraz ich techniczne wyposażenie w mikrofony. Z dużym zainteresowaniem uczniowie oglądali pracę tele - promptera , czyli urządzenia służącego wcześniej zapisanego tekstu, który odczytuje lektor z ekranu na wysokości swojego wzroku.
W tzw. małym studiu, skąd transmitowane są wypowiedzi osoby, biorącej udział w ogólnopolskiej debacie telewizyjnej, uczniowie zobaczyli pracę cyfrowej kamery telewizyjnej, dowiedzieli się o sposobie pracy łącza dźwiękowego i wizyjnego. Zobaczyli również wyposażenie pokoju reżyserskiego tego studia.
Na zakończenie, oprowadzający pokazał uczniom bardzo nowoczesne nośniki zapisu transmisji i opowiedział o sposobach ich przechowywania.
Pomimo, że Ośrodek TVP w Katowicach ma 57 lat, jest stale modernizowany i systematycznie wyposażany w najnowsze urządzenia wizyjne i dźwiękowe.
Wycieczka była cennym uzupełnieniem wiedzy z przedmiotu urządzenia elektroniczne.

 

Opracowała:

Jadwiga Balicka


dodał: Administrator
data:
16. 03. 2010

 

KOLEJNY KONKURS JUŻ ZA NAMI – I edycja OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU GEOGRAFICZNEGO „GEO – PLANETA”

15 marca 2010 r. sześcioosobowa grupa uczniów naszej szkoły, pod opieką pani profesor Beaty Ziemby,  wzięła udział w I edycji Ogólnopolskiego Konkursu Geograficznego „GEO – PLANETA” . Byli to:

    Kamil Maj – kl. I d

·         Dawid Bończyk – kl. I d

·         Dawid Sychowski – kl. I b

·         Patryk Hoinkis – k. II b

·         Daniel Chrapiński – kl. III b

·         Noel Oleksiak – kl. III b
 

Uczestnicy konkursu musieli rozwiązać test składający się z 30 pytań. Pytania dotyczyły wiedzy z zakresu geografii, przyrody oraz miejsca i znaczenia Polski na świecie, zarówno w aspekcie gospodarczym, jak i terytorialnym. Obok zadań zamkniętych, uczniowie musieli odpowiedzieć na jedno pytanie opisowe, „Do którego kraju lub, w jaki region świata pojechałbyś gdybyś miał nieograniczoną ilość czasu i pieniędzy?” Odpowiedzi były rozmaite .... czy jednak uda im się zrealizować swoje marzenia. To okaże się już 31 maja 2010 r., kiedy zostaną ogłoszone wyniki.


dodał: Administrator
data:
15.03.2010 r.

 

 

OGÓLNOPOLSKI KONKURS POLONISTYCZNY „FRASZAKA”

 

11 marca 2010 roku w ZSP nr 2 odbył się jednoetapowy konkurs polonistyczny, w którym brało udział 18 uczniów z różnych klas : Berger Karol, Bula Artur, Celiński Mariusz, Tomanek Mateusz, Byczek Ireneusz, Cyran Patryk, Długajczyk Sławomir Dyoniziak Adrian Hajduk Mateusz, Oleś Patrycja, Śmiech Aleksandra, Hoinkis Patryk, Jamrozy Michał, Gepfert Adrian, Janus Adam, Mandrela Błażej, Cisłak Dawid, Fiedeń Sabina.

Wszyscy uczestnicy musieli rozwiązać test sprawdzający wiedzę i umiejętności z zakresu teorii literatury, gramatyki języka polskiego, znajomości lektur, następnie przystąpili do pisania wypracowania na temat roli czarownic, diabłów, gości z zaświatów, czyli ogólnie zła na wydarzenia i życie bohaterów literackich.

Wyników jeszcze nie znamy, ale mamy nadzieję na sukces, a kto zwyciężył dowiemy się 31 maja 2010 roku.
 

dodał: Administrator
data:
11. 03. 2010 r.

 

„Samorząd wspólne dobro,
 czy wspólny problem?”

11 marca 2010 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Mysłowicach odbyła się trzecia już edycja Konkursu Wiedzy Samorządowej dla uczniów okolicznych szkół średnich. W tym roku konkurs miał zmienioną formę i zakres, mianowicie funkcjonowanie i zadania samorządu terytorialnego.
Konkurs składał się z dwu etapów, w pierwszym wszyscy uczestnicy rozwiązywali test, w kolejnym prezentowane były przygotowane prezentacje pod hasłem, „Z czego możesz być dumny młody Ślązaku?” Okazało się, że każda z 5 drużyn chciała pochwalić się zupełnie czymś innym: sportem, zabytkami, kuchnią itp.
Zmagania konkursowe oceniali zaproszeni goście Posłowie na Sejm RP Pan Tadeusz Wita (PiS), Wojciech Saługa (PO), oraz dyrekcja szkoły.
Najlepsi okazali się reprezentanci z  Mysłowic z ZSP nr 2 : Aleksandra Śmiech, Adrian Piekorz, Dawid Sychowski przygotowywani przez Panią Beatę Ziemba z prezentacją „Śląsk znany i nieznany”, ukazującą czasem zapomniane zabytki naszego regionu.
II miejsce zajęła drużyna z ZSP nr 1 Sylwia Goj,Dorota Witańska, Mateusz Seweryn pod kierunkiem Pani Edyty Jerzowskiej z ciekawą prezentacją „ Po naszymu, czyli po Śląsku”
III miejsce II LO: Paula Dunikowska, Adam Baron, Adam Czubaja przygotowani przez Panią Katarzynę Czornik prezentujący „ Śląsk- nasza mała ojczyzna”
Po konkursie młodzież miała możliwość wysłuchać Panów Posłów, którzy opowiadali o szczegółach dotyczących swojej pracy, dzielili się cennymi uwagami na temat funkcjonowania samorządu terytorialnego. Uczniowie chętnie pytali o przyszłość Śląska, możliwości rozwoju regionu, programy i inicjatywy w ramach współpracy z UE, które na pewno polepszyłyby standardy życia.






 


dodał: Administrator
data:
11.03.2010 r.

 

DZIEŃ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

Nasza szkoła już po raz kolejny wzieła udział w projekcie Dzień przedsiębiorczości” sprzyjającym podejmowaniu przez młodych ludzi trafnych decyzji w podejmowaniu dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej. Dla uczniów naszej szkoły (klasy IIId i IIIb),  przygotowano 20 stanowisk w:
- Ematechu
- Kopalni Mysłowice-Wesoła

W czasie tego dnia uczniowie mieli możliwość pozyskania informacji o pracy na wybranych stanowiskach. Dowiedzieli się także jakie są wymagane umiejętności oraz wykształcenie chcąc wykonywać określony zawód, każdy z uczestników projektu został „rzucony na głęboką wodę” i musiał zapoznać się z zakresem obowiązków oraz zadaniami na ten dzień
Tegoroczne zgłoszenia uczniów do udziału w Dniu Przedsiębiorczości wykazały, że z roku na rok rośnie zainteresowanie jak również z roku na rok rośnie lista firm zgłaszających swój akces w tymże przedsięwzięciu.


dodał: Administrator
data:
10.03.2010 r.

 

OGÓLNOPOLSKI KONKURS EKOLOGICZNY „EKO – PLANETA”

3 marca 2010 r. w naszej szkole odbył się Ogólnopolski Konkurs Ekologiczny „Eko - Planeta”. Wzięło w nim udział 8 uczniów z klas I i II. Konkurs dotyczył zagadnień ekologicznych. Miał na celu upowszechnienie wiedzy z zakresu ochrony środowiska i zagrożeń wynikających z rozwoju gospodarki, propagowanie polskich tradycji oraz osiągnięć związanych z ekologią, jak również szerzenie wśród młodzieży wiedzy o przyrodzie Polski. W ciągu 45 minut uczniowie zmagali się z testem, składającym się z 30 pytań, a także musieli wypowiedzieć się na temat ochrony środowiska w swoim regionie.
Konkurs został przygotowany przy współpracy merytorycznej z Międzywydziałowym Studium Ochrony Środowiska Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz Stowarzyszeniem Upowszechniania Wiedzy i Kultury Regionalnej w Warszawie.
Koordynator i szkolny organizator konkursu, pani profesor Marta Polańska – Chrząszcz czuwała nad prawidłowym przebiegiem konkursu, a następnie rozwiązane testy przesłała do głównego organizatora. Wyniki konkursu będą ogłoszone 31 maja 2010 r.



dodał: Administrator
data:
10.03.2010 r.

 

I WOJEWÓDZKI KONKURS HISTORYCZNO – LITERACKI
„Prawda i kłamstwo o Katyniu”

W związku z 70 rocznicą dokonania Zbrodni Katyńskiej, na terenie województwa śląskiego zorganizowano I Wojewódzki Konkurs Historyczno – Literacki „Prawda i kłamstwo o Katyniu”. Celem konkursu było m. in. kształtowanie świadomości narodowej młodzieży na podstawie tradycji i wiedzy, ukazywanie, że doświadczenia historyczne narodów wpływają na kształtowanie postaw, mentalność kolejnych pokoleń i są jednocześnie podstawą ich własnego systemu wartości społeczno – etycznych.
Tak trudną próbę samodzielnych poszukiwań badawczych z historii najnowszej – próbę odkrywania prawdy historycznej o mordzie katyńskim – podjął Norbert Sokół, uczeń klasy III b. Jego praca w formie eseju powstała pod kierunkiem pani profesor Beaty Ziemby.

Organizatorzy:


przewidzieli rozwiązanie konkursu 26 kwietnia 2010 r. Pozostało nam zatem czekać na wyniki konkursu.


dodał: Administrator
data:
01.03.2010 r.

 

 

„ W życiu każdego człowieka
bywają niezapomniane chwile
…”

 

12 lutego 2010 roku  w restauracji Larii odbył się bal studniówkowy klas 4b i 4d.

Część oficjalną rozpoczął tradycyjny polonez po mistrzowsku wykonany przez naszych uczniów, następnie maturzyści podziękowali: dyrekcji, wychowawcom, nauczycielom za cztery lata wspólnej pracy, przeżywania wzlotów i upadków. Nie obyło się wówczas bez kwiatów i skrywanych łez, bo to przecież chwila szczególna.

Potem młodzież bawiła się do białego rana, co świadczy o wyśmienitej atmosferze balu.

 

 

dodał: Administrator
data:
12.02.2010r.


 

WYGRALIŚMY V MIEDZYSZKOLNY KONKURS WIEDZY O BHP!

W dniu 11 lutego 2010 r. w Centrum Kształcenia Praktycznego w Mysłowicach został zorganizowany V Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o BHP. Uczestnikami konkursu byli reprezentanci poszczególnych klas, którzy odbywają w CKP praktyczną naukę zawodu. Nasza szkolę reprezentowało kilkunastu uczestników. Uczniowie zmagali się w trzech etapach konkursowych. Musieli:

Mistrzami w tej dziedzinie, w końcowej klasyfikacji, okazali się uczniowie naszej szkoły, którzy zajęli najwyższe lokaty. I tak:

- w zawodzie mechanicznym –

I miejsce zajął Adam Ślusarz z klasy III d TMG

- w zawodzie elektrycznym –

I miejsce zajął Patryk Hoinkis z klasy II b TE

II miejsce zajął Marcin Noga z klasy II b TE

III miejsce zdobył Tomasz Grzybek z klasy IV b TE

Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


dodał: Administrator
data:
11.02.2010 r.

 

 

DZIEŃ MATURZYSTY

 

Kolorowo i słodko rozpoczął się 10 luty 2010 w naszej szkole, bowiem w tym dniu zorganizowano Dzień Maturzysty. Czwartoklasiści po raz ostatni mieli możliwość zaprezentowania się społeczności uczniowskiej. Obie klasy przygotowały prezentacje multimedialne podsumowujące całe cztery lata pobytu w szkole, pokazali wspólne wycieczki, malowanie klas i inne ważne wydarzenia, które na zawsze pozostaną w pamięci.

Tradycyjnie, za zgodą nauczycieli, odbyła się licytacja bonów. Ich posiadacz ma prawo do zwolnienia z pytania lub przełożenia kartkówki.

Reprezentanci młodszych klas oraz nauczyciele zacięcie rywalizowali ze sobą w przygotowanym przez maturzystów quizie na temat życia naszej szkoły. Oczywiście jedna, jak i druga drużyna wypadła świetnie.

 Na koniec imprezy rozstrzygnięto konkurs na najlepsze przebranie- zwycięzcą został J. Fischer z klasy 4d.



 

dodał: Administrator

data: 10.02.2010r.

 

 

 

SUKCES NASZYCH ELEKTRYKÓW!!!
I miejsce indywidualne oraz
I miejsce drużynowo!

 

W dniu 04.02.2010r. odbył się finał I edycji konkursu międzyszkolnego „Wiedzy o elektryczności” w Zespole Szkół nr 4 w Katowicach.
Udział w tym konkursie wzięli uczniowie z klasy IVB i IIIB w składzie: Adrian Gepfert, Tomasz Grzybek i Mateusz Andryszczyk.
Tematyka zadań, z którymi się zmagali obejmowała zagadnienia z zakresu: elektrotechniki, instalacji elektrycznych, maszyn elektrycznych, elektroenergetyki itp.
Konkurs odbywał się dwuetapowo. W I części konkursu uczestnicy rozwiązywali test składający się z 30 pytań. W II etapie każdy uczestnik musiał wykazać się umiejętnościami praktycznymi. Najlepszy z uczestników konkursu okazał się nasz Adrian Gepfert, który zajął indywidualnie I miejsce, a i drużynowo wypadliśmy najlepiej- także I miejsce.
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

 

 

dodał: Administrator

data: 04.02.2010r.


 

III KONKURS WIEDZY GÓRNICZEJ
„O ZŁOTĄ LAMPKĘ”

21 stycznia 2010 r. w Powiatowym Zespole Szkół w Bieruniu uczniowie naszej szkoły w składzie:
- Arkadiusz Lachendrowicz kl. IV d
- Paweł Łabuz – kl. IV d
- Wojciech Kudra – kl. IV d (w rezerwie)

wzięli udział w III Konkursie Wiedzy Górniczej „O Złotą Lampkę”. Do konkursu przystąpiło 13 szkół. Wszyscy uczestnicy w ciągu 60 minut rozwiązywali zestaw 90 pytań ułożonych w 2 testy. Na podstawie uzyskanych punktów z testu ustalone zostały miejsca od 1 do 13, a następnie wyłoniono 8 szkół, które przeszły do ścisłego finału. Niestety reprezentanci naszej szkoły nie zakwalifikowali się do ścisłej ósemki. Miejmy nadzieję, że kolejne edycje przyniosą nam same sukcesy.




dodał: Administrator
data:
21.01.2010 r.

 

18 FINAŁ WOŚP W ZSP NR 2


Jak każdego roku wolontariusze z naszej szkoły wzięli udział w 18 Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jedenastu ochotników rozpoczęło kwestowanie już w piątek odwiedzając zaprzyjaźnione szkoły i przedszkola w dzielnicach Mysłowic ( Wesoła, Morgi, Larysz).
Obok naklejek-serduszek każde dziecko za złożony datek otrzymywało słodki upominek ufundowany przez Samorząd Uczniowski naszej szkoły. W niedzielę 10 stycznia 2010 roku od samego rana Arkadiusz Płócienniczak, Dawid Baraniok, Daniel Chełkowski, Paweł Klimczok, Mariusz Dadasiewicz, Daniel Chrapiński, Artur Rembiesa, Noel Oleksiak, Jacek Piktas, Błażej Grzyśka i Janusz Fischer rozpoczęli kwestowanie. Pieniądze były zbierane w Mysłowicach, Tychach i Katowicach przez cały dzień mino kapryśnej aury.
Ogółem zebrano 3725,56 zł. Jest to rekordowa suma w historii udziału w WOŚP uczniów naszej szkoły. Rekordziści to:

Arkadiusz Płócienniczak 844,65zł
Mariusz Dadasiewicz 839,46zł
Janusz Fischer 428,25zł
Paweł Klimczok 425,24zł


Gratulujemy najlepszym i dziękujemy wszystkim, którym nie jest obojętny trud niesienia pomocy potrzebującym. Do zobaczenia za rok.




dodał: Administrator
data: 10.01.2010r.




ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE



 

Serdeczne życzenia, aby nadchodzące święta były najpiękniejsze,
a Nowy 2010 Rok był rokiem samych radosnych zdarzeń,
aby spełniły się najskrytsze marzenia w życiu osobistym,
a wszelkie zamierzenia zawodowe niech będą jednym pasmem sukcesów.

W imieniu społeczności
ZSP nr 2 w Mysłowicach
 

 

 






dodał: Administrator
data: 01.12.2009r.

 


STYPENDYSTA PREZESA
RADY MINISTRÓW




" Przed człowiekiem mądrym cała ziemia stoi otworem, gdyż ojczyzną duszy szlachetnej jest cały świat"

16 grudnia 2009 roku w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Czeladzi uroczyście wręczono dyplomy uczniom, którzy otrzymali Stypendium Prezesa Rady Ministrów. Wśród dużego grona 81 osób, które rozwijają swoje uzdolnienia, osiągają wybitne wyniki w nauce, są laureatami konkursów, olimpijczykami, był i nasz szkolny kolega Paweł Łabuz z klasy 4d. Dyplomy uznania i gratulacje wręczali: Wojewoda Śląski Zygmunt Łukaszczyk, z-ca Śląskiego Kuratora Oświaty Dariusz Wilczak. Słowa uznania do szczególnie uzdolnionych skierowali również: Senator RP Zbigniew Szaleniec Senator RP Zbigniew Meres, Poseł na Sejm RP Ewa Malik, Poseł do Parlamentu Europejskiego Małgorzata Handzik, W-ce Przewodniczący Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska Grzegorz Dolniak, oraz władze Miasta Mysłowice.




dodał: Administrator
data: 16.12.2009r.


 

KONCERT ADWENTOWY

 

„ Jak długo istnieje życie, tak długo będzie istnieć nadzieja”

To hasło przyświecało III już edycji Koncertu Adwentowego zorganizowanego 15 grudnia 2009 roku przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Mysłowicach na rzecz Hospicjum Cordis. Impreza ta adresowana była do rodziców, uczniów i całej społeczności lokalnej dzielnicy Wesoła. Swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciele lokalnych władz, sponsorzy, sympatycy szkoły, oraz ludzie dobrego serca chcący wesprzeć tą inicjatywę.
Na scenie zaprezentował się szkolny kabaret „ Fcale nie śmieszni”, szkolny chór- laureaci miejskich konkursów.
Największą atrakcją był występ zyskującego coraz większa popularność zespołu Iowa Super Soccer ( laureat Hiszpańskiego festiwalu POP ART. W kategorii Objawienie Europejskie), którego liderem jest Michał Skrzydło absolwent ZSP nr 2.
Młodzież przygotowała również świąteczny kiermasz, z którego całkowity dochód zostanie przekazany na rzecz Hospicjum Cordis.
 


dodał: Administrator
data: 15.12.2009r.




NASZ UCZEŃ WŚRÓD NAJLEPSZYCH
- BOKS -




XXIX Międzynarodowy Turniej o Złotą Rękawicę Wisły
W dniach 11 - 13 XII 2009 r. w Krakowie miał miejsce XXIX Międzynarodowy Turniej Bokserski o Złotą Rękawicę Wisły. W zawodach wzięło udział 80 pięściarzy z 18 polskich klubów oraz nasi sąsiedzi z Niemiec. Wśród tak licznej grupy zawodników na czoło wysunął się nasz kolega - Aleksander Jasiewicz z klasy II g, który w kategorii 51 kg junior zdobył II miejsce. Serdecznie gratulujemy miejsca na podium.
Dowiedzieliśmy się również, że aktualnie Olek przygotowuje się do Mistrzostw Polski oraz Mistrzostw Śląska. Życzymy zatem kolejnych sukcesów i wysokich lokat.



dodał: Administrator
data: 13.12.2009r.


 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY
NA III EDYCJĘ KONCERTU
ADWENTOWEGO




"Jak długo istnieje życie, tak długo będzie istnieć nadzieja"

Dyrekcja, Grono Pedagogiczne, uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Mysłowicach-Wesołej serdecznie zapraszają wszystkich mieszkańców dzielnicy na Koncert Adwentowy i kiermasz, z którego całkowity dochód przeznaczony będzie na rzecz Hospicjum Cordis. Impreza odbędzie się 15 grudnia 2009 roku o godz. 16:30 w auli szkolnej.



dodał: Administrator
data: 12.12.2009r.




BARBÓRKA 2009



Tradycyjnie, jak co roku w przededniu Święta Górników- Barbórki w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Mysłowicach ( jedynej w mieście szkole kształcącej w kierunkach górniczych) odbyła się uroczysta akademia, na którą przybyli zaproszeni goście: przedstawiciele Zarządu Katowickiego Holdingu Węglowego, dyrekcji patronackiej kopalni KWK Mysłowice-Wesoła, władz miasta, oraz dyrektorzy okolicznych szkół góniczych.

Młodzież przygotowała prezentację multimedialną poświęconą historii szkoły, tradycji barbórkowej, ciężkiej pracy górników. Uczniowie z klasy maturalnej o profilu technik górnictwa podziemnego podzielili się refleksjami dotyczącymi wyboru takiego kierunku nauczania, zwracili szczególną uwagę na kultywowanie tradycji przechodzenia zawodu z ojca na syna, przedstawiali dalsze perspektywy kształcenia i ciekawej pracy.

Następnie była śląska biesiada z tradycyjnymi piosenkami śpiewanymi przez szkolny chór, któremu wtórowała publiczność, scenki z życia zabieganego Karlika nękanego przez żonę Trudkę chcącą koniecznie dorównać sąsiadce. Całość zakończyły potyczki Super Hanysów ( 4 uczniów rdzennych Ślązaków) pod kierownictwem p. Katarzyny Wyrwas z Super Gorolomi ( 4 uczniów z Polski) na czele z p. Jolantą Brzozowską. Obie drużyny musiały wykazać się znajomością języka przeciwnika, trzeba było przetłumaczyć żartobliwe teksty, poprawnie nazwać podane przedmioty, a nawet zaśpiewać charakterystyczne dla danego regionu przyśpiewki. Rywalizacja była tak zacięta, że zakończono remisem.

Na koniec dyrekcja, grono, uczniowie złożyli życzenia całej Braci Górniczej- tyle wyjazdów ile zjazdów, Szczynść Wom Boże.



dodał: Administrator
data: 04.12.2009r.

 

Kliknij, aby przejść do Aktualności