KIERUNKI TECHNIKUM


TECHNIK LOGISTYK  - ZAWÓD NA TOPIE

W Polsce zaistniało zapotrzebowanie na  specjalistów z zakresu logistyki. Wszystko, co wytworzył przemysł musi być gdzieś przewiezione, dostarczone, przechowane i tą dziedziną działalności gospodarczej zajmuje się właśnie logistyka. Logistyka to przepływ materiałów, informacji i pieniędzy w przedsiębiorstwach i między nimi.

Absolwent  technikum logistycznego będzie posiadał umiejętności i wiedzę merytoryczną umożliwiającą pewne wejście na rynek pracy. Zdobyte kwalifikacje w tym zawodzie mogą być podwyższane poprzez kontynuację nauki w szkołach wyższych na kierunkach: logistyka oraz transport.

Praca:
 Do najpopularniejszych branż, które poszukują logistyków należą przede wszystkim przemysł, budownictwo, handel i usługi oraz informatyka i telekomunikacja. Na rynku istnieje wiele firm specjalizujących się w spedycji krajowej i międzynarodowej.

Absolwenci mogą znaleźć zatrudnienie w wyżej wymienionych branżach na stanowisku specjalisty do spraw:

sprzedaży i prognozowania popytu
planowania zakupów, produkcji i zapasów
gospodarki materiałowej, pakowania i opakowań
transportu wewnętrznego



TECHNIK ELEKTRONIK
Zajmuje się instalacją, montażem, konserwacją i naprawą aparatury i urządzeń elektronicznych. Jest też odpowiedzialny za organizację prace placówkach badawczo-rozwojowych, zakładach wytwórczych i naprawczych oraz w innych gałęziach przemysłu i jednostkach, gdzie są szeroko stosowane urządzenia elektroniczne. Technik elektronik może zajmować się serwisem urządzeń elektrotechnicznych i elektronicznych.

Praca: Elektroniczne zakłady produkcyjne i naprawcze, serwis urządzeń elektronicznych, techniczny dozór nad specjalistycznymi urządzeniami elektronicznymi w laboratoriach i szpitalach, instalowanie nowo zakupionej aparatury pomiarowo-kontrolnej. Technicy elektronicy mogą podejmować pracę w zakładach przemysłowych, w których są produkowane lub stosowane urządzenia elektroniczne, na stanowiskach uruchamiaczy, konserwatorów i kontrolerów jakości; w warsztatach naprawczych, w zakładach instalujących urządzenia elektroniczne, w placówkach badawczo-rozwojowych, w pracowniach i biurach konstrukcyjno-technologicznych.

 

TECHNIK ELEKTRYK
Uczestniczy w projektowaniu i konstruowaniu, produkcji, montażu, eksploatacji, naprawach i utrzymywaniu w ruchu aparatury, maszyn i urządzeń elektrycznych oraz systemów zasilania energią elektryczną. Zajmuje się również pracami i badaniami o charakterze elektrotechnicznym, może też świadczyć pomocy techniczną przy pracach badawczo-rozwojowych dotyczących aparatury, maszyn i urządzeń elektrycznych.

Praca: Zakłady produkcyjne, serwis i naprawa urządzeń elektrycznych, wykonawstwo instalacji elektrycznych, zakłady energetyczne, dział techniczny dużych firm, utrzymanie ruchu i dozór techniczny.



TECHNIK GÓRNICTWA PODZIEMNEGO
W zależności od miejsca pracy i zajmowanego stanowiska (po uzyskaniu zatwierdzenia przez Urząd Górniczy) jako wykwalifikowany pracownik samodzielnie i z pełną odpowiedzialnością planuje, nadzoruje (ewentualnie wykonuje sam) procesy produkcyjne oraz przygotowuje dokumentacją techniczno-ruchową.

Praca: Może być zatrudniony w zakładach górniczych specjalizujących się w prowadzeniu robót udostępniających i przygotowawczych w kopalniach węgla kamiennego, w kopalniach rud, w kopalniach soli, w biurach projektów i instytutach naukowo-badawczych.



TECHNIK MECHANIK
Organizuje i nadzoruje produkcję, montaż, naprawy i konserwacje maszyn i urządzeń. Technik mechanik uruchamia, reguluje i sprawdza instalację elektryczną, aparaturę kontrolno-pomiarową ramach maszyn i urządzeń; wykrywa i usuwa przyczyny awarii oraz uszkodzeń; wymienia zużyte lub uszkodzone elementy lub zespoły w maszynach i urządzeniach. Zajmuje się również opracowywaniem dokumentacji technicznej.

Praca: Technik mechanik może być zatrudniony w wielkich i małych zakładach produkcyjnych jak również małych zakładach rzemieślniczych wszystkich gałęzi przemysłu jako konserwator maszyn i urządzeń, mistrz utrzymania ruchu, mistrz remontowy, kontroler techniczny, brygadzista (asystent) wydziałów montażowego lub naprawczego a także jako asystent głównego mechanika, młodszy technolog, technik planowania.